Sık Karşılaşılan Psikiyatrik Hastalıklar

Son güncelleme: 17th Şubat 2023

OKB ( Obsesif Kompulsif Bozukluk)

Çevresinde “çok titiz, aşırı temiz” diye adlandırılan pek çok insanda obsesif kompulsif kişilik özellikleri vardır. Bu kişiler pek çok takıntılı düşünceye sahip olabilir. Bu takıntılar;
Temizlik (el yıkama, ev temizliği vb.)
Düzen (kendi ev-iş düzeninin bozulmaması, oda ve masa üstünün değişmemesi vb.)
Simetri (çerçeve vb. düzeltme)
Kontrol (tüpü kapattım mı, kapıyı kilitledim mi?)
Düşünce (küfür eder miyim, zarar verir miyim vb.) tarzında olabilir.
Halk arasında “vesvese, evham” denen bu hastalık kesinlikle tedavi edilebilmektedir.
Kişiler engel olamadıkları bu ısrarlı düşünceler nedeniyle çok sıkıntı yaşarlar. Bu sıkıntı aile ve iş çevrelerine de yansır ve verimliliklerini etkiler. OKB kendiliğinden geçmez ancak tedaviye iyi yanıt verir.Günümüzde obsesyonlar için ameliyatlar bile geliştirilmiştir. Bu tip takıntı, düşünce ve hareketleriniz varsa mutlaka Psikiyatri Uzmanına başvurunuz.

Depresyon

Her beş kişiden biri Major Depresyon geçirmektedir. Yaşam bir çok deneyim ile doludur ve bunların sonucu olarak çok sayıda olumsuz duygular yaşanır. Bu duygusal durumlar, yaşam olaylarına karşı normal tepkilerdir. Ancak duygular abartılı yaşanmaya başlayabilir ve olması gereken tepki süresini geçebilir; yaşamınızı, iş hayatınızı etkilemeye başlayabilir. Benzer şekilde bir kayıp yaşadığınızda üzüntülü olabilirsiniz ancak eğer üzüntü olayla orantılı değilse depresyonda olabilirsiniz. Üzüntü normaldir ama depresyon normal değildir. Depresyon şiddet ve derinlik açısından üzüntüden farklıdır. Depresyon aslında birçok belirtiyi birlikte bulundurur, Depresif olduğunuzu nasıl anlayacaksınız?
Yandaki belirtilerden en az 4 tanesi 2 haftadan uzun süredir varsa Psikiyatri Uzmanına danışınız.
Genel ilgi kaybı
Başarısızlık hissi
Üzüntü, elem, keder
Cezalandırılmış hissetme, suçluluk duygusu
Ağlama nöbetleri
İştah azalması ya da aşırı yeme
Uykusuzluk
Fiziksel şikayetler ( Nedeni bulunmayan ağrılar)
Halsizlik, işe isteksizlik
Cinsel ilgide azalma
Karar vermede zorluk
İntihar fikirleri
Huzursuzluk

Anksiyete Bozukluğu ve Panik Bozukluk

Anksiyete bozukluğu kinini sıkıntı ve kaygı içinde olduğu, çarpıntı, nefes alamama, terleme gibi bedensel bulgular veya huzursuzluk, her an bir şey olacak hissi, sıkıntı veren durumlardan kaçınma, uyku ve iştah değişiklikleri gibi bulgularla süren hastalık tablosudur.
Baş dönmesi
Çarpıntı, göğüs ağrısı
Nefes alamama
Terleme, titreme
Bulantı, karın ağrısı
Uyuşma, üşüme, karıncalanma
Ölüm korkusu, bayılma ve delirme korkusu
gibi bulgularla kendini gösteren panik atak; genellikle kalp krizi sanılan, aniden gelen; bir anksiyete bozukluğu tablosudur. Kişi panik olacağı korkusuyla yaşamını kısıtlar. Giderek ev, iş ve sosyal çevresinde sorunları artar. Bazen evden çıkamaz ya da yalnız kalamaz hale gelebilir. Panik bozukluk kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. Genellikle giderek artar. Yardım alarak hastalığın üstüne gitmek sizi yaşam boyu korku içinde yaşamaktan kurtarabilir. Bu tip sıkıntılar yaşıyorsanız tedavi için mutlaka Psikiyatri Uzmanına başvurunuz.

Psikotik Hastalıklar

Bazı kişiler çevrelerine göre çok daha farklı davranabilirler. Aşırı kuşkuculuk, içe kapanma, arkadaş edinememe, evden çıkamama gibi belirtiler verebilir. Psikotik bozukluklar, gençlik çağı başta olmak üzere her yaşta görülebilir. yaklaşık her yüz kişiden birinde görülür. Sizden veya yakınınızda;
Aşırı kuşkuculuk ve alınganlık (takip ediliyorum, bana bakıyorlar, benim hakkımda konuşuyorlar vb.)
Sosyal ilişki kuramama (kalabalığa girememe, insanlardan uzaklaşma, evden çıkmama)
Kişinin durumuna uymama garip ve alışılmadık düşünceler.
Garip takıntılar (paramı çalıyorlar, aşırı güçlüyüm, üstün yeteneğim var, kötülük yapacaklar vb.)
gibi belirtiler varsa psikoz tanısı konulabilir. Hastanın mutlaka Psikiyatri Uzmanınca değerlendirilmesi gerekir. Psikotik hastalar genellikle tedaviye çok iyi yanıt verirler ve kişiler büyük ölçüde eski yaşantılarına geri dönebilirler. Ancak tedavinin uzun süreli takibi gerekmektedir ve ilaç tedavisi zorunludur.

Eşler arası sorunlar

Kişinin günlük yaşantısı içindeki sıkıntıların en önemli nedenlerinden biri eşler arası sorunlar ve çatışmalardır. Çiftler arasındaki her çatışma bir psikiyatrik sorun değildir ve danışmanlık gerektirmez. Ancak çatışmanın aylar sürmesi, sürekli aynı kalması ve çözülememesi, yeni sorun ve kavgalar doğurması, dışarıya ve çocuklara yansıması veya şiddet, alkol kullanımı gibi sonuçlara yol açması evlilik danışmanlığı gerektirir. Anlaşamayacağı kesinleşen çiftin boşanma sürecine hazırlanması veya boşandıktan sonra yeni yaşamı korumak ve sorunlarıyla baş etmek, psikiyatrinin danışmanlık verdiği bir alandır.
Cinsel sorunlarda sık görülen başvuru nedenleri arasındadır. Erkeklerde sertleşme, erken boşalma, isteksizlik gibi sorunlar sık görülürken, kadınlarda en yaygın görülen cinsel sorunlar isteksizlik, orgazm olamama, vaginismus ve ağrılı ilişkidir. Eşler arası duygusal ve cinsel sorunların çözümü için utanıp sıkılmamak ve zaman kaybetmeden profesyonel yardım almak, eşlerin pek çok sorunu daha az zamanda, daha az sıkıntılı ve çabayla çözmesini sağlayacaktır. (Yaygın düşüncenin aksine bu sorunlar özellikle psikiyatrik yardımla düzelebilir.)
Yetişkinlik çağındaki ruhsal sorunların ve psikiyatrik hastalıkların ilk ipuçları genellikle çocukluk çağında kendisinin gösterir. Çocuğun yetenek ve zekasının normal gelişimi, okul ve aile uyumsuzluklarının izlenmesi bu açıdan önemlidir.

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. İlk adım olarak aile hekiminize danışabilirsiniz. 

Translate »