Ranitidin !

Son güncelleme: 26th Şubat 2024

FDA, mide yanması, gastrit için sık kullanılan Ranitidin etken maddeli ilaçların kanserojen n-Nitrosodimetilamin içerdiği konusunda uyarıda bulundu.

Amerika, Kanada ve İşviçre’de bu ilaçların dağıtımı şimdilik durduruldu. Ranitidin etken maddeli ilaçlar reçetesiz olarak alınabiliyor. FDA ranitidin etken maddesi içeren ilaçları kullanan hastalar için , alternatif ilaçların bulunması nedeni ile tedavilerinin gözden geçirilebileceğini bildirdi. FDA ayrıca üreticilerden, test edilmek üzere ranitidin örnekleri talep etti. Şu anda, Şirket ürünün kullanımıyla ilgili herhangi bir olumsuz olay raporu almamış. Tüketiciler, bu ürünün kullanımıyla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırlarsa, doktorlarına başvurmalıdır uyarısında bulundu.

Nitrozaminler, kimyasal olarak oldukça aktif olan moleküllerdir. Üretim esnasında, yüksek pH, sıcaklık ve kullanılan kimyasal maddelerin etkisiyle sentetik ilaçlar, kimyevi maddeler, tütün, hayvansal gıdalar, kauçuk ve elastomerik ürünler gibi birçok endüstriyel üründe oluşabilirler.

Bu grup içerisinde özellikle NDEA ve NDMA genotoksik kanserojen etkisi nedeniyle IARC tarafından grup 2A kanserojen madde olarak sınıflandırılmaktadır.

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen ilaçlarınızı hekiminize danışmadan değiştirmeyiniz veya kesmeyiniz.

Kaynaklar:

Ranitidine Recall Issued Following Discovery of NDMA

FDA: Nitrosamine Impurity Identified in Commonly Used Acid Suppressant

Cancer Risk From Recalled ARBs “Likely Much Lower” Than Initially Estimated, Says FDA

Yazar:

Psikiyatri Uzmanı Dr. Sedat İrgil

Güncellenme Tarihi: 26.02.20024

Translate »