Narsisizm Nesilden Nesile Nasıl Değişiyor?

Son güncelleme: 17th Şubat 2023

Narsisizmle ilgili bugüne kadar yapılan en uzun çalışma 10 Aralık’ta “Psychology and Ageing” adlı bilimsel yayında yayınlandı.Çalışma narsisistik davranışın zaman içinde ve nesilden nesile nasıl değiştiğine bakıyor. Michigan Eyalet Üniversitesi’nde (MSU) doçent olan William Chopik’ göre nesillerin gittikçe daha narsisistik hale geldiğine dair anlatılar var, ancak hiçbir araştırma nesiller boyunca yada aynı zamanda yaşa göre de değişip değişmediğine bakmadı. 13 ile 77 yaş arasında yaklaşık 750 kişiden oluşan örneklemi analizine ve yapılan mülakatların sonuçlarına göre genel anlamda narsisizmle ilişkilendirilen, örneğin sürekli kendisinden ya da başarılarından bahsetmek, eleştirilerden fazla etkilenmek ve başkalarına kendi düşüncelerini zorla dayatmak gibi niteliklerin “zamanla ve yaşla” azaldığını tespit ettiler. Bununla birlikte, yaygın kanının aksine, boomer’lar (1946-1964 arası doğanlar) Y kuşağına (1980’lerin başı ile 2000’lerin başı arasında doğanlar) nazaran daha hassas. Chopik “ boomer kuşağının diğer kuşaklara göre daha narsisist olabileceğini, çünkü hükümetlerin sosyal güvenlik gibi ayrıcalıklar sağladığı bir dönemde yetiştiklerini” öne sürdü.  Y kuşağının da dahil olduğu genç yetişkinlerin hayata yaşlılara göre daha düşük seviyede bir aşırı duyarlılık ile başladığı tespit edildi.

Narsisizmin en fazla ilk kez bir iş sahibi olunacağı zaman azaldığını belirten araştırmacılara göre aşırı duyarlılık oranları da 40 yaşı geçtikten sonra sert bir düşüş yaşıyor. Genel olarak çalışma narsisistik davranışın yaşlandıkça azalabileceğini ve bu değişikliklerin herhangi bir yaşta veya hayatın belli bir döneminde durmadığını tespit etti.

Chopik’e göre hayatta insanları biraz sarsabilecek yaşam olayları onları uyumlu davranmaya zorlar. İnsanlar yaşlandıkça yeni ilişkiler, bir aile kurar ve bu şekilde uyumlu yaşamaya başlarlar ve böylece her şeyin kişinin kendisi ile ilgili olmadığını fark ederler. Narsisistler eleştiriye açık değildir. Hayat kendini hissettirdiğinde ve geribildirimi kabul etmek zorunda kaldığınızda, birinden ayrıldığınızda ya da üzücü bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, bir zamanlar düşündüğünüz kadar mükemmel olmadığınızı anlamak için kendinizi uyarlamanız gerekebilir.

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için hekiminize danışınız.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2023/01/191210111655.htm

Translate »