İnsülin Direnci ve Fibromiyalji

Son güncelleme: 16th Şubat 2023

Tüm dünyada ve ülkemizde giderek artan obezite ve diyabet görülme sıklığı, “insülin direnci” olarak adlandırılan metabolik sorunu da beraberinde getirmektedir. İnsülin, midenin arkasında bulunan bir organ olan pankreasta üretilen bir hormondur. İnsülin yardımıyla, vücuttaki hücreler glikozu emer ve enerji için kullanır. İnsülin direncinde kas, yağ ve karaciğer hücreleri insüline uygun şekilde tepki vermez ve bu nedenle kan dolaşımından glikozu kolayca ememez. Sonuç olarak, vücudun glikoz hücrelere girmesine yardımcı olmak için daha yüksek insülin seviyelerine ihtiyacı vardır. Zamanla, insülin direnci tip 2 diyabet hastalığına yol açabilir ve beraberinde metabolik sorunları getirebilir.

Yapılan bir araştırma insülin direncini tedavi etmek için kullanılan bir ilacın fibromiyalji hastalığını da tedavi ettiğini ileri sürmektedir. Fibromiyalji, genel kas ağrıları ve vücuttaki belirli noktalarda kronik ağrı ile karakterize bir yumuşak doku romatizmasıdır. Hastalığa yorgunluk, uykusuzluk, depresyon gibi çeşitli fiziksel ve psikolojik belirtiler de eşlik eder.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, fibromiyalji , yalnızca ABD’de 4 milyon kişiyi etkiliyor ve bu da nüfusun yaklaşık% 2’sine denk geliyor. Yakın zamanlarda, Galveston’daki Texas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre fibromiyalji ve insülin direnci arasında bir bağlantı bulunduğu farkedilmiştir. Vücudun kan şekeri seviyelerini düzenlemesine yardımcı olmak için kullanılan bir ilacın fibromiyalji ile ilişkili ağrıları da tedavi ettiği bulunmuştur. Daha önce yapılan araştırmalara göre insülin direncinin beynin küçük kan damarlarında disfonksiyona neden olduğu bilgisinden yola çıkan araştırmacılar, fibromiyaljili 23 kişi ile araştırmalarını tamamlayarak, sonuçları Plos One dergisinde yayınladılar. Kas ve bağ dokusu ağrısı çeken katılımcılara uygulanan metformin tedavisinin olumlu sonuçlar verdiğini belirten araştırmacılar fibromiyaljinin tedavisinde çok daha az maliyetli olan metforminin kullanılabileceğini belirttiler.

Kaynak : https://www.medicalnewstoday.com/

Bilgilendirme içindir. Tanı ve tedavi için lütfen hekiminize danışınız.

Translate »