İLİK NAKLİ YAPILAN BİR HASTANIN DNA’SININ DONÖRÜN DNA’SI İLE DEĞİŞTİĞİ BELİRLENDİ

Son güncelleme: 17th Şubat 2023

 

Nevada eyaletinde Washoe County Şerifi bürosunda görevli Chris Long dört yıl önce Alman bir donörün bağışladı kemik iliğinin vücuduna transfer edilmesi ile sağlığına kavuştu.

Ancak Long’un adli tıp bölümünde çalışan mesai arkadaşları ilik naklinin Long’un DNA’sını nasıl etkileyeceğini merak ettikleri için düzenli testlerde takip etmek istedi. Adli tıp uzmanları nakil sonrası Long’un DNA yapısında değişiklikler olmasını bekliyordu. İlik naklinin amacı zaten Long’un kanının donörün kanıyla değiştirilmesiydi, bu da doğal olarak kanın genetik yapısını değiştirecekti. Ameliyattan sonra dört ay içerisinde Long’un kanı tamamen değişmişti. Fakat uzmanlar değişimin bu denli olacağını hiç tahmin etmemişti.

Long’un sadece kanında değil dudak ve yanak içinden alınan DNA örneklerinde kendisinin yansıra Alman donörün DNA’sı da tespit edildi. 

SPERMDEKİ DNA’NIN TAMAMININ DONÖRE AİT OLDUĞU BELİRLENDİ

Long’un spermlerindeki DNA artık kendisine değil donörüne aitti. Long’un sadece saç ve göğüs kıllarındaki DNA hiç değişmemiş bir şekilde kaldı.

DNA KESİN KANIT OLARAK KABUL EDİLDİĞİNDEN BU KEŞİF ADLİ TIPÇILAR İÇİN ENDİŞEYE NEDEN OLDU

Her yıl kan kanseri ya da lösemi, lenfoma ya da orak hücreli anemi gibi diğer kan hastalığı olan on binlerce kişi kemik iliği nakli oluyor. Washoe County Şerif ofisindeki adli tıpçıların merak sonucu tespit ettikleri bu durum suçluların tespiti konusunda neredeyse şüphesiz bir delil olarak kabul edilen DNA testlerinin sorgulanmasına neden oldu. Normalde olay yeri inceleme ekiplerinin bir suç mahallini araştırması sonucu bulunan DNA örneklerinin tamamen kurban ve saldırgana özgü oldukları varsayılır.

Euronews’in aktardığına göre, bu sonuçlar kemik iliği nakli olan birisinin suç işlemesi durumunda olay yerinde bırakacağı DNA örneğinin tamamen başka bir kişiye ait olabileceğini ortaya koyuyor.

ÖRNEK BİR SUÇ VAKASI DA YAŞANMIŞ

Adli tıp uzmanı Brittner Chilton, bunun bir örneğinin 2004 yılında Alaska’da yaşandığını belirtiyor. Bir saldırı soruşturmasında dedektifler DNA veritabanından bir kimliğe ulaşmalarına rağmen bir sorun vardI. Çünkü kimliği çıkan kişi saldırı sırasında hapiste bulunuyordu. Sonra bu kişinin kemik iliği nakli olduğu tespit edildi. Sonrasında donör olan kardeşi suçlu bulundu.

SPERM DNA’SI DEĞİŞİYORSA,  LONG’UN ÇOCUĞU ALMAN DONÖRÜN DNA’SINI MI TAŞIYACAK ?

Bu aşamada bunu cevabını bilmek pek mümkün görünmüyor çünkü Long ikinci çocuğu olduktan sonra vazektomi yaptırmış. Uzmanlar bunun pek mümkün olmadığını söylüyor ve normalde kemik iliği nakillerinde sperm DNA’sının değişmemesi gerektiğini belirtse de açık bir kapı bırakıyor.

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için hekiminize başvurunuz.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/news/article-7769433/Nevada-mans-DNA-changes-bone-marrow-transplant-replaced-German-donor.html

https://hekimcebakis.org/haber/bilim-icin-hayret-adli-tipcilar-icin-endise-verici-kesif/

Translate »