FİZİKSEL AKTİVİTE BEYİN HACMİNİ ETKİLİYOR

American Academy of Neurology’nin dergisinde yayınlanan ve 2,550 katılımcının verilerinin incelendiği araştırmaya göre, fiziksel olarak aktif bireylerde beynin belirli bölgeleri, daha az aktif olan bireylere göre daha büyüktür. Özellikle oksijen ihtiyacı yüksek olan beyin bölgeleri bu etkiden faydalanır.

Çalışmanın baş yazarı Fabienne Fox araştırma sonuçları hakkında şöyle diyor;

“Fiziksel aktivitenin incelenen hemen hemen tüm beyin bölgelerinde gözle görülür bir etkisi olduğunu gösterebildik. Genel olarak, fiziksel aktivite ne kadar yoğunsa, beyin bölgelerinin hacim veya kortikal kalınlık açısından o kadar büyük olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle, bunu hafızanın kontrol merkezi olarak kabul edilen hipokampusta gözlemledik. Daha büyük beyin hacimleri, nörodejenerasyona karşı küçük olanlardan daha iyi koruma sağlıyor. Çalışma sonuçlarımız, günde 15 dakika yürümek veya asansör yerine merdiven çıkmak gibi küçük davranış değişikliklerinin bile beyin üzerinde önemli bir olumlu etkiye sahip olabileceğini ve potansiyel olarak yaşa bağlı beyin maddesi kaybını önleyebileceğini gösteriyor. “

Araştırma sonuçlarına göre; Genellikle orta ila yoğun fiziksel aktivitede bulunan genç ve biraz atletik kişilerde nispeten yüksek beyin hacimlerine sahip. Bununla birlikte, daha aktifkişilerde, bu beyin bölgeleri biraz daha büyük. Araştırmaya göre, fiziksel aktiviteden etkilenen genler ile Alzheimer, Parkinson veya Huntington hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklardan etkilenen genler arasında büyük bir örtüşme var.

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220803112611.htm

3 Ağustos 2022

Kaynak:

DZNE – Alman Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi

Translate »