Elektronik Sigara Ölümlere Neden Oluyor

Son güncelleme: 26th Şubat 2024

Türkiye’de kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklanmasıyla birlikte elektronik sigara kullanımı popüler hale geldi. Özellikle  reşit olmayan gençler arasında da elektronik sigaranın kullanımı yaygınlaştı. Geçtiğimiz ay ABD’nin 14 eyaletinde yaşları 18 ile 49 arasında değişen yaklaşık 100 kişi çeşitli şikayetlerle hastanelere başvurmuştu, bir kısmı solunum cihazına bağlanmak suretiyle yoğun bakıma alınmıştı. Sağlık yetkililerinin yaptıkları araştırma sonucunda ise hastalığa elektronik sigara kullanımının yol açtığı belirlenmişti. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC)’den yapılan açıklamaya göre , geçen haftalarda ergenler ve genç yetişkinler arasında “e-sigara kullanımıyla ilişkilendirilen ve akciğerle ilgili olan bir dizi hastalığın” olduğu bildirildi. Bu durumun ardından ise yetkililer, doğrulanmış vakaların bulunduğu en az beş eyalette (Kaliforniya, Illinois, Indiana, Minnesota ve Wisconsin), vakaların sebebini öğrenmek için müdürlükleriyle birlikte çalışıyorlar. Hastalığın en yaygın belirtilerinin ise nefes darlığı ve göğüs ağrısı olduğu açıklandı.

New York’ta 17 yaşındaki bir genç elektronik sigara ile ilişkili akciğer hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Ölen kişi New York Eyaletinin ilk vaping (elektronik sigara) ilişkili ölümüdür ve ülke genelinde gizemli hastalıktan ölen en genç kişidir. Geçen ay elektronik sigaraya bağlı hastalık bulguları nedeniyle iki kez hastaneye yatırılan gencin, ölüm sebebinin doğrudan elektronik sigara ile bağlantılı olup olmadığı araştırılıyor.  Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, şu ana kadar ABD’deki elektronik sigara kaynaklı hastalıktan 23 kişi öldü. 

Aynı grup tarafından Ekim ayında yapılan bir araştırma, akciğer hastalıkları ile e-sigara kullanımı arasında bir bağlantı buldu. Kurum ayrıca resmi olarak insanlara ilgili tüm ürünlerden uzak durmalarını tavsiye etti. New York Üniversitesinden (NYU) bilim adamları, elektronik sigaranın, gerçek sigaranın daha sağlıklı bir alternatifi olup olmadığını anlamak için fareler üzerinde deney yaptı.

Moon-Shong Tang liderliğindeki araştırma ekibi, 40 fareyi bir yıl boyunca elektronik sigaralarda solunan türden izoprofilin glikol ve bitkisel gliserinde çözünmüş nikotin aerosolüne maruz bıraktı.

Araştırma ekibi, 20 farenin aynı türden ancak nikotin içermeyen aerosol, 20 farenin de sadece filtrelenmiş hava solumasını sağladı. Bir yılın sonunda haftada 20 saat nikotin aerosolünü soluyan 40 farenin yüzde 22,5’inin akciğer dokularında kanserli tümörler gelişirken, yüzde 57,5’inin idrar torbasında kansere dönüşebilecek kitleler çıktı. Diğer yandan araştırma sürecinde nikotine maruz kalan grupta 5, kontrol gruplarında da 2’şer fare öldü.

Çalışmanın makalesi Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı.

Bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için hekiminize başvurunuz.

Kaynak: https://futurism.com/neoscope/first-teen-dies-vaping-illness-us

Yazar:

Psikiyatri Uzmanı Dr. Sedat İrgil

Güncellenme Tarihi: 26.02.20024

Translate »