Çocuk ve Ergenlerde Davranış Sorunları ve Psikiyatrik Yardım

Dikkat eksikliği, hiperaktivite (DEHB) ve davranış sorunları tanısı çocukluk ve gençlik çağında giderek daha sık konmaktadır. Beyinde dikkati sürdüren ve davranış kontrolünü sağlayan merkezlerin yeterli ve uyumlu çalışmaması durumundan kaynaklanmaktadır. Nedenleri arasında erken doğumlar, genetik yatkınlık, biyolojik hastalıklar gibi pek çok tıbbi sorun olabilir.

Her yaramaz çocuk, hiperaktif değildir. Aşağıdaki bulguların yarısından çoğu çocuğunuzda varsa bu konuda yardım almalısınız.

Tedavi Yöntemleri

Tedavisinde ilaç, eğitim ve aile terapileri kullanılır ve genellikle olumlu sonuç alınır. Tedavisizlik, çocukların “yaramaz ve tembel” olarak damgalanmasına ve daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Davranış Sorunları

Çocukluk ve ergenlik çağında çocuklar sıradışı ve ailelerinin istediğinden farklı davranabilir. Bu bir sorun değildir. Ancak davranışlar çocuğun toplumsal uyumunu, aile, arkadaş ve okul çevresini etkiliyorsa mutlaka yardım alınmalıdır.

Çocuğunuzda;

Bu sorunların birkaç tanesi daha önce sorunu olmayan çocukta ortaya çıkarsa mutlaka yardım ve erken önlen alınız.Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. İlk adım olarak aile hekiminize danışabilirsiniz. 

Translate »