Balık Yağı Takviyelerinin Yan Etkileri

Son güncelleme: 26th Şubat 2024

Her gün balık yağı takviyeleri kullanmak, kalp krizi veya felç geçirme riskinizi azaltabilir. Damarlarda ve arterlerde biriken zararlı kolesterolün bir parçası olan trigliseritler, balık yağı kullanımı ile azalır. Fakat, balık yağı kullanımından dolayı bildirilen yan etkiler de vardır. Bu yüzden, balık yağı takviyesine başlamadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) haftada 1-2 porsiyon balık yemeyi önerir. Bunun nedeni, balıklardaki omega-3 yağ asitlerinin, çeşitli hastalıklara karşı korunma dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağlamasıdır.

Haftada 1-2 porsiyon balık yemiyorsanız, balık yağı takviyeleri yeterli miktarda omega-3 almanıza yardımcı olabilir. Fakat her gıda takviyesinde olduğu gibi balık yağı takviyelerinin de bilinçsiz kullanımı bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bulantı , kusma , ishal veya kabızlık gibi gastrointestinal semptomlar balık yağı takviyesi kullanımında Görülebilecek yan etkilerdendir.  daha tehlikeli yan etkiler arasında , gastrointestinal kanalda kanama veya ülserlerin kötüleşmesidir. Kanama riski antikoagulan ilaçlarla beraber kullanımda artar. Balık yağı takviyesinin, özellikle yüksek dozlarda alındığında depresyondan muzdarip olan bireylerde, uykusuzluğa ve huzursuzluğa neden olabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır. Bununla birlikte, çoğu durumda, normal uyku düzenine sahip insanlar için güvenlidir ve uyku bozukluğu olan kişiler için tehlikeli olduğu sonucuna varmak için yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Her maddede olduğu gibi balık yağı takviyelerinde de özellikle deniz ürünlerine alerjisi olan bireylerde alerjik reaksiyon riski bulunmaktadır. Bu nedenle bu kişilerin balık yağı takviyesi almaya karar vermeden önce doktorlarına danışmaları gerekir.

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen hekiminize danışınız.

Kaynak : https://www.ba-bamail.com/content.aspx?emailid=33691

Yazar:

Psikiyatri Uzmanı Dr. Sedat İrgil

Güncellenme Tarihi: 26.02.20024

Translate »