Vicdansız ebeveyn

Kaynak : www.gizlipsikopat.com

(Türkçe’ye çeviri gizlipsikopat.com’a aittir)

Aşağıdaki tipik bir psikopatın ebeveyn “nitelikleri” benim* kişisel deneyimimden ve forumlarda okuduğum pek çok hikayeden (çocukları psikopatın tacizine maruz kalmış kurbanların) derlendi.

Psikopat çocuklar üzerinde her zamanki oyunlarını oynar.

Diğer bir deyişle, sizi sevgi bombardımanına tuttuğu gibi bunu çocuklarınıza da yapabilir ve onları da aynı şekilde birden bire gözden çıkarabilir. Psikopat ebeveynin ekstra bonusu bunu uzun yıllar boyunca tekrarlamasıdır ve çocuğun ebeveyniyle görüşmeyi kesme gibi bir şansı yoktur. Eğer çocuk nihayet neler olup bittiğini anlamışsa işin zor kısmı bitmiş demektir (çoğunlukla şefkatli bir ebeveyn ya da bazen iyi bir terapistin yardımıyla). 

Psikopatın çocukla güç üzerinden bir ilişkisi vardır.

Diğer bir deyişye, normal bir ilişki karşılıklı etkileşim üzerine kuruludur, psikopatik ebeveyn ise gücünü çocuk üzerinde kullanır. Psikopat bunu kendine hak görür ve zaten yasal olarak böyle bir hakkı vardır. Yasalar ilişkilerin çeşidine göre ayrışmıyor.

 Psikopat asla sizinle eş ebeveynlik yapmaz, o karşıt ebeveyndir.

Diğer bir deyişle, psikopat sizin çocuğunuza gösterdiğiniz ebeveynlik çabalarını yıkmayı ve sizi bir ebeveyn olarak başarısızlığa uğratmayı bir numaralı önceliği haline getirir. Bu, şefkatli ebeveynle verilen korkunç derecede ağır (ve uzun) bir savaş olmanın yanında psikopat için hoş bir “hobi”dir de. (Bazen çok küçük bir çabayla) sizin emeklerinizi nasıl yıktığını ve size acı çektirdiğini görmek tüyler ürperticidir.

 Psikopat, çocuklara ne olacağını düşünmeden onları silah olarak kullanır.

Psikopat ebeveyn için çocuklar “uzaktan kumanda”dır, drama yaratmak için çocukları kullanır. Düğmeye basar ve gösterinin tadını çıkarır. Herhangi zeki bir psikopat çocuklarında (ya da sizde) hangi düğmelere basması gerektiğini yeterince iyi bilir. Bunu psikopat için zamanla -uzun zaman- daha zor hale getirebilirsiniz eğer onları çocukların aktivitesinden mümkün olduğunca dışlarsanız hem onlar hem de sizin hakkınızda daha az bilgi ve delile sahip olurlar.

Psikopat çocuklarını sevmez ama onlardan sevgi bekler.

Ve çocuk psikopat ebeveynine tapıyor olsa bile bu hiçbir zaman yeterli olmaz. Bu psikopatı yatıştırmaya yetmez, çocuklara güvenmesine yetmez ve ihtiyaçları olduğunda yanlarında olmasına da yetmez. Öte yandan çocuktaki mükemmel hayranlık herhangi bir şekilde eksilirse, psikopata size karşı misilleme yapma “hakkı” doğacaktır.

Psikopat yeni bir partnere kendini ispatlamak için çocuklarını kullanır.

Çok üzücüdür ki bu aynı zamanda çocuklarını tamamen gözden çıkardıktan ve onlara yabancı gibi davrandıktan sonra, yeni partnerine sizin kötücül bir insan olduğunuzu ispatlayacak ve sizi, yeni partnerle hiç arzu etmediğiniz bir aşk üçgeninin içine sokacaktır. Siz yeni partnerin nefretini ve psikopat da sadakatini ve aşırı merhametini kazanır… Nadir olarak (benim deneyimimde değil) psikopat kendini çocuklarıyla gurur duyuyor gibi görünür ve zaten dünyanın en iyi babası olduğuna inanır.

Psikopat, velayeti kazanılması gereken bir savaş olarak görür, asla ciddi bir sorumluluk olarak değil.

Tam da bu yüzden velayet savaşları bu kadar acı vericidir çünkü psikopatın gerçekte kaybedecek hiçbir şeyi yoktur. Velayeti alırsa çocuklara bakması için başka bir partneri zaten vardır ya da onları yine sizin üstünüze atabilir (davayı kazandıktan sonra elbette) çünkü onun aksine sizin çocukları umursadığınızı bilir.

– Psikopat çocukları mazeret olarak kullanarak sizinle irtibat halinde olma hakkına yapışır.

Bu, psikopata sizinle istediği zaman görüşmeyi (çocukların hayatında önemli kararlar için ona ihtiyacınız olduğunda) kesme gücünü verdiği gibi, canı istediğinde (ya da herhangi bir sebeple zayıf olduğunuzu anladığı bir zamanda) sizi gece gündüz rahatsız etme hakkını da verir. Onun için ne zaman uygunsa o zaman çocukların babası/annesi olma hakkını kullanır.

Bir alıntıyla bitirmek gerekirse (yorumları benim için çok kıymetli birinden):

 “Psikopatla evebeynlik paylaşmak farklı bir tür cehennemdir.”

 *Bir psikopat kurbanından alıntıdır..

http://www.psychopathfree.com/content.php?252-The-Parent-Without-a-Conscience 

 

Yaşlılarda K vitamini Eksikliği Yatağa Bağımlılığı Arttırabilir.

Jean Mayer USDA İnsan Beslenme Araştırması tarafından yürütülen bir araştırmaya göre; “düşük K vitamini seviyeleri …

Erkeklerde Doğum Sonu Depresyon

 Aile Sorunları Dergisi’nde yayınlanan yeni bir UNLV çalışması, sadece annelerin değil babaların da doğum …

Babalar Çocuklarıyla Nasıl Zaman Geçirmeli ?

Aile Psikolojisi Dergisi’nde yayınlanan Geoffrey Brown tarafından yapılan çalışma, 1-3 yaşında çocuğu olan …