Çoğu insan iyi bir gece uykusunun kesintisiz olması gerektiğine inanır. Bu nedenle, tek yapmak istediğiniz uyumak iken gecenin bir yarısında uyanmak son derece can sıkıcı olabilir.

Kopenhag Üniversitesi’nden yapılan yeni araştırma, stres verici noradrenalinin gece birçok kez uyanmanıza neden olduğunu gösteriyor. Ama merak etmeyin. Bunların hepsi normal, iyi bir gece uykusunun parçasıdır ve hatta iyi uyuduğunuz anlamına gelebilir.

Noradrenalin, vücudun savaş ya da kaç tepkisi ile ilişkili olan bir stres hormonudur. Adrenalin ile ilgilidir ve stres sırasında seviyeler artabilir, ancak aynı zamanda odaklanmanıza yardımcı olur.

Önceki araştırmalar, stresle ilişkili olan noradrenalinin uyku sırasında etkisiz olduğunu öne sürmüştü. Bu nedenle, araştırmacılar uyku sırasında noradrenalinin gerçekte ne kadar aktif olduğunu görünce şaşırdılar.

Çalışma, uyuduğumuzda vücuttaki noradrenalin seviyesinin dalgalı bir düzende sürekli arttığını ve azaldığını gösteriyor. Yüksek düzeyde noradrenalin, beynin kısa süreliğine uyanık olduğu anlamına gelirken, düşük düzeydeki noradrenalin, uykuda olduğunuz anlamına gelir. Yani noradrenalin seviyeleriniz ve ‘uyanıklık’ dereceniz bağlantılıdır ve sürekli değişmektedir.

“Noradrenalinin gecede 100 defadan fazla uyanmanıza neden olduğunu öğrendik. Ve bu tamamen normal. Noradrenalin teknik olarak beynin bir gecede 100 defadan fazla uyanmasına neden olsa da biz bunu uyanma olarak düşünmüyoruz.” diyor araştırmanın ilk yazarlarından biri olan Translasyonel Nörotıp Merkezi’nden Yardımcı Doçent Celia Kjærby.

Araştırmacılara göre, uyanıklık hali öyle kısa sürüyor ki bizler bunu fark etmiyoruz bile.

Ayrıca bu kısa uyanıklık hali, hafıza için de çok önemli. Araştırmacılar bu süreçte kabaca beynin kendini sıfırlandığını, tekrar uykuya daldığımızda hafızamızın yeni bilgileri depolamaya hazır hale geldiğini söylüyor.

Gece ara ara uyanmaktan tedirgin olabiliriz ve iyi bir uyku uyumadığımızı düşünebiliriz. Elbette uzun süreler uykusuz kalmak iyi değil, ancak çalışma kısa süreli uyanmaların hafızayla ilgili uyku evrelerinin doğal bir parçası olduğunu hatta, gerçekten iyi uyuduğunuz anlamına da geldiğini gösteriyor.

Antidepresanlar

Araştırmaya göre noradrenalin seviyesini etkileyen ilaçların hafıza süreçlerini de etkileyebileceğini, antidepresan seçiminde bu faktörlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini gösteriyor.

https://healthsciences.ku.dk/newsfaculty-news/2022/07/stress-transmitter-wakes-you-up-more-than-100-times-a-night–and-it-is-perfectly-normal/

14 Temmuz 2022 Kopenhag Üniversitesi – Sağlık ve Tıp Bilimleri Fakültesi