Travma / İyileşme

Kaynak : www.gizlipsikopat.com

Önemli not: Sağlık alanında yeterli denetim ve yaptırım olmadığı için ülkemizde pek çok şarlatan psikolojik/psikiyatrik tedavi yaptığını iddia ederek insanların acılarını sömürüyor, ruhlarını sakat bırakıyor. Lütfen sadece uzman psikolog ve psikiyatristlerden yardım alın. Bunu yaparken de lütfen diplomalarının ve psikoterapi ehliyetlerinin geçerli olduğundan emin olun. Yaşam koçlarına, kişisel gelişim uzman(!)larına, uzmanlığı bu alanda olmayan doktorlara, enerjicilere, sülükçülere, üfürükçülere itibar etmeyin.

Psikopatik bireylerin kurbanları ağır travmalara maruz kaldıkları için iyileşme süreçleri genellikle uzun ve zorlu olur. PTSD (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) denilen ruhsal ve davranışsal bozukluklar sıklıkla görülür. Bu noktada -mümkünse psikopatiyi tanıyan- bir uzmandan destek alınırsa uzun yıllar sürebilecek hastalıkların, ruhsal sorunların önüne geçilebilir.

Psikopat kurbanı ağır bir psikolojik tacize maruz kalmış ve büyük ihtimalle de maddi-manevi büyük zarara uğramıştır. Güvendiği biri tarafından onuru ve masumiyeti ezilmiş bir kurban, kaldıramayacağı yoğunlukta suçluluk, utanç ve öfke hissediyor olabilir.

İyileşme konusunda profesyonel görüş veremem. Ancak zorlu bir iyileşme yolculuğu yaşamış ve nihayet başarmış biri olarak tavsiyelerimi yazacağım:

 1- Psikopattan kayıtsız şartsız, derhal ve sonsuza kadar uzaklaşın. Hiçbir şekilde iletişime izin vermeyin. Fiziksel zarar verme tehlikesi varsa çevrenizden yardım isteyin. Psikopat, özellikle kadınları zayıf bulduğu için rahatlıkla kabadayılık yapar, genellikle takip eder (stalking), tehdit eder fakat hiçbir psikopat gücünün yetmeyeceği birine kafa tutmaz. Yakınınızda güvenliğinizi sağlayacak bir tanıdığınız varsa ondan ricada bulunun (psikopatın sadece bu kişinin varlığını bilmesi yeterli; başka türlü bir şey asla denemeyin). Yalnız olmadığınızı bilirse, sizin dışınızda birilerine ifşa olma tehlikesini göze almaz. Büyük ihtimalle geri adım atacaktır. Yeni bir kurban bulana kadar tacizlerini sürdürebilir; kararlı durur, tedbiri elden bırakmazsanız kısa süre sonra yeni bir kurban bulacak ve sizi rahat bırakacaktır. Buna rağmen periyodik olarak geri dönmesi de çok muhtemeldir. İletişime izin vermeme prensibini hiç bırakmamalısınız.

Bunu yapamayanlar (aile üyesi, ortak çocuk sahibi olanlar vb) Gray Rock (Gri Taş) Metodunu uygulayabilirler. Ben yine de iletişime izin vermeme konusunda şartlarınızı zorlamanızı öneririm.

2- Karalama kampanyasına tahammül etmeye çalışın. Karşı koymaya, hamle yapmaya kalkarsanız muhtemelen başarısız olacaksınız. Sizi kime nasıl anlattığının, ne yalanlar söylediğinin bir önemi yok. Zaman herşeyi ortaya çıkarır. Ne bunun için, ne pişmanlık oyunları yüzünden, ne de herhangi başka bir sebeple, onunla asla görüşmeyin. Ağlıyor, yalvarıyor, intiharla tehdit ediyor, perişan bir portre çiziyor olabilir. Sizi ironik bir şekilde ona acı çektiren bir zalim olmakla da suçlayabilir. İnanması güç ama hepsi rolden ibaret; psikopatların incinecek duyguları ve hiçbir duygusal zaafları yoktur.

Hata yapmanız ve karalama kampanyasında ona malzeme vermeniz için sizi kışkırtmaya çalışacaktır. Sabrınızı sonuna kadar kullanın, soğukkanlı olun ve asla malzeme vermeyin.

Psikopat olumlu ilgili alamadığında, olumsuz ilgi almak ister (nefretinizi göstermenizi, delirmenizi vs). Yanılıp çıkaracağınız tek bir ses onun için “iletişim kapısı” demektir.

3- Hiçbir şekilde sebep olduğu yıkımı, yaşadığınız acıyı psikopata anlatmaya çalışmayın. Gerçekten umrunda değil… Bundan sadece zevk alacak ve sizi tekrar manipüle etmek için araç olarak kullanacaktır.

4- Kendinizi hiçbir şekilde suçlamayın. Ne aptalsınız, ne enayi. Bilemezdiniz ve göremezdiniz, emin olun uzmanlar bile bilemiyor ve göremiyor. Her insanda bulunması gereken asgari dürüstlüğü beklemeniz aptal olduğunuz anlamına gelmez ancak hiçbir insani haslete sahip olmayan karşınızdaki kişinin çok hasta olduğu anlamına gelir. Yaşadığınız hiçbir şey size özel değil, yeryüzünde bir psikopatın yıkıcı etkisinden muaf olacak kadar “özel” hiç kimse yok.

5- Psikopatı sevdiğiniz için acı çekiyorsanız bu insanın aslında hiç varolmadığını kendinize sürekli hatırlatın. O sizi bağımlı hale getirmek için uydurulmuş bir personaydı, öyle bir insan YOK.

6- İnternet ortamında sizi takip edebileceği hiçbir açık bırakmayın. Gerekirse bütün hesaplarınızı kapatın ya da onu engelleyin. Mümkünse telefon numaranızı değiştirin. Şifrelerinizi sağlam tutun, muhtemelen kırmaya çalışacaktır.

7- Onu görebileceğiniz ortamlardan uzak durun. Yakın çevresiyle, arkadaşlarıyla, sizden ona haber taşıyabilecek herkesle iletişimi kesin.

8- Onu her şekilde hayatınızdan çıkarmak zorundasınız. İnternet ortamında kesinlikle takip etmeyin. Takip ettiğinizi düşünerek sizinle oyun oynamaya devam eder.

9- Onunla ilgili belge niteliği taşıyan herşeyi saklayın.

10- Size güven veren ve sorununuzu anlamaya çalışan bir uzmandan destek alın. Bu travma ciddi bir müdahale gerektiriyor. Psikopatın içeri sızmasını kolaylaştıran zayıflıklarınızı keşfedip, güçlendirmezseniz bu gibi insanları tekrar tekrar hayatınıza sokmaya devam edebilirsiniz.

11- Psikopatiyle ilgili bilgi edinin. Bu insanın aslında başka bir yaşam türü olduğunu ve neden böyle davrandığını anlayacaksınız. Nefret edilmeniz, aptal yerine konmanız, aşağılanmanız, haklarınızın hiçe sayılması, nesne olarak görülmeniz… Size özel değil, herkese yapıyor. Bilgi, psikopatlara karşı en güçlü silahtır.

12- Ailenizle, arkadaşlarınızla, sizi dinleyen ve destek olmaya hevesli insanlarla yaşadıklarınızı paylaşın. Sizi iyi tanımayan, gerçeklik algınızı takdir edemeyecek insanlarla konuşmayın. Anlattıklarınızın deli saçması ve abartılı olduğunu ya da her insanın başına gelen “normal” şeyler olduğunu düşüneceklerdir.  Muhtemelen daha önceleri siz de olsanız öyle düşünürdünüz çünkü bir psikopatın paçayı kolay sıyırmasını sağlayan şey insanların “neden öyle bir şey yapsın ki?” düşüncesidir; ne yazık ki böyle bir deneyimden geçmeden bunu anlamak imkansıza yakın. Acınızı anlamayan insanlarla konuşmak, hatta yargılanmak sizi daha da üzer. Yakınlarınız da muhtemelen ne yaşadığınızı anlayamayacaklar ama konuşmak her zaman iyidir. Bazen aşırı tepki verdiğinizi sanabilirler, “onu niye hayatına soktun? neden izin verdin? boşver gitsin. Böyle şeyler herkesin başına geliyor” gibi istemeden de olsa anlayışsız şeyler söyleyebilirler; mazur görün.

13- Psikopati kurbanları forumlarında herkes (eşler, anneler, babalar, kardeşler, çocuklar) etraflarında kimsenin onları anlamadığından yakınıyor. Ağır  bir travmayla baş ederken, mağduriyetinizin bir isminin olmaması ve anlaşılmaması acıyı daha da katlayan bir durumdur. Aylarca sadece o forumlarda, hiç tanımadığı insanlarla dertleşen, kendini dış dünyaya kapatan insanlar oluyor. Çünkü orada, örneğin, dehşetinden kurtulamadığınız “bakışlar”ın ne demek olduğunu tarif etmek zorunda kalmıyorsunuz. “Anlaşılmak”, psikopat kurbanının en hayati ihtiyaçlarından biridir. Sizinle benzer deneyimlerden geçmiş insanlarla dertleşin. Yabancı diliniz varsa, gerçekten ciddi olarak bu hastalık üzerine tartışılan bir psikopati kurbanları forumuna üye olun (henüz Türkçe bir forum yok). Böyle bir canavarlığın bir tek sizin başınıza gelmediğini görecek, orada iyileşme sürecini tamamlamış kurbanlardan ümit veren tavsiyeler alacaksınız.

14- Mümkünse yazın. Başınıza gelen herşeyi, duygularınızı, düşüncelerinizi… Yazmak, analiz yeteneğinizi güçlendirir. Olayları daha kolay kavrar, kendinizi daha iyi görürsünüz.

15- Kendinizi eve kapamamaya gayret edin. İnsanlardan kaçmayın; empatik insanların sayısı psikopatik olanlardan daha fazla. Artık bir psikopatı tanıma yeteneğiniz de var. Başlangıçta genel bir güvensizlik hali yaşamanız normal.

16- Bu deneyimden sonra kendinizde anormal bulduğunuz herşey aslında normal bir sürece dahil. Neredeyse bütün kurbanlar sizin yaşadıklarınızı yaşıyor: Takıntılı düşünceler, kurtulamadığınız dehşet duygusu, nefret, güvensizlik, asabiyet, halsizlik, hiçbir şey yapamama hali gibi… Bütün bunlar geçecek. Her duyguya izin verin, istediğiniz kadar öfkelenin, üzülün, hepsini kendinize hak görün. Zamanında yaşanmamış, geçiştirilmiş duyguların bedeli ağırdır. Bazı kurbanlar bu travmayı kaldıramayacaklarını düşündükleri için ya görmezden geliyor ya da inkar ediyor; bazen sırf bu yüzden kendilerine işkence eden insanlarla ilişkiye devam ediyor. Bu, ileride çok daha büyük zararlara ve tamiri zor ruhsal, fiziksel hastalıklara sebep olabilir. Kendinize yüklenmeyin, iyileşmek zaman ister. Psikopata bedel ödetme  hırsınızı iyileşmeye yönlendirin. O, sizin umduğunuz gibi bir bedeli hiçbir zaman ödemeyecek. En çok rahatsız olacağı şey sizin iyileşmeniz ve yolunuza devam etmeniz. Başlangıçta imkansız görünse de bir gün  bedel ödetmek umrunuzda bile olmayacak. Bu da iyileştiğinizin işareti.

17- Sıraladığım hiçbir maddeyi “gurur meselesi” yapmayın. Psikopatla mücadele etmeye, savaşmaya kalkmayın. Büyük ihtimalle kaybedeceksiniz ve zarar görmeye devam edeceksiniz. Ondan kurtulmanız, sağlıklı yaşamanız ve iyileşmeniz herşeyden önemli. Karşınızda gurur mevhumunu takdir edebilecek biri yok.

18- Yaşadığınız deneyimi büyük bir sınav olarak görün. Bu sınavdan geçerseniz (ki geçeceksiniz), hayatınızda hiç olmadığınız kadar güçlü olacaksınız. Daha önce hiç farkında olmadığınız şeylerin kıymetini bilecek ve tadını çıkaracaksınız (sevme yeteneğiniz, arkadaşlıklarınız, etrafınızdaki güzellikleri takdir edebilmeniz gibi). Psikopatik insanlarla 20-30 senelik evlilik sürdürmüş, psikopatik ebeveynler tarafından büyütülmüş, çok acı deneyimler ve travmalarla dolu hayatlar sürmüş insanların kurtuluş hikayelerini biliyorum. Hiçbir zaman “çok geç” değildir.

19- Ben her insanın hayatının bir döneminde psikoterapi görmesinin iyiliğine ve gerekliliğine inanıyorum. Bunun için kötü şeyler yaşamayı beklemesek ne iyi olurdu… Öte yandan psikopati kurbanı olmak gibi akut travmatik durumlar için kişisel tavsiyem EMDRterapisi olacak. Travmatik yaşantı etkilerini (örn. flashback’ler) kısa sürede dindiren, oldukça etkili, psikoterapiye göre daha çabuk sonuç alınabilen bir  tedavi tekniği. Ben büyük fayda gördüm. http://www.emdr-tr.org/tr-TR/Content/Default.aspx

Omega-3, Depresyon, Koroner Kalp Hastalığı Olan Hastalarda Fayda Göstermedi

Klinik Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan çalışma sonuçlarına göre, sertraline ek eikosapentaenoik asit (EPA) …

İleri yaşta baba olanların çocukları daha uzun telomerlere sahipler; İleri yaşta baba olanların çocukları daha uzun yaşayabilir !

MEHMET SALTUERK / THE INSTİTUTE FOR GENETİCS OF THE UNİVERSİTY OF COLOGNE Hepimiz uzun ve sağlık bir yaşam isteriz. …

Yapay zeka bir çocuğun konuşmasından depresyon ve kaygıyı tespit edebiliyor.

Bir makine öğrenmesi algoritması, küçük çocukların konuşma modellerinde kaygı ve depresyon belirtilerini algılayabilir. …