Transkraniyal Doğru Akım Uyarımı (tDCS)

Transkraniyal Doğru Akım Uyarımının Nöropsikiyatrik Kullanımı Hakkında Bilgilendirme

tDCS Nedir?

Transkraniyal Doğru Akım Uyarımı (tDCS), beynin ilgili bölgelerine elektrotlar aracılığı ile düşük yoğunlukta doğru akım verilmesi ve bu şekilde beyin hücrelerinin uyarılması tekniğidir.

 

Nasıl Uygulanır?

Genellikle alın bölgesine yerleştirilen iki elektrotun verdiği akım ile beyin dış kabuğundaki bazı elektriksel aktivitelerin canlanması veya bastırılması hedeflenir.

tDCS’nin temel çalışma mantığı, elektrik akımı uygulaması ile nöron denilen beyin hücrelerinin uyarılarak düzenlenmesidir. Normalde beyinde kendiliğinden gerçekleşen sinirsel elektrik aktiviteleri, tDCS ile istenen yönde değiştirilir. Çoğunlukla alna yerleştirilen iki elektrottan bir “anot”, diğeri “katot”tur. Anot, etkisindeki beyin bölgesinde artı yükleme yaparak aktiviteyi arttırırken katot, eksi yükleme yaparak aktiviteyi baskılar.

Seanslar ortalama 25-35 dakika arasında sürer ve uzman hekim aksini belirtmediği takdirde her gün uygulanır. Seans sayısı ise hekimin belirlediği tedavi planına göre tespit edilir.

 

Nasıl Etkiler?

tDCS beynin ön kısmındaki dersolateral prefrontal korteks denilen bölgeye uygulandığında, uygulandığı kişinin karar verme, problem çözme, öğrenme ve dil gibi bilişsel becerilerini geçici süreyle arttırır. Seans sayısı arttıkça bu bilişsel etkiler daha belirgin ve uzun süreli olarak kendini gösterir.

 

Hangi Durumlarda Kullanılır

Mikro uyarım tedavisi olarak da bilinen tDCS, tedaviye dirençli nöropsikiyatrik vakalarda uzman doktorun isteği ve yönlendirmesi ile uygulanmalıdır. tDCS üzerine yapılan pek çok çalışmada, bu yöntemle beynin hedeflenen bölgelerinde nöropsikolojik ve psikofizyolojik değişimler olduğunu ortaya koymuştur.

tDCS başlangıçta beyin zedelenmelerine ve majör depresif bozukluk gibi psikiyatrik vakalara yardım etmek amacıyla geliştirilmiştir. Günümüzde ise  depresyon ve beyin zedelenmesinin yanı sıra otizmden obeziteye, felçten gelişimsel bozukluklara, afaziden (konuşma yitimi) atletik performans geliştirmeye ve anoreksiyaya kadar çok geniş bir alanda kullanılmaktadır.

 • depresyon
 • beyin hasarı / beyin damar tıkanması
 • akut ve kronik ağrı
 • otizm
 • migren
 • felç sonrası rehabilitasyon
 • madde bağımlılıkları
 • obezite ve anoreksiya
 • gelişimsel bozukluklar
 • afazi (konuşma yitimi)
 • atletik performans arttırma

 

Neden tDCS?

– Hamilelik, emzirme veya ilaç intoleransı gibi ilaç tedavisini engelleyen durumlarda tedavi imkanı sağlar.

– Tek başına ilacın yetersiz geldiği durumlarda ilaç tedavisini destekler.

– Ağrısız bir tedavi yöntemidir, ilaçlar gibi kimyasal etkileşim yapmaz ve vücuda zarar vermez.

 

Yan Etki ve Riskler

tDCS’ye bağlı yan etkiler baş ağrısı, elektrot noktalarında hafif kaşıntı ve kızarıklık ile sınırlı gözükmektedir. Ürün, tanımlanmış güvenlik protokolünü takip ederek kullanıldığında transkraniyal doğru akım uyarımı tıp dünyası tarafından güvenli bir beyin stimülasyonu metodu olarak değerlendirilmektedir. Güvenlik protokollerinde akım, uygulama süresi, uyarım frekansı vb parametreler belirlenmiştir ve bu da ürünün yan etki ve risklerini düşürmektedir.

TDCS UYGULAMASI HAKKINDA BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. LÜTFEN HEKİMİNİZE DANIŞINIZ. PİYASADA SATILAN ÜRÜNLERİ HEKİMİNİZE DANIŞMADAN KULLANMAYINIZ.

 

 

 

 

 

Omega-3, Depresyon, Koroner Kalp Hastalığı Olan Hastalarda Fayda Göstermedi

Klinik Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan çalışma sonuçlarına göre, sertraline ek eikosapentaenoik asit (EPA) …

İleri yaşta baba olanların çocukları daha uzun telomerlere sahipler; İleri yaşta baba olanların çocukları daha uzun yaşayabilir !

MEHMET SALTUERK / THE INSTİTUTE FOR GENETİCS OF THE UNİVERSİTY OF COLOGNE Hepimiz uzun ve sağlık bir yaşam isteriz. …

Yapay zeka bir çocuğun konuşmasından depresyon ve kaygıyı tespit edebiliyor.

Bir makine öğrenmesi algoritması, küçük çocukların konuşma modellerinde kaygı ve depresyon belirtilerini algılayabilir. …