Tavsiyeler

Kaynak : www.gizlipsikopat.com

-Uzmanların da söylediği gibi, ilk kural bazı insanların vicdan sahibi olmadığını bilmektir. ‘Her insan özünde iyidir’ bilgisi yanlıştır. Bazı insanlar, öyle gibi görünmeseler de kötüdür ve değişmeleri mümkün değildir.

Bir insanı dış görünümüne, mesleğine, sosyal konumuna, ideolojik duruşuna göre değerlendirmeyin. En saygın pozisyonlarda bile spektrumun uçlarında dolaşan psikopatlar vardır. Bazı psikopatlar sadece bu saygınlığı hedefler ve toplumsal olaylarda her zaman doğru ata oynamayı bilir. İnsani değerlerin savunuculuğuna soyunmuş gibi görünebilir ve bu mükemmel bir maskedir.

 -Sosyal yardım kuruluşları, ideolojik ya da dini oluşumlar psikopatların özellikle tercih ettiği gruplardır. Grup içinde peşin güven, psikopatların fayda sağladığı ve gizlenmelerini kolaylaştıran bir unsurdur. İçinde bulunduğunuz oluşumun ne kadar yüksek insani değerleri olursa olsun insanlara peşin güven duymayın. Daima otoriteyi sorgulamayı bilin. Bu konuda oluşumların kendilerine de üyelerinin iyiliğini gözetmek açısından görev düşüyor. Uyanık olmalılar.

 Sürekli olarak vicdanınıza seslenerek sizden sempati ve yardım isteyen, mağduriyetlerinden fayda sağlayan insanlardan şüphelenin. Psikopatlar empati sahibi insanların acıdıkları kişiye karşı neredeyse borçlu hissettiklerini bilirler ve küçük düşmekten çekinmez, kendilerine acınması için epey çaba gösterirler.

 Başkaları tarafından sevilen, takdir kazanan insanların sosyal ünlerinden etkilenmeyin. Psikopatlar yüzeysel ilişkilerde sevilen insanlardır. Başkaları ne düşünürse düşünsün, kendi yargınızı kendiniz verin.

Arkadaş grubu, iş ya da aile ortamında anlamsızca beliren gerginlik ve düşmanlıklarda duruma en uzak ve pasif kalmış kişiden şüphelenin. Psikopatlar sadece keyif almak için bile dolaylı ve sinsi yollarla insanlar arasında husumet yaratır ve uzaktan izler.

Psikopatik olduğundan şüphelendiğiniz biriyle önemli bir görüşme ya da iş sırasında yalnız kalmayın. Daima tanıklarınız olsun. Bu kişiyle ilgili her belgeyi saklayın.

İnternet ortamında dikkat edin. Sanal ortam psikopatların avlanması için çok elverişlidir. Amaçları öyle görünmese de sosyal portalları avlanmak için kullanırlar. Buluşma sitelerinin yanından bile geçmeyin.

Zor durumlardaki davranışlar insanların gerçek karakterini yansıtmayabilir. Örneğin bir saldırı anında psikopatın cesur hamleleri takdir kazanabilir. Bunu korku duygusundan muaf olduğu için rahatlıkla yapar. Bir psikopatın böyle durumlarda öne atılması yardım etmek için değil, takdir ve güven kazanmak içindir.

Şüphe ettiğiniz kişilerden, özellikle akrabaysa, çocukları uzak tutun. Her psikopat çocuk istismarcısı değildir fakat yetişkin insanların bile altından kalkamadığı zihinsel manipülasyon çocuğun dünyasında ağır travma sebebi olabilir. Yanı sıra psikopatlar zayıf hedeflerden keyif aldıkları için çocuklara cinsel olarak da zarar verebilirler. Bu psikoseksüel bir hastalık olan pedofili değildir, bir güç oyunudur. Vicdanı olmayan bir insan için çocuklar istisna oluşturmuyor ne yazık ki…

Bir insanın daima davranışlarına ve yaptıklarına bakın, sözlerine değil. Kelimeler söz konusu olduğunda psikopat ustadır.

 Pişmanlık oyununa gelmeyin. Bir psikopat eğer yakalanırsa çok başarılı pişmanlık oyunları oynar ve suçlarını ısrarla tekrarlamasına rağmen bu şekilde kurbanını uzun süre manipüle edebilir. Pişman olduğuna işaret eden davranışlarda bulunuyor mu, dikkat edin.

 Sezgilerinize daima güvenin. Psikopatla yakınlaştıktan sonra her insanı “yolunda olmayan bir şey var” duygusu dürter. Başka insanlara karşı yaşamadığınız bu garip duyguyu bu insana karşı boşuna yaşamıyorsunuz. İç sesinizin uyarısına güvenin.

Karşınızdaki insanı yalanıyla yüzleştirdiğinizde size kendinizi deli, paranoyak, takıntılı, ahlakçı, alıngan hissettirmesine izin vermeyin. Psikopatlar oyunlarıyla yüzleştirildiklerinde son derece soğukkanlı davranır ve yansıtma yaparlar.

-Psikopatlar acı çektirmekten ve kötü hissettirmekten hoşlanırlar. Duygularınızı kasıtlı olarak tahrik eder, hataya düşmenize sebep olmak isterler. Gerekli olsun ya da olmasın hakkınızda yaptıkları karalama kampanyasında hatalarınızı malzeme olarak kullanırlar. Sizi anlamsızca kışkırtan insanların oyununa gelmeyin; soğukkanlılığınızı korumaya çalışın. Yapabileceğiniz en doğru şey karşılık vermemek ve o kişiden uzak durmaktır.

 -Psikopatlar oyunlarını tek başlarına oynamazlar, insanları alet olarak kullanırlar. Yağ çekme, pohpohlama, sakıncasız ve eğlenceli bir şey yaptığınıza inandırma, yalvarma, acındırma hatta bazen korkutma gibi, kişisine göre kışkırtıcı yöntemleri vardır. Oldukça ikna edicidirler ve neredeyse hipnotik güçleri vardır. Bir şekilde sizi “günah”a davet eden kişilerden uzak durun. Sandığınızdan çok daha kötücül bir oyuna alet oluyor olabilirsiniz ve sonuçları büyük bir yıkıma sebep olabilir. Sizin aksinize, psikopatlar böylesi yıkımlardan sonra neşe içinde hayatlarına devam eder ve “yardımcılarını” tereddüt etmeden çöpe atarlar.

 -Psikopatlar özellikle özel ilişkilerde düşmanlık yaratmayı severler. Genellikle birkaç partnerleri vardır ve onları birbirlerine karşı doldururlar. Böylece elleri kirlenmeden insanların birbirlerini yıkmasını keyifle izlerler. Aynı şeyi arkadaşlarınız ve ailenizle de yapacaklardır. Bir insanın anlattıkları yüzünden başka bir insana düşmanca duygular beslemek şüphe edilecek bir durumdur.

 Yakınlık kurduğunuz, güvendiğiniz bir insan zamanla değişmeye ve tanıdığınızın tam aksi davranmaya başladığında inkar yoluna gitmeyin. Bir psikopatın kötülüğünü fark etmenin en acı verici tarafı, iyi yanlarının da aslında rolden ibaret olduğunu kabul etmektir. Bundan kaçınmak için inkarı tercih ederseniz uzun vadede daha büyük zararlar görürsünüz.

 -Hiç kimseyi “iyileştirmek” zorunda değilsiniz. Psikopat yakınlaştığı kişiye maskesini düşürmeye ve açık vermeye başladığı anda hastalıklar uydurur ya da daha iyi bir insan olmak için çırpınan bir zavallıyı oynar. Amacı “iyi”leşmek değil sizi manipüle etmektir. Bazı insanların hiçbir zaman iyileşmeyeceği gerçeğini kabul etmek ve kendi iyiliğinize bakmak zorundasınız.

 Dalkavukluktan şüphelenin, aynı şekilde aşağılamadan da. Psikopatlar önce sizi fazlasıyla pohpohlarlar. Bunun bir bedeli vardır. Zamanla dolaylı ya da doğrudan (örn. şaka yoluyla) aşağılamalar başladığında bilin ki sağlıklı bir insan karşısındakinin özgüvenini zedeleyecek şeyler yapmaktan kaçınır. Dalkavukluk gibi aşağılama da gerçek değildir, ikisinin de altında psikopatın amaçları yatar.

 -Hemen her insan dedikodu yapar. Bu kötü oldukları anlamına gelmez ama dedikodu kötülüğün olmazsa olmazlarındandır. Psikopat çoğu zaman kendi yaptığı şeyleri başkaları yapmış gibi anlatır; insanlara akıl almaz iftiralar eder, eleştirir ve aşağılar. Bazen maskesini sağlamlaştırmak için, bazen sadece bundan zevk aldığı için. Özellikle eski ilişkileri hakkında sürekli konuşan ve karşılaştırmalar yapan insanlara dikkat edin.

 Bir insan herhangi bir şekilde korkmanıza neden oluyorsa sizin için faydalı biri olamaz.

Sizi kullanmış, gururunuzla oynamış, aşağılamış bir psikopatla intikam oyunlarına girmeyin. Kaybedersiniz. Bunu söylediğim, özellikle, erkek arkadaşlarım şişinerek “ben öyle bi oynarım ki” havasına girdiğinde psikopatiyi anlamak için gerçekten yaşamak gerektiğini bir kez daha anlıyorum… Bir psikopata zarar vermek mi istiyorsunuz? Onu “hiç” yapın ve arkanızı dönün gidin.

Omega-3, Depresyon, Koroner Kalp Hastalığı Olan Hastalarda Fayda Göstermedi

Klinik Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan çalışma sonuçlarına göre, sertraline ek eikosapentaenoik asit (EPA) …

İleri yaşta baba olanların çocukları daha uzun telomerlere sahipler; İleri yaşta baba olanların çocukları daha uzun yaşayabilir !

MEHMET SALTUERK / THE INSTİTUTE FOR GENETİCS OF THE UNİVERSİTY OF COLOGNE Hepimiz uzun ve sağlık bir yaşam isteriz. …

Yapay zeka bir çocuğun konuşmasından depresyon ve kaygıyı tespit edebiliyor.

Bir makine öğrenmesi algoritması, küçük çocukların konuşma modellerinde kaygı ve depresyon belirtilerini algılayabilir. …