Sosyalleşmiş bir psikopat neden daha tehlikelidir?

kaynak: gizlipsikopat

(Türkçe’ye çeviri gizlipsikopat.com’a aittir)

Dr. David Mc Dermott,

 

 Sosyalleşmiş bir psikopat, açık açık suç işleyen bir psikopata göre pek çok açıdan daha tehlikelidir.

Neden? Çünkü başı kanunlarla sürekli belaya giren bir psikopatı tespit etmek daha kolaydır. Eğer toplumun %1’nin psikopat profiline uyduğunu göz önünde bulundurursak, etrafınızda tanıdığınız birkaç insanın psikopat olması olasılığı vardır fakat sadece siz onları farkedemiyorsunuzdur.

Sosyalleşmiş ya da uyumlu yaşayan psikopatlar çevreye tespit edilmeyecekleri bir şekilde karışmayı beceren  bukalemunlar gibidir. “Karışmak” derken, çoğunlukla hiç fark edilmeden, etraflarındaki insanlarla ilişki kurmalarını ve böylece onları etkileyip, manipüle edebilmelerini kast ediyorum.

İşte neden bu kadar tehlikeli olduklarıyla ilgili 2 sebep. İlk olarak, gizlenmişlerdir, ve ikinci olarak insanlar, “arkadaş”larının onlara kasıtlı olarak zarar vermesini ve bu denli kötücül olmasını beklemezler.

Bir psikopatı anlamak

Robert Hare ve Paul Babiak, “Takım Elbiseli Yılanlar” adlı kitapta, sosyalleşmiş bir psikopatın, kurbana ideal görünecek sahte bir kişilik yaratmak için, onların ihtiyaçlarını, güvensizliklerini ve zayıflıkları kadar güçlü noktalarını da tespit ederek kendilerini nasıl mükemmel bir partner, gibi gösterdiklerini tarif ederler. Kurban, psikopattan çabucak hoşlanır ve ona güvenir, böylece zihin kontrolü başlar.

Çekici, esprili ve zeki olabilir, bir dizi konu hakkında kolayca konuşabilirler. Arkadaş canlısı ve anlayışlı görünürler ve bir birliğin/oluşumun ruhu ve omurgası olabilirler.

Fakat onlar için herşey izlenim oluşturmak için bir yönetimdir. İlk izlenimin önemli olduğunu bildikleri için, izlenimler yaratırlar.

Bir kez ilişkiyi kurduklarında ve istedikleri kontrol ve bağımlılık düzeyini sağladıklarını hissettiklerinde, istediklerini almaya, ne isterlerse yapmaya ve nasıl isterlerse öyle davranmaya başlarlar. Bu, başkalarının paralarını harcamaktan, çalmaya (birikim ya da enformasyon), üstünlük sağlamak için başkalarını aşağılamaktan, duygusal ve zihinsel tacize ve hatta fiziksel ve cinsel tacize kadar uzanan bir seridir.

Psikopatın özellikleri

Hilelerini ve manipülasyonlarını sürdürmek için kolayca yalan söylerler. Hiçbir zaman hiçbir şey onların hatası değlidir. Yanlış giden bir şeyler olduğunda tartışır, kendilerini haklı çıkarır ve başkalarını suçlarlar. Yakanlandıklarında gerçekten üzgün görünebilirler ve bir daha olmayacağı konusunda sözler verip, özür dileyebilirler. Fakat hepsi oyundur. Sorumluluk ya da zorunluluk duyguları yoktur ve tipik olarak sürekli aynı eylemleri tekrar ederler.

İş yerinde psikopat

İş koşullarında bir psikopatın özellikleri çekici görünebilir; çabuk karar verebilme yeteneği, başkalarına iş yaptırma yeteneği, özgüven ve riskli durumlarda korkusuzluk gibi. Sakin konuşma ve çevik yalan söyleme yeteneği, bir iş görüşmesinde onları bir örgütte ya da organizasyonda hatrı sayılacak güçlü ve etkili pozisyonlara getirebilir.

Sosyalleşmiş psikopat işine yarayacak insanlardan oluşan bir çevre kurarken aynı zamanda rekabetin gücünü ve kendisini ifşa edebilecek insanları göz ardı eder.

Kendi oyunlarının kurallarına göre hareket ederken insanları aynen bir oyundaymış gibi oyuncağın parçaları olarak kullanırlar. Ne yazık ki, buna dahil olan insanlar çoğunlukla oyunun farkında değildirler ve “normal” kurallara göre oynarlar, ki bu da genel olarak kaybetmeleri anlamına gelir.

Empati, suçluluk ya da pişmanlık yoksunluğu

Sosyalleşmiş psikopatlar insanları korkutucu derecede iyi anlarlar; bu da onların gizlenmelerini sağlayan şeydir. İnsanların hassas noktalarına nasıl basacaklarını, nasıl korku yaratacaklarını ve bunu başkalarına karşı nasıl kullanacaklarını bilirler. Kurbanlarında sebep oldukları hasar için hiçbir endişe ya da acıma duymayan soğuk ve kalpsiz insanlardır.

Bir kişi onlar için işlevini yitirdiyse, kullanılmış eşya gibi gözden çıkarırlar. Örneğin, duygusal bir ilişkide, kurban yalnız ve kalbi kırık kalır ve nerede hata yaptığını sorgulamaya başlar. Muhtemelen epeyce parasız da kalmışlardır! Sosyalleşmiş bir psikopat, bir gruptan/oluşumdan yok olduğunda, arkasında yıkıntı ve kaos izleri ve çoğunlukla muhasebe bölümünde problemler bırakır.

Bu psikopatlar başka bir şehre taşınır ve baştan başlarlar.

Suçlular mı?

Sosyalleşmiş psikopatlar toplum içinde az ya da çok gizlenmişlerdir fakat bu, yasaları çiğnemedikleri anlamına gelmez, sadece henüz yakalanmadıkları anlamına gelir. Çalar, dolandırır, kurbanlarını fiziksel olarak taciz eder ya da zihinsel olarak işkence ederler. Fakat zihin kontorülünün doğası gereği, kurbanlar psikopata hayranlık duyma kadar psikopatın yarattığı bağımlılık durumu yüzünden de sıklıkla konuşmaya korkarlar. “Arkadaş”larına ya da “karı”larına ihanet edeceklerini hisseder ya da ileride başlarına gelecek tacizlerden korkarlar.

Daha önce böyle bir durumun içinde hiç bulunmamış insanlar anlayamazlar fakat kurbanlar için durum böyledir. Tam da bu yüzden bir eş, taciz edildiği bir ilişkiye yıllarca katlanabilir ya da bir adam, kendisinden defalarca para çalmış sevgilisini tekrar hayatına sokabilir.

Bir başka açıdan bakarsak, sosyalleşmiş psikopatın eylemleri “arada kalmış” yasal suçlardır. Pek çok yerde yasal sistemin koşullarında (yasal olarak) duygusal tacizi tanımlamak ya da zihin kontrolü yüzünden oluşan kişilik değişimlerini ispatlamak zor olabilir.

Her halükarda, sosyalleşmiş psikopatların günümüz dünyasında sebep oldukları sorunlar gittikçe artmaktadır. Yasalar değişene kadar kendinizi korumak sizin sorumluluğunuzda. Bunu nasıl yapacaksınız?

En iyi yöntem psikopatın özelliklerini öğrenmek, zihin kontrolünün nasıl yapıldığını ve bunu nasıl fark edebileceğinizi anlamaktır; böylece yalan ve aldatma ağına yakalanmadan önce buna engel olabilirsiniz.

http://www.decision-making-confidence.com/socialized-psychopath.html