Sevdiğim biri psikopat olabilir mi?

kaynak: gizlipsikopat

Bu soruyu soruyorsanız, hatta psikopati belirtilerini okuduktan sonra şüpheleriniz arttıysa muhtemelen size yararı olan biriyle birlikte değilsiniz.

Bir kişi, psikopati belirtileri gösterse de psikopat olmayabilir. Pek çok uzman, önemli bir gözlem ve araştırma olmadıkça bu teşhisin koyulmaması gerektiğini belirteceklerdir. Fakat kurbanların neler yaşadığını bilen uzmanlar da, kurbanın bu belirtileri ve deneyimlerini göz önüne alarak kendini taciz eden kişinin psikopatik olduğuna karar vermesinin, iyileşmek için bir ihtiyaç olduğunu söylüyor. Hiçbir uzman bir psikopatı kurban kadar iyi tanıyamaz. Bu nedenle psikopati alanında uzmanlaşmış profesyonellerin çoğunlukla geçmiş bir deneyimleri vardır (Robert Hare’i de psikopati araştırmalarına yönlendiren böyle bir deneyimdi).

Sevdiğiniz ya da ortaklık yaptığınız biri psikopat olabilir mi? Öncelikle sizi taciz eden, yıpratan, zarar verici davranışlarda bulunan birinin, bu davranışları “normal” değildir. Psikopati belirtileri, farklı bireylerde farklı şekillerde var olabilir ve bazıları da hastalığın bütün belirtilerini taşımayabilir; bu geniş bir spektrumdur. Kişi, ne kadar çok semptom taşıyorsa, o kadar tehlikelidir.

Psikopat olduğundan şüphelendiğiniz biri eşiniz, anneniz, babanız, çocuğunuz, sevgiliniz, arkadaşınız, iş vereniniz, komşunuz vb olabilir. Ne yazık ki kurulan bağın yakınlığına göre zarar artar ve en çok zarar görenler de ailelerdir.

“O”nun bir psikopat olduğu bilgisi, kurbanlar için kurtuluşun ilk adımıdır. Zihin oyunlarıyla perişan edilmiş, hayatı elinden sökülüp alınmış, akıl sağlığından şüphe eder hale gelmiş ve olan biten yüzünden sürekli kendini suçlamış pek çok kurban öncelikle suçun kendisinde olmadığını öğrenmelidir. Bu noktada uzmanlara, terapistlere hatta kurbanların yakınlarına çok iş düşüyor.

Psikopat olduğundan şüphelendiğiniz biriyle ilişkinizi keserken çok dikkatli olmalısınız. Sizi her şekilde manipüle etmeye çalışacak, başarılı olamazsa verebileceği maksimum zararı vermeye çalışacaktır. O güne kadar gördüğünüz zarar ne kadar büyük olursa olsun, bir psikopat söz konusu olduğunda her zaman daha ötesi vardır.

Psikopatlar, başkalarına duygusal, psikolojik, sosyal, yasal, finansal, ruhsal ve cinsel yönden zarar verirler. Bir psikopatla ilişki hem kişinin kendisinin, hem de çevresinin tahmininden daha büyük bir travmaya sebep olmuş olabilir. Özellikle kişilik bozuklukları konusunda bilgili bir uzmanla görüşmek ve terapi yardımı almak önemlidir. Aksi halde aldığınız zararların hayat boyu sürecek etkilerini taşıyabilirsiniz.