Sanal psikopat

kaynak: gizlipsikopat

The succesful psychopath

(Türkçe’ye çeviri gizlipsikopat.com’a aittir)

Lisa,

 

Bütün psikopatik kişilikler gibi, sanal psikopat da çabuk sıkılmaya eğilimlidir. Sıkıntısını hareketlerle beslemek için yollar arar, kişisel tatmin ihtiyacını giderir. İnternet geniş bir imkanlar dizisi sunar -chat odaları ve tartışma grupları, mail listeleri, sosyal network siteleri ve fevkalade çeşitli insan profilleriyle dolu kişisel iletişim kurulabilecek portallarla doludur. Sanal psikopat narsistik ilgi çekme arzusunu tatmin edecek birilerini bulma eğilimindedir – hileyle, tartışmayla, çelişkilerle ya da hayranlık ve aşk yoluyla. Bir kurbandan öbürüne hızlıca kayabilir ya da tek bir kurbanla uzun süre vakit geçirebilir. Bu, kurbanın onun sonsuz ihtiyaçlarını ne kadar süre karşıladığına göre değişir.

Üstünlük ve güç, psikopatik kişiliğin sosyal ilişkilerinde sürekli tekrarlayan temalardır. Sanal psikopat sürekli birilerine üstünlük sağlamaya ve kontrol etmeye çalışır. Bu, çeşitli formlarda seyreder:

Savlar ve tartışmalar:

 • Sürekli olarak son sözü söyleme ihtiyacı vardır,

 • Diğerlerini susturmaya çalışır ve tartışmayı kendi görüşüyle bitirir,

 • Üstünlüğü elde tutmak için hakaret etmeye ve saldırmaya teşebbüs eder,

 • Eğer bir tartışmada üstün pozisyonunu kaybedecek gibiyse, tartışmayı terk eder, unutur ve sonrasında üstünlüğünden taviz vermek anlamına gelecek bir yüzleşmedense inkar etmeyi tercih eder.

Kişisel ilişkilerinde, yalakalık ve sadakat girişimleri incelikli şekillerde gerçekleşir:

 Başkalarından aşk ve sadakat elde etmek için elinden geleni yapar,

 • Bu sadece başarmanın ve kazanmanın heyecanıyla ilgilidir; ilişki başlangıçtaki heyecan safhasını aştıktan sonra sıkıntısı ve sürekli takdir görme isteği onu başka kurbanlar aramaya yönlendirir,

 • Yalan söylemeye aşırı derecede bağımlıdır ve yalanı ortaya çıksa bile inanılır görünmek için hikayesini yeniden biçimlendirecektir; kurtulmak için çoğunlukla utanç ve pişmanlık duyuyor gibi yapar,

 • Kasette sürekli tekrar eden delilleri temizlemek için zamanla yeni online profiller oluşturmak zorunda kalacaktır.

 Psikopatik kişilikler, üstünlüklerini göstermek ve başkalarını küçük düşürmek için şakalardan ve hilelerden keyif alır. Diğer bir deyişle, mutlaka para ya da seks arıyor değildir; sadece yeni bir bağlantı ya da oyunun heyecanını yaşamak istiyor olabilir. Bu, psikopat yaptığı şeyin farkındadır anlamına gelmez; dikkat çekme ve narsistik kaynaklar bulma amacıyla başkalarını incittiğinin ya da sömürdüğünün farkında bile olmayabilir. Doğrusu, muhteşem hissetmeye o kadar muhtaçlardır ki, bu durum kendilerine karşı gerçek bir acıma, içten bir şekilde özlem duyma ve aşk ve tutku ilanları yayma şeklinde tezahür edebilir.

 Bir psikopat sürekli ve sürekli aynı oyunu oynamaya meğillidir. Empati hissedemediği için sizin derin duygusal durumlarınıza gerçek bir ilgi duymaz (yine de empati hissedebilmek için derin bir arzusu olabilir ve hissettiğini iddia edebilir). Sonuç olarak bazı psikopatlar takipçidir (stalker). Başkalarına duygusal olarak bağlanmazlar yani ilişki bir kez heyecanını kaybettiği zaman ilgilerini çeken bir sonraki insana geçerler; bu, bu kadar basittir. Psikopatik bireyle ilişkisi biten birinin karşı karşıya kaldıkları en büyük hüsran, psikopatın ilişki sanki hiç yaşanmamış gibi hissettiren farkındasızlığıdır.

Gordon Banks, “Bir Psikopat olarak Don Juan” adlı denemesinde bu kişiliğe şöyle parmak basıyor: “gerçek sevgi vermez, gerçi diğerlerine göre çok daha fanatik bir şekilde aşktan beslenme yeteneği vardır”. Elbette ilişkinin bitmesi sanal psikopat için çok az şey ifade eder; soğuklaşır (ve bazen intikam ister) fakat kurban şok içindedir, yıkılmıştır ve ciddi şekilde travmaya uğramıştır. Bu duruma psikopatik kişilik, sapkın bir tezat halinde kurbanlarına “psikanaliz” yapmaktan keyif alır ve onları deli, obsessif hatta bazen hayal görüyor olarak sınıflandırır (ve ilişkideki baskın “rasyonel” kişiliğini pekiştirir).

Çoğu sanal psikopat, filmlerde ve edebiyattakilerle bütünleştirdiğimiz psikopatlar gibi cinayete, tecavüze ya da başka suçlara uzanacak işlere bulaşmaz. Daha çok, aldatma, yalan söyleme ve sadakatsizlik gibi suçlara eğilimlidirler. Manipülasyonları o kadar abartılıdır ki, görünüşte yürekten gelen itiraflar yapar, büyük başarıyla anlatımlarına yeni bir bakış getirirler. Bir sanal psikopat, sadakat ve onay görme gibi narsistik arzularını doyurduğu sürece kurbanı elinden bırakmaz. Bu durum sıkıcılaşmaya başladığı anda sessiz sinema biter (oysa normal bir ilişkide, tipik olarak, delice aşık olma evresi bittiğinde ilişki normal seyrine girer). Bazen sadece sanal psikopat o andaki kurbanından sıkıldığı ve yeni titreşimler aradığı için ilişki biter.

 Başlangıçta bir psikopatın nesi size çekici gelebilir?

 Fevkalade konuşkan, etkileyici ve çekici görünebilir

Provokatif davranışları başlangıçta cesur, cüretkar ya da “kendine karşı dürüst” olarak algılanır; daha sonra sizi rahatsız etmeye başladığında bunun aslında onu “özel” yapan şey olduğunu hatırlayarak durumu rasyonalize edersiniz

Size kitlenecek ve size kendinizi muhteşem bir şeyin merkezindeymişsiniz gibi hissettirecek

Karşı konulmaz şekilde, ilişkinizin daha öncekileri gölgede bıraktığı ve aştığı konusunda ısrar edecek -siz onu gerçekten anlamış ve görmüş tek insansınız; sahip olduğu en iyi aşıksınız; gerçekten dürüst olduğu ve gerçekten “kendi” olduğu ilk kişisiniz (aslında, daha önceki ilişkilerinden herhangi bir duygusal kalıntı kalmadığı için buna inanıyor da olabilir).

İlişkinizin ilk aşamalarında bir başkasına ihanet ediyor olsa da bunu sizi özel göstermek için bir bahane olarak kullanır -artık sizi bulduğuna göre, bir daha ihanet etmeyecektir.

Sizin onu anladığınız ve biricik bakış açısını paylaştığınız konusunda ısrar ederek, abartılmış bir yakınlık (“sen ve ben dünyaya karşı” kulübü gibi) kurabilir.

Psikopatik yatkınlığa dikkatinizi çekebilecek bazı şeyler

 • Sosyal normlara tutarlı bir uyumsuzluk (örn. sürekli başkalarını şoke edecek şekilde davranma ve konuşma, ısrarla provokatif davranma),

 • sahtekarlık, yalan söyleme, farklı rumuzlar alma,

 • hakaret edici ya da küçük düşürücü davranma,

 • küstahlık, hak etme duygusu, şişirilmiş ego,

 • başkalarına “psikanaliz” yapma eğilimi, özellikle eski ilişkilerine (deli ya da obsessif gibi),

 • geçmişte incittiği, ihanet ettiği ya da yalan söylediği insanlarla olaylarını soğukkanlılıkla rasyonalize etme ya da “örtbas” etme,

 • geçmişteki hatalarına ya da kurbanlarına yönelik empati, suçluluk ya da pişmanlık eksikliği,

 • sınırlı ya da olmayan sosyal çevre; yakın arkadaş ya da sırdaştan çok ara sıra gördüğü insanlar ya da online tanıdıklar.

 • ailede geniş bir ruhsal hastalık ya da psikoz örneği; uydurulmuş ya da varolmayan aile bağları.

 Psikopatik kişiliği olan biriyle ilişkiniz olduysa

 • uzaklaşabildiğiniz kadar uzaklaşın, mümkün olan en kısa sürede

 • ilişkinizle ilgili iletişim kurmak için zahmet etmeyin – anlamlı bir diyalog kurmaktan aciz olacaklardır.

 • eğer onları ifşa etme niyetindeyseniz, iğneleyici bir öfke, tehditler, zalim ve zarar verici bir iletişimle cevap vereceklerini ya da sizi kötülemek ve itibarınızı lekelemek için girişimde bulunacaklarını aklınızda bulundurun.

 • elinizde yasal olarak bağlayıcı bir kontrat olacak kadar şanslı olmadığınız sürece onlardan geriye hiçbir şey alamayacağınız gerçeğine alışın

 • belirtileri daha önce göremediğiniz için kendinize yüklenmeyin; yapabildiğiniz kadar çabuk hareket edin ve bir an önce terapi yardımı alın; bu tip ilişkilerde travma uzun süreli ve derin olabilir

 • eğer mümkünse diğerlerini yaşadıklarınız konusunda uyarın

 • sizi akıl dışı ve düpedüz deli olarak göstermek için elinden gelenin en iyisini yapacağını aklınızda bulundurun, dolayısıyla arkadaşlarını ya da o günki kurbanını uyarmak mümkün olmayabilir, büyük ihtimalle buna değmez.

 • Ona kendi bakış açınızı anlatmaya çalışmak ne kadar cazip gelse de, daha fazla kayıp olmadan bütün iletişimi kesin.

 Resmin diğer yüzü

 Toplumun %4’ü psikopatik belirtiler taşıyor; bazı psikologlar, psikopatiyi otistik belirtilerin bazı biçimleri gibi (“var olmanın bir başka yolu”) olarak görüyor. Tecavüz ve cinayet gibi sosyal olarak kabul edilemez suçlar işleyen psikopatlar “başarısız psikopatlar”dır; başarılı olanları eğilimleri sayesinde dış dünyada büyük başarı ziynetleri kazananlardır. Zeka, cazibe ve uzlaşmaz bencil çıkarları yüksek kazanımlar ya da belli ölçüde sosyal (ya da en azından cinsel) başarılar elde etmek için mükemmel karışımlardır. Eğer toplumun %96’lık oranında bulunuyorsanız ve eğer arkadaşlarınız ve ilişkilerinizde empatiniz ve şefkatinizle değer kazanmış biriyseniz, dış dünyada nereye baktığınızı bilmenizde fayda var.

http://relentlessabundance.wordpress.com/2008/11/18/the-cyberpath/