Houston’daki Texas Sağlık Bilimleri Merkezi Üniversitesinde yapılan bir araştırma yaygın olarak kullanılan diyaliz yönteminin beyindeki toksik maddelerin birikmesini azaltmak için kullanılabileceğini öne sürüyor. Araştırma şu an için fareler üzerinde yapıldı.

Farelere uygulanan birden fazla kan naklinden sonra araştırmacılar, Alzheimer hastalığının transgenik fare modelinde serebral amiloid plaklarının gelişiminin %40 ila %80 oranında azaldığını buldular.

Bu azalma aynı zamanda amiloid patolojisi olan yaşlı farelerde uzamsal hafıza performansının artmasını sağladı  ve zamanla plak büyüme oranlarını düşürdü.

Kan değişiminin amiloid patolojisini azalttığı ve hafızayı iyileştirdiği kesin mekanizma şu anda bilinmemekle birlikte, birçok olasılık var.

Olası bir açıklama, kan dolaşımındaki amiloid beta proteinlerinin düşürülmesinin, peptidin beyinden çevreye yeniden dağılımını kolaylaştırmaya yardımcı olabileceğidir.

Başka bir teori, kan değişiminin bir şekilde amiloid beta akışını engellediği veya diğer olası açıklamaların yanı sıra temizlenmiş amiloid betanın yeniden alımını engellediğidir.

Çalışma, Alzheimer hastalığı tedavisinin periferde olabileceğini göstermektedir.

Kaynak:

https://www.nature.com/articles/s41380-022-01679-4

15 Temmuz 2022 Houston’daki Texas Sağlık Bilimleri Merkezi Üniversitesi