Psikopattan ayrılmak

kaynak: gizlipsikopat

Bir psikopattan ayrılmak, tehlikeli bir bağımlılığa son vermektir. Başlangıçta ihtiyacınız olan, size kendinizi iyi hissettirecek herşeyi (illüzyonları)  vermiş ve bağımlı hale getirmiştir. Aslında psikopat tipik olarak aynalama yaparak, insanın kendi kendisine aşık olmasını sağlar ve tıpkı bir uyuşturucu satıcısının pazarlama taktiğini uygular; önce karşılıksız verir, azar azar bedeli artırır, bazen yoksun bırakır ve daha da bağımlı hale geldiğinizde verdiklerini misliyle geri almaya başlar. Tükenmiş bir ruh ve bedenden başka elinizde kalan tek şey psikopatın gerçek yüzüdür. Bir sigara tiryakisi sigarasız kaldığında sokaktaki bitmiş izmaritleri bile toplar. Psikopatla durum böyledir; acımasızca kandırılmış, kullanılmış olmak, daha kötüsü karşınızdaki kişinin sevgiden yoksun ve kötücül biri olduğunu kabul etmek zordur. Bu durumda çoğu insan “inkar”ı tercih eder. Verdiği zararı tamir edeceği umuduyla psikopata sarılır ve dönülmez bir girdabın içine girer. Psikopat kurbanına bu umudu azar azar vermeye devam ederken, kurban gittikçe daha çok zarar görür.

İnkarı değil kurtulmayı tercih etmek gerçekten cesur bir karardır ve aynı zamanda çok zor ve yıpratıcı bir sürecin de başlangıcıdır. Bir psikopatla ayrılık başınıza gelebilecek en insanlık dışı durumdur. Ayrılık biçimi ne olursa olsun bu, normal insanların dünyasındaki ayrılığa benzemez.

“Herşey yalan mıydı?”

Çoğunlukla psikopat, bir kişiyi hedef aldığında bütün enerjisini ona verir. Kişiyi tanır, kişiliğini çalar ve yansıtmaya başlar. Daha önce hiç karşılaşmadığınız kadar abartılı ilgi ve hayranlık görürsünüz. Fakat, bu durum yavaş yavaş sönümlenmez. Psikopat istediğini elde edene kadar rolünü aylarca belki yıllarca sürdürebilir ve belki birkaç dakika içinde sonlandırır. Bu ani dönüşümün herhangi somut işareti de olmamıştır.

Tipik olarak psikopat ilişkilerinde ilk aşamada idealizasyon yapar. Sonra, çoğunlukla kurbanın hissetmediği, değersizleştirme aşaması gelir. Nihayet başka bir kurbana geçme vakti geldiğinde gözden çıkarma aşamasını yaşarsınız. İlişkide olduğu birini beklenmedik anlarda aniden ve duygusuzca terk eder. Değersizleştirme aşamasında siz farkında değilken yeni erzak kaynağını garantiye almış ve sizinle bir işi kalmamıştır. Çoğunlukla kurban o ana kadar psikolojik, ruhsal hatta maddi olarak ağır zararlar aldığı için, perişan bir halde, sorunlar ve sorularla birlikte ortada kalır. Psikopat garip bir şekilde sanki hiçbir şey yaşanmamış gibi bir umursamazlık içindedir. Bu ayrılığın ona verdiği hiçbir insani duygu olmamıştır.

 Bir psikopatla ilişki yaşadıysanız ve artık maskenin altını gördüyseniz uzun süre neyin doğru, neyin yalan olduğunu takıntılı şekilde düşünürsünüz. Size vakit kazandırmak için önemli bir bilgi: Karşınızdaki bir psikopatsa evet, gerçekten herşey yalandı. 

Kapanış

Normal insanların kayıpların ardından bir “kapanış”a ihtiyacı vardır. Bu, hayata devam etmek için gerekli, duygusal bir adımdır. Ölülerimize cenaze düzenleriz; törenlerimiz, ritüellerimiz, seramonilerimiz vardır; eşlerimizle, arkadaşlarımızla konuşur, tartışır hatta kavga ederiz fakat bir şekilde “kapanış”la ilgili karşılıklı hamlelerde bulunuruz.

 Psikopatlarla “kapanış” olamamasının sebeplerinden biri, onların sonlandırma konusundaki yoksunluklarıdır.

1- İlişkide oldukları kişi kim olursa olsun (eş, anne-baba, çocuk, arkadaş) duygusal bir bağları olmadığı ve başkalarının duygularını da umursamadığı için bir anda arkalarını dönüp gitmemeleri için bir sebep yoktur. Psikopat için “sevgi”, “fayda” demektir ve faydası kalmamış biriyle vakit kaybetmez.

 2- Gerektiği takdirde erzak kaynağını tekrar kullanabilmek isterler ve bu yüzden sizi tamamen kaybetmek istemezler.

3- Hayat boyu edindiği kurbanları onun “mülkiyeti”dir. Hiçbiri üzerinde kontrolünü kaybetmek istemez.

4- Belli bir yakınlığa girdiği insanlar onun sosyal hayattaki maskesini görmüş insanlardır. Eski kurbanlarının onun gerçek yüzünü ifşa etmelerini engellemek için sürekli gözetim altında tutar, manipüle etmeye devam eder.

 Bu sebeplerle periyodik olarak terk ettiği kurbanlarına geri döner.

Siz terk ediyorsanız

Normal insan ilişkilerinde ayrılıklarda hassas davranır, karşımızdakini kırmamaya çalışırız. Karşılıklı konuşmalar, tartışmalar yaparız. Bir psikopat söz konusuysa bunların hiçbirini yapamazsınız-yapmamalısınız. Nezaketinizi ve merhametinizi bir kenara bırakmalısınız. Siz ayrılıyorsanız:

1- Sadece TEK BİR KEZ soğukkanlılıkla, kesin bir şekilde onunla bir daha görüşmeyeceğinizi belirtin.

2- Aynı evde yaşıyorsanız ayrılığınızdan önce durumu belli etmeyin ve onun olmadığı bir zamanda evi tamamen terk edin. Yukarıdaki mesajı yazılı olarak iletin, kimsenin kalbini kırmayacaksınız.

3- Fiziksel olarak yanında olmazsanız size saldıramaz, manipüle edemez. Bu işi uzaktan halletmeye çalışın.

4- Görüşmeme isteğinizi tekrarlamayın. Ayrıldıktan sonra söyleyeceğiniz sözlerin kelime anlamlarının hiçbir önemi yok, hepsi onun için iletişim kapısı demektir.

5- Israrlı telefon ya da mesajlarına asla cevap vermeyin. 100 mesajda cevap vermediyseniz, 101. mesajda “beni rahat bırak” yazmanız bir 100 mesaj daha alacağınız anlamına gelir. O yapabileceği en korkunç şeyi yapmış olsun, hatta mahkemelik olun.. fark etmez. Bir süre sonra sanki hiçbir şey olmamış gibi yüzsüzce size ulaşmaya çalışacaktır. Tehdit değilse bile “aşk” mesajlarıyla taciz etmeye devam eder. Söylediğiniz hiçbir şeyi dinlemez, anlamaz; onun sadece kendi hedefleri vardır.

6- Gerekirse telefonunuzu değiştirin, birlikte çalışıyorsanız yeni bir iş bulmaya çalışın, onu her yerden her şekilde hayatınızdan çıkarın.

7- Aylar hatta yıllar sonra tekrar karşınıza çıkıp neler yaptığını anladığını, değiştiğini, terapi gördüğünü vs söyleyebilir. Bir süre böyle de davranabilir. Asla kabul etmemelisiniz, geçmişte yaptıklarını beteriyle tekrarlayacaktır.

8- Onunla oyun oynamaya kalkmayın. Sizi oyunda tutmaya devam etmek için her türlü kışkırtmayı yapacaktır ve ne yazık ki siz de yaptıklarının bedelini ödetmek ümidiyle oyunda kalmaya devam etmek istersiniz. Hatta sizi oyunda tutmak için kontrolün artık sizde olduğu izlenimini “bilerek” verir. Sakın bu oyuna gelmeyin.

9- Bir psikopattan kurtulmanın en iyi yolu bunu sakin ve sessizce yapmaktır. Onu asla kışkırtmayın.

 Psikopattan siz ayrılıyorsanız büyük tehlikeler ve çirkinliklerle karşılaşabileceğiniz bir sürece giriyorsunuz demektir. Pek çok insan, karşısındaki kişinin psikopat olduğunu bilemediği için bu gibi durumlarda sergilenebilecek kişilerarası normal kuralları sürdürmeye devam eder. Oysa psikopatla bambaşka bir oyunun içindesinizdir ve dikkatli olmanız gerekir.

 Psikopat, reddedilmeye ve terk edilmeye karşı tahammülsüzdür ve büyük tepkiler verir; üzerinizdeki kontrolünü, gücü ve “erzak kaynağı”nı kaybetmeye dayanamadığı için. En yüksek duygulanımı da böylesi durumlarda yaşar. Şiddetli bir öfke ve intikam ihtiyacı…

Sizi vazgeçirmek için her türlü manipülasyonu dener. Kademeli olarak, önce onun sizin için en mükemmel partner olduğuna ve onsuz yapamayacağınıza inandırmak ister. Ardından pişmanlık oyunu gelir. Ağlama, yalvarma, abartılı sözler verme, suçlarının muhasebesini yapma ve asla tekrarlamayacağına inandırma gibi. Kalbi olan bir insanın dayanabileceği bir manzara değildir çünkü gerçekten perişan görünür. Yaptığı hataları beteriyle tekrarlasa da, sözlerinin hiçbirini tutmasa da bu oyuna yıllarca kanabilirsiniz.

Bu noktada en önemli şeyi söyleyelim: Yapabileceğiniz en tehlikeli ve yanlış şey ayrıldıktan sonra geri dönmektir. Bu yüzden, uzmanların da söylediği gibi, psikopatla yollarınızı ayırmaya karar verdiyseniz, geri dönüşü olmayacak şekilde hazırlığını yapın ve ancak gerçekten kararlı olduğunuzda adımınızı atın. Geri dönmeniz halinde psikopat sizi daha da bağımlı hale getirmek için çaba gösterecektir ve ayrılığınızın bedelini misliyle cezalandırılarak ödersiniz.

Pişmanlık oyununda vicdan çok önemli ve dengelenmesi gereken bir faktördür. Size göre o, sevdiğiniz, değer verdiğiniz, paylaşımda bulunduğunuz bir insandır. Kendinizin aynı konumda olmadığınızı anlamanız ve kabul etmeniz zor elbette, üstelik karşınızdaki kişi vicdanınızla oynamayı çok iyi biliyor. Martha Stout’un dediği gibi “psikopatların incinecek duyguları yoktur”, bu sebeple karşınızdaki gösteri ne kadar şaaşalı olursa olsun, kararlı durmanız gerekir.

Karalama kampanyası ve saldırganlık

 Pişmanlık oyununa artık kanmayacak durumdaysanız saldırganlık başlar. Bu noktada çoğu zaman maskesi tamamen düşer. Mükemmel muhakeme yeteneği olan bir insanın sizin en temel haklarınıza saldırmaya hakkı olmadığını anlamamasına hayret edersiniz. Aslında haklarınıza hiçbir zaman saygı duymamıştır ama muhtemelen siz bunu yeni öğreniyor olursunuz. Sürekli yansıtma yaparak sizi dünyanın en berbat ve kötü insanı olduğunuza inandırmaya çalışır. İronik bir şekilde kendi yaptığı hataları ya da kendine ait bütün özellikleri ve kusurları sanki size aitlermiş gibi yansıtmaya başlar. Çok tipik olarak sizi yargılayıcı, dar görüşlü, anlayışsız, empatiden yoksun, zalim ve ahlakçı olmakla suçlar. Ardından tipik olarak tehdit ve genellikle takip (stalking) gelir. Korkutma ve gözdağı verme psikopatların en etkili silahlarından biridir.

Çevrenize karşı sizi kötü, deli, nefret dolu bir insan olarak göstermek için karalama kampanyası yapar. Onu terk etmenize sebep olan büyük zararların hiçbir önemi yoktur, psikopat söz konusu olduğunda alabileceğiniz zararın limiti yoktur. Artık sağlayabileceği fayda kalmamış ve ümidini kaybetmişse zarar vermeye güdülenir. Maddi-manevi sizi daha da yıkabilmek için herşeyi yapar.

En zor nokta ortak çocuğunuzun olmasıdır. Binlerce kadın, kendilerine ya da çocuklarına hayatı zehir etmiş, çocuklarını biraz bile sevmeyen ve ilgilenmeyen psikopatların boşanma noktasında çocukları silah olarak kullanmasının acısını yaşıyor. Psikopat, zarar vermek için çocuğu kullanıyor ve hatta velayet için savaşıyor. Ne yazık ki usta bir oyuncu olarak mahkeme ve yetkililer önünde muazzam bir gösteri yaptığı için de başarılı olabiliyor. Pek çok kadın, kendi avukatlarının bile psikopatın etkisi altında kaldığını anlatıyor.

 Diğer tehlikeli ve zor bir nokta ise, psikopatın reddedildiği zaman herşeyi yapabilecek kapasitede olmasıdır. Takip edip, fiziksel ya da ruhsal zarar vermeye çalışabilir. Yasalarla alınacak tedbirler, söz gelimi uzaklaştırma emri, psikopat için bir şey ifade etmediği gibi kışkırtıcı bile olabilir. Amerika’da psikopatlarla ilgili yapılan bir araştırmada, uzaklaştırma emri alındıktan hemen sonra cinayete kurban giden kadınlar olduğu tespit ediliyor. Bu konu ülkemizde muamma olduğu için yapılacak bir araştırmada benzer sonuçlar elde edilebileceğini sanıyorum. Psikopatlar için mükemmel sosyal olanakları olan bir ülkede yaşıyoruz.

Kaybedecek şeyleri olan psikopatlar (saygın bir meslek, sosyal bir ün gibi) ifşa olmamak için bir noktada durmak zorundadır. Tam da bu yüzden sosyal konumu düşük, cahil ve eli palalı örnekleri “psikopat” olarak tanıyoruz ve sosyal itibarı olan psikopatları fark edemiyoruz. Kendinizi korumak için psikopatların “kaybedeceklerine” dokunmamanızı tavsiye ederim. Kaybedecek bir şeyi kalmamış bir psikopat herşeyi yapabilir, sosyal konumu ne olursa olsun.

Hakimlerin, avukatların, terapistlerin, polisin ve hatta kadın örgütlerinin bu tip manipülatif, tehlikeli insan profilinden haberdar olması gerekir.

Tedbir için bu tip insanlarla ilgili belge niteliği taşıyan herşeyi arşivleyin.

Destek

Psikopatlar yakınlarındaki insanların başkaları tarafından kötü tanınmasından hoşlanırlar. Kişilerarası iyi ilişkilere tahammül edemedikleri için çevrelerinde mütemadiyen düşmanlık, küslük, tatsızlık yaratacak küçük-büyük entrikalar yapar ve durumdan keyif alırlar. Uzun yıllar psikopatlarla birlikte olmuş kişiler, psikopatın manipülasyonları ve entrikaları sonucu arkadaşlarından ve ailelerinden uzaklaşmıştır. Yasal bir süreç yaşarsanız muhtemelen psikopatın manipüle ettiği yetkililer ve uzmanlar karşısında “suçlu” pozisyonuna düşebilirsiniz.

 Bu süreçte destek çok önemlidir, psikopatın size yaptıklarını yakınlarınızla paylaşın. Büyük ihtimalle hikayeniz inandırıcı olmaktan uzak olacaktır, bir psikopatla ilişkisi olmamış insanların hatta uzmanların bile psikopatların neler yapabileceğini anlamaları mümkün olmayabilir. Ailenizden, arkadaşlarınızdan ve yargılarınıza güvenecek, mümkünse psikopatiyi tanıyan bir uzmandan (ne yazık ki ülkemizde çok az) destek almanız önemlidir.

 Psikopatik belirtiler taşıyan kişilerle ilişki yaşayanlar çevrenin ve aslında kendilerinin bile sandığından daha büyük bir travma yaşıyor olabilirler. Gerekli destek alınmazsa ilişkinin yıkıcı etkileri yıllar hatta ömür boyu sürebilir.

SEBZE VE MEYVELERİN RENKLERİ İLE FAYDALARI ARASINDAKİ İLİŞKİ

Bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen hekiminize danışınız.

UMUMİ TUVALETLERDE COVİD-19 ENFEKSİYONU RİSKİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN SİFONU ÇEKERKEN KLOZET KAPAĞINI KAPALI TUTUN!

UMUMİ TUVALETLERDE COVİD-19 ENFEKSİYONU RİSKİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN SİFONU ÇEKERKEN KLOZET KAPAĞINI KAPALI TUTUN! …

PSİKİYATRİ VE ORUÇ

2021/ Psikiyatri Uzmanı Dr. Sedat İrgil PSİKİYATRİ VE ORUÇ “Psikiyatrik Hastalıklar da biyolojik hastalıklar gibi …