Psikopatın nitelikleri

kaynak: gizlipsikopat

Çelişkili ifadeler

Beyin taramalarında psikopatların dille bizden farklı bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Normal bir insan için “ölüm” kelimesinin duygusal bir çağrışımı vardır. Psikopat için, “ölüm”, örneğin “kağıt” gibi nötr bir kelimedir. Duyguları sadece “bilgi” olarak alırlar. Bu nedenle konuşurken sık sık çelişkili kelimeler kullanırlar, fakat dinleyen, kendini hikayeye kaptırdığı için, aradaki boşlukları yakalayamaz. Örneğin, “hiç şiddet suçu işlediniz mi?” sorusu sorulan psikopat, “hayır, ama bir kez adam öldürmüştüm” diye cevap veriyor (Robert Hare, Vicdansızlar). Kelimelerini dikkatli takip etmenizi tavsiye etmek zor, muhtemelen bunu yapamayacaksınız. Fakat psikopat sık sık sözleriyle çelişen eylemlerde bulunur ve genellikle bir söylediği öbürünü tutmaz. Bu yüzden bir insanı değerlendirirken, söylediklerine değil yaptıklarına bakın.

El hareketleri

Psikopatlarla ilgili başka bir işaret de el hareketleridir. Normal insanların el hareketleri, konuşmanın duygusal boyutuna göre hareketlenir. Örneğin heyecanlıyken, öfkeliyken ya da üzgünken farklı farklı jestler kullanırız. Psikopatın el hareketleri ise anlattığı şeyi tanımlamaz ve monotondur. Konuşmanın duygusal içeriğini takip etmez. Abartılı bir vücut dilleri vardır.

Hoşa giden bir kişilik

Personası size göre şekillenir. Hedefteki bir avsanız bir süreliğine bütün dikkatini size verir. Çoğu insan için gurur hatta güven verici bir durumdur fakat sandığınız gibi önemli olan “siz” değil, psikopatın gizli ajandasıdır… Sizi ele geçirebilmek için hassasiyetlerinizi ve zayıf noktalarınızı tanıması gerekir. Bu yüzden, psikopat, başta empati gücü yüksek, şefkatli, anlayışlı, “iyi bir dinleyici” olarak karşınıza çıkacaktır. Kendinizle ilgili ne kadar çok şey paylaşırsanız o kadar sizi kontrol etmesi ve uygun bir kişilik yaratması için malzeme vermiş olursunuz. Psikopat, kurbanı üzerinde kontrolü sağlayana kadar sahte kişiliğini sergilemeye yeterli zamanı verir. Sizi, benzer insanlar olduğunuz ve aynı değer yargılarını paylaştığınız konusunda ikna edecektir.

Psikopat sahte kişiliğini yıllarca sürdürebilir ama genellikle maske ilk birkaç ay içinde düşer. Dönüşüm ürkütücü şekilde ani olur. Birdenbire tanıdığınız insanla hiç ilgisi olmayan bir canavarla karşılaşırsınız. Korkup kaçarsanız mutlaka geçici delilik, hastalık gibi bahaneler bulur ve abartılı pişmanlık gösterirler.

Cinsel açlık, rastgele cinsel ilişkiler

Çoğu psikopat seks bağımlısıdır. Duygu tıkanıklıklarını cinsel hazla geçici bir süre giderebilirler ve sık sık heyecan arayışı, yoğun tatminsizlik psikopatların cinsellik konusunda seçici olmamasına neden olur. Aynı sebeplerle tuhaf ya da sadistik fantezileri ve eylemleri olur. Duygusal bağ kurmadıkları için kısa aralıklarla kolayca farklı insanlarla birlikte olabilirler. Özel bir beğenileri genellikle yoktur. Her tipten insanla birlikte olabilirler. Eşcinsel olsunlar ya da olmasınlar; heteroseksüel psikopatlar eşcinsel, eşcinsel psikopatlar da heteroseksüel ilişkiye girebilir. Cinselliği güç ve kontrol aracı olarak kullandıkları için fayda ya da zevk sağlayabilecekleri her insanla birlikte olabilirler. Her yeni kişi yeni bir “zafer”dir.

Elbette aldatan herkes psikopat değildir ama psikopatlar daima aldatır. Başlangıçta sadık bir insan portresi çizeceklerdir ve ikna edicidirler fakat sadakat ve psikopati oksimorondur.

Genellikle (siz bilmeseniz de), cinsel taciz/tecavüz geçmişleri vardır. Zaferleri ve tacizleriyle gurur duyarlar. Başlangıçta kendilerini bakir/bakire, deneyimsiz ya da çekingen tanıtabilirler.

Sizi gözler, cinsel arzularınızı etüt eder ve ideal partner olurlar. Önemli olan hükmetmektir. Aşağılama ve cezalandırma eğilimleri vardır (tecavüz fantezileri, partnerlerine hakaret etmek, başkalarıyla paylaşmak gibi). Kontrolü tamamen sağladıklarında artık istedikleri gibi davranırlar. Kurbanlarına psikolojik şiddet uygulamaktan cinsel haz duyarlar.

 Kurban

Psikopat “acındırma” oyunuyla karşınıza çıkar. Tipik bir “kendi kendinin düşmanı”, sürekli kendine zarar veren ama başkalarına zararı olmayan bir mağdur rolü oynar. Kulağa garip gelebilir çünkü normal bir insan gururu incineceği için kendine acınmasını istemez fakat psikopatların gururu yoktur; bu gibi değerleri takdir etmezler. Bütün psikopatlar kendilerine acınmasını isterler, sistemli olarak bunun için uğraşırlar ve bu oyunla istediklerini elde ederler.

 Narsisizm

Psikopatlar doğal olarak narsistiktir. Bazı uzmanlar psikopatinin narsisizmle başlayan bir spektrumun ucu olduğunu iddia eder (narsisizm – habis narsisizm – psikopati). Habis narsistikler ve psikopatikler çok benzer özellikler gösterir. Hak edilmemiş ve gerçekliğe dayanmayan bir üstünlük duyguları vardır ve bu duyguyu başkalarının üzerinde kontrol sağlayarak ve aşağılayarak beslerler. Psikopatlar başarısızlığa, yakalanmaya, kendilerine karşı konulmasına, ciddiye alınmamaya ve alay edilmeye tahammül edemezler.

 Gizemli geçmiş

Her psikopatın geçmişinde muhakkak karanlık ve açıklanmamış noktalar vardır. Pek çok psikopat paralel bir hayat sürer ya da geçmişteki ilişkileri, işleri ve eğitimleriyle ilgili korkusuzca büyük yalanlar söylerler.

Size başka türlü anlatılmışsa da çocukluktan itibaren başlarını pek çok belaya sokmuşlardır. Çocuklukta yalancılık, hırsızlık, yangın çıkarma, hayvanlara işkence etme, erken cinsellik vb psikopati belirtilerindendir. Ayrıca çocuklukta hiperaktivite ve dikkat eksikliği sendromu da belirtilerden olabilir.

 Hayranlığı takip eden soğukluk

Çok abartılı hayranlık sergiledikten sonra aniden soğuk davranmaya başlarlar. Hayranlık ya da aşık rolü (genellikle çevreden, film, kitap vb öğrenilmiştir), belki aylar ve yıllarca sürebilir fakat katı şekilde son bulur. Periyodik olarak aynı role geri dönebilirler.

 Cansız, ölü bakışlar

Çoğu insan, psikopatın sözleriyle gözleri arasındaki uyumsuzluğu hisseder. Etraflarını bir avcı gibi tararlar ve boş bulunduklarında, tarifi zor şekilde ürkütücü, duygusuz bakışlarını görebilirsiniz. Genellikle az göz kırparlar, bakışları sabittir.

Psikopat kelime ve mimik ustasıdır, abartılı duygusal tepkiler verir fakat bakışları durumla uyumsuzdur. Özellikle yalan söylerken çok dik, çok yakın ve kesintisiz göz teması kurarlar. Psikopatlar bakışlarını kaçırmaz. Psikopat kurbanları yaşadıkları deneyimde bu bakışların verdiği dehşetten bahsederler.

Gülümseme

Genellikle güleryüzlüdürler.  Gülümserken bizim kullandığımız yüz kaslarını kullanmazlar çünkü bu, yüze “giydirilmiş” bir gülümsemedir. Tabii bunu fark etmeniz çok zor, ancak belli belirsiz sezebilirsiniz. En olmadık anlarda bile gülümseyerek insanları yumuşatırlar. Çoğu zaman yersiz, gereksiz ve sahtedir.

 Tutulmayan sözler

Kolayca ve sürekli ikna edici sözler verir fakat asla yerine getirmezler. Psikopatlar enerjik ve eğlencelidir, cazip planlar yaparlar fakat genelde gerçekleştirmezler.

Başkalarını düzeltme

Sık sık başkalarının yanlışlarını düzeltir, kibirli ve küstah davranırlar. Psikopat tipik olarak “son laf budalası”dır. Bir tartışmada kaybedeceğini anladığında demagoji yapar, çirkefleşir (fakat karşısındakini çirkeflikle suçlayacaktır) ve nihayet söylediklerini inkar ederek ortadan yok olurlar.

 Timsah gözyaşları

En üzücü durumlarda ağlamayan psikopatlar, sizi manipüle etmek için en beklemediğiniz anlarda, bazen şiddetle ağlayabilirler. Gerçekten başarılı bir numaradır, mahkeme savunmalarında onlara avantaj kazandırır. Mağduru oynayan psikopatların büyük boyutlu suçlardan şaşılacak ölçüde az cezayla kurtulduğu hatta toplum tarafından desteklendiği vakalar vardır.

Psikopatlar sürekli tekrarladıkları zararlı davranışlardan sonra muazzam pişmanlık gösterileri yaparlar. Bir insanın gerçekten vicdan azabı çekip çekmediğini nasıl anlayabilirsiniz? Bu kişi bir psikopatsa çok zor… Herşeyden önce başkasına zarar verdiğini bilen normal bir insan suçuna özür aramaz, utanç duyar ve yargılanmaya tahammül eder. Oysa narsisistikler ve psikopatikler ne yapmış olurlarsa olsunlar -yüzeysel bir özür eşliğinde- daima yaptıklarını savunur ve haklı açıklamalar bulmaya çalışırlar; rol değişimi yaparak aniden mağdur gibi davranırlar. Pişmanlığın bir gösteri olup olmadığına ancak zamanla tamir edici davranışlarda bulunup bulunmadığına göre karar verebilirsiniz. Pişmanlık sürüyor mu yoksa onca ağlama, yalvarma, özür dilemeden kısa süre sonra neşe içinde hoplayıp zıplamaya devam mı ediyor?

Övgüler/dalkavukluk

Hiç kimsenin yapamayacağı kadar abartılı övgüler söyleyip, dalkavukluk yapabilirler. Zekanıza, kişiliğinize, fiziğinize ettikleri (gerçek olmasa da herekese ederler) iltifatlar onlara fayda sağlayacak bir duruma giriş yapmak içindir. Örneğin siz gözleri güzel olmayan birinin gözlerine methiye düzemez ya da hayranlıkla bakamazsınız fakat psikopatlar tam olarak bunu yapar.

 Sahte özveri

Eğer öyle gerekiyorsa, kısa süreli özverilerde bulunabilir, “değişmiş gibi” davranabilir. Fakat böyle davranması gerektiği için kin besler ve daha sonra bedelini fazlasıyla ödetir.

 İlgisiz ebeveynlik

Psikopatlar ilgisiz ebeveynlerdir. Çocuklarının can güvenliğini, iyiliğini gerçekten umursamazlar. Ebeveynlik yapıyorlarsa bu öyle gerektiği içindir;  yani çevre tarafından çocuk sahibi biri olarak iyi, normal ve zararsız bir insan olarak görülmek için. Çocuğun varlığı ya da başarıları üzerinden kazanç elde ediyorlarsa ebeveynlik yapmaya devam ederler. Psikopatlar için çocuk, sahip olduğu diğer eşyalardan farksız olarak “nesne”dir. Canları istediği anda çocuklarını gözden çıkarabilirler. Umurlarında olmayan çocukları için acımasız velayet davaları sürdürebilirler (sadece kazanmak için). Yetişkinlerle olduğu gibi çocuklara da acı verme kasıtlı zihinsel manipülasyon yaparlar; çocukları diğer eşe ya da insanlara karşı silah olarak kullanırlar.

 Sıkıntı

Daimi bir sıkıntı ve huzursuzlukla boğuşurlar. Aniden ve kolayca sıkılırlar ve bu, normal insanların duyduğu sıkıntıdan çok daha farklı ve şiddetlidir; hiçbir zaman geçmez. Yaptıkları çoğu abartılı hareket, kötülük bu sıkıntıyı gidermek içindir; sürekli heyecan ve drama ararlar. “Anı yaşamak” tam da psikopatlara göre bir mottodur, keyif alacakları hiçbir şeyi ertelemez ve derhal elde etmek isterler.  “Psikopati Kontrol Listesi’nde yüksek bir puan alan bir mahkumun dediği gibi ‘Ne bekliyorsunuz? Kadının güzel bir kıçı vardı, ben de işime baktım’. Mahkum tecavüzden hüküm giymişti” (Robert Hare, Vicdansızlar)

 Şımartılma

Hak etme duyguları çok yüksektir; sürekli ilgi, bakım ve şımartılma isterler; çocuksu ve kaprisli davranırlar.

 Parazit yaşam tarzı / Dolandırıcılık

Ailelerine karşı hiçbir sorumluluk duyguları yoktur. Ailelerini yerle bir edecek finansal destekler alır ya da borç yaparlar. Çoğu psikopat maddi olanakları yüzünden insanları avlar ve sırtlarından geçinir.

Özellikle finansal dolandırıcılık oranı çok yüksektir. Merhametsiz bir dolandırıcılık (yaşlıları, kısıtlı ekonomik imkanları olan insanları dolandırmak gibi) muhtemelen bir psikopat tarafından yapılmıştır. Adli bir profesyoneli bile şaşkına çevirecek üstün ikna yetenekleri vardır.

Psikopatlar sıkıcı ve rutin buldukları işleri, özellikle de günlük işleri, yapmaktan hoşlanmazlar. Yağ çekerek, yalvararak, kendilerini acındırarak işlerini başka insanlara yaptırmakta beceriklidirler.

Madde bağımlılığı

Çoğu psikopatın -bazen gizleyebildiği- alkol, uyuşturucu ya da ilaç bağımlılığı vardır.

 Eşek şakaları

Psikopatlar genellikle esprili, eğlenceli davranırlar. Hervey Cleckley’in de psikopatik belirtiler listesinde yer alan özelliklerden biri “eşek şakaları”dır. Çoğu patavatsızdır ve dillerinin kemiği yoktur. Patavatsızlığı hem başkalarını şaka yoluyla aşağılamak, canlarını yakmak hem de “dürüstlük maskesi” olarak kullanırlar. Psikopati kurbanlarının olduğu bir forumda onlarca insan benzer eşek şakalarından ve özellikle de “korkutma oyunları”ndan bahsediyorlar.

 Ölüm uykusu

Psikopat kurbanlarının çoğu, yakınlarındaki psikopatik kişilerin dikkat çekici ve çok ağır bir uyku uyuduğunu, çok çabuk uykuya dalıp, hiç uyumamış gibi kalktıklarını belirtiyorlar. Psikopatların rüya görmedikleri tahmin edilmektedir. Anlattıkları rüyalar büyük ihtimalle uydurulmuştur.

 Testosteron

Her psikopatın testosteron seviyesi yüksektir (kadında da, erkekte de). Kimi psikopatlarda bunun erken yaşta kelliğe sebep olduğu bilinmektedir, kiminde dış görünüme yansımaz. 

Geçmiş ilişkiler

Geçmiş ilişkilerini sık sık anlatır, kurbanı etkileme aşamasında kurbanı yüceltecek, gözden çıkarma aşamasında aşağılayacak karşılaştırmalar yaparlar (aynı şeyi -muhtemelen varlığını bilmediğiniz- yeni partnerleriyle de yaparlar). Genellikle eski ilişkilerinin kötü bitme sebebi karşı taraftır. Kendi kusurlarını ya da hatalarını, eski sevgili/eşlerinin gibi anlatırlar. Muhtemelen hikayede birkaç ruh sağlığı bozuk eski sevgiliden vardır. Onlar için çok çaba göstermiş ve çok yıpratılmışlardır(!). Eski ilişkilerinde yaptıkları hataları, siz çok özel olduğunuz için sizinle asla tekrarlamayacaklarını söyleyerek sizi yüceltirler.

Tımar

Psikopat, hayranlık aşamasında kurbanının hoşuna gidecek bütün özellikleri gösterirken ve kurbanın egosunu okşarken aslında onu tımar eder. Tıpkı bir çocuğu eğitir gibi “bak bunu ne güzel yapıyorsun”, “o çok çirkefti, sen hiç öyle değilsin, kavga etmiyorsun”, “şunu yapışına hayranım”… gibi.

 Yansıtma

Psikopat, bazen sebepsiz ama bazen de hata yaptığı zaman yansıtma yapar. Bilinçdışı bir savunma değil, kasıtlıdır. Örneğin sorumsuz, sevgisiz, bencil ve zalim bir insan olmakla suçlanabilirsiniz. Sizi sürekli mağdur ederken ikna edici şekilde rol değişimi yapar. Bu suçlamalar kolaylıkla sizi daha çok çaba harcamaya, teslim olmaya ya da uslandırmaya sebep olur. Bazen kendinizden şüphe eder ve çoğunlukla kendinizi savunacak kelime bile bulamazsınız.

Takıntı

Çoğu psikopatın davranışsal tuhaf takıntıları vardır. Garip şeyleri ritüel haline getirebilir, belirli bir hobiye ya da nesneye aşırı ilgi gösterebilir. Psikopatlar bazı şeylerle (ilgi alanları, hobi) takıntılı olarak ilgilenir ve kısa sürede bunlardan sıkılırlar. İnsanlara da böyle davranırlar.

 Takip /Stalk ve Tehdit

Kurban genellikle o ana kadar yumuşak, kibar ve düzgün bildiği kişi kendisini korkutucu şekilde tehdit etmeye başladığında dehşete düşer (benim için o kadar inanılmazdı ki şaka olduğunu düşünmüştüm). Ayrılıklardan sonra psikopatlar genel olarak kurbanlarını takip etmeye devam ederler. Günümüz olanaklarıyla internet üzerinden takip kolaylaşmıştır. Bu konuda dikkatli olmak, psikopatların takibini hafife almamak ve işini kolaylaştırmamak gerek.

Karalama Kampanyası

Psikopatlar, yakınlaştıkları kişilere karşı maskelerini fazla saklayamadıkları için deşifre edilme korkusu duyarlar. Bu nedenle karalama kampanyası ince ve sinsi yöntemlerle henüz her şey yolundayken başlar. Bunu kendileri için tehdit olarak gördüğü herkese karşı yapar ve zaten gerekmese de insanlara iftira atmaktan zevk alırlar. Sinsice ve bazen tek kelimeyle itibarınızı yerle bir edebilir, insanlara sizi hiç olmadığınız biri olarak tanıtırlar.

Psikopatla ilişkinizi keserseniz çirkin ve saldırgan bir karalama kampanyasıyla karşılaşmama olasılığınız yok.

 Gaslighting (Gaz ışığı)

Bu terim Ingrid Bergman’ın oynadığı “Gaslight” filminden alınmıştır. Filmde adam, birlikte olduğu kadına sistemli şekilde aklını kaçırdığını düşündürtecek oyunlar oynar. Psikopat, kasıtlı olarak aklınızdan ve yargılarınızdan şüphe duyacağınız davranışlarda bulunur (söylediği/yaptığı bir şeyi soğukkanlılıkla reddetmek, birdenbire ortadan yok olup sizi panikletmek ve sonra aslında hep orada olduğunu söylemek, kasıtlı olarak eşyalarınızı saklamak/yerini değiştirmek gibi). Gerçekten bir çocuğun bile yapmayacağı, akıl almaz saçmalıkta ve kötücül oyunlar oynarlar. Gerçeklik algınızı kaybetmenizi ve özgüveninizi yitirmenizi isterler. Kendinizden ne kadar şüphe duyar ve özgüveniniz ne kadar düşerse o kadar kolay kontrol edilirsiniz.

Sahte depresyon / İntihar

Hervey Cleckley’in psikopati semptomları listesinde “gerçek bir intihar geçmişi olmamak” maddesi vardır. Çoğu psikopatın sahte intihara teşebbüs ya da intiharla tehdit geçmişi vardır. Yanı sıra çoğu psikopat sahte depresyon dönemleri geçirir. Dikkat edildiğinde depresyona uyumsuz davranışları görülebilir.

 Koku duyuları

Koku duyusu insanlarla, durumlar ve hatta mekanlarla bağ kurmamızı sağlar. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, psikopatların beynindeki frontal bozukluğa bağlı olarak koku duyularının gelişmemiş olduğu anlaşılmıştır. http://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120920115739.htm

İğrenme / tiksinme

İğrenme/tiksinme duygusunu tanımlayamazlar. Bir psikopat, insanların neden herhangi birşeyden tiksindiğini/iğrendiğini anlamadığını, buna en yakın duygu olarak “küçük görmek, hor görmek” gibi şeyler hissettiğini söylüyor. Yine de sık sık bir şeyden ya da bir kişiden iğreniyormuş gibi yaparlar.

İğrenme, her insan aynı mimikleri kullandığı evrensel bir reflekstir. Güçlü bir ifadeye sebep olan iğrenme duygusunu psikopatlar zor taklit eder. Bu bilgiden sonra kişisel deneyimimde sık sık iğrenme taklidi yaptığını gördüğüm psikopatı neden yapmacık bulduğumu anladım (diğer taklitler bu kadar yapmacık değildi). Bir şeyden iğreniyormuş gibi yapmaları ya bir kamuflajdır (şiddetten hoşlanan bir psikopatın kandan iğrendiğini söylemesi gibi) ya da karşısındakini kötü hissettirmek ve aşağılamak içindir.

Normal bir insan, başkasında tiksintiye sebep olduğunda büyük utanç duyar. Psikopatlar yaptıkları şeyler yüzünden hayat boyu pek çok insanda tiksinti yaratırlar ama bu durumda hiçbir içsel sıkıntı yaşamazlar.

SEBZE VE MEYVELERİN RENKLERİ İLE FAYDALARI ARASINDAKİ İLİŞKİ

Bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen hekiminize danışınız.

UMUMİ TUVALETLERDE COVİD-19 ENFEKSİYONU RİSKİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN SİFONU ÇEKERKEN KLOZET KAPAĞINI KAPALI TUTUN!

UMUMİ TUVALETLERDE COVİD-19 ENFEKSİYONU RİSKİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN SİFONU ÇEKERKEN KLOZET KAPAĞINI KAPALI TUTUN! …

PSİKİYATRİ VE ORUÇ

2021/ Psikiyatri Uzmanı Dr. Sedat İrgil PSİKİYATRİ VE ORUÇ “Psikiyatrik Hastalıklar da biyolojik hastalıklar gibi …