Psikopatik ilişkinin ardından aşamalar

kaynak: gizlipsikopat

Stages of grief from a psychopathic relationship

(Türkçe’ye çeviri gizlipsikopat.com’a aittir)

Peace,

İnkar, kızgınlık, pazarlık, depresyon, kabullenme… Psikopatik bir ilişkiden sonra iyileşme sürecinizde şüphesiz bu noktalardan geçeceksiniz. Bir psikopatı kaybetmek bir arkadaşı/aile bireyini kaybetmeye benzemez; normal ve sevgi dolu bir eşi kaybetmeye de benzemez. Burada hafifletilmiş haliyle geçeceğiniz bazı aşamaları yazacağız.

Tam bir Yıkım

Bütün benliğinizi tüketen bir yıkım. Müthiş bir şok ve inanama. Tam bir boşluk hissi, intihar düşüncesi ve sıradan işleri bile yapmakta aşırı zorlanma. Hormonlarınız, kimyasal bir bağımlılıktan buz gibi soğuk bir suya dönüşecek. Çirkin ve tükenmiş hissedeceksiniz – vücudunuz çökecek (kurbanların önce/sonra fotoğrafları korku vericidir). Cinsel duygularınız onu arzulamak ve artık elinizde olmayan şeyin gizemi arasında gidip gelecek. Psikolojik olarak, fevkalade kırılgan olacaksınız fakat bu noktada önce değerinizin düşürüldüğünün ve sonra gözden çıkarıldığınızın farkında olmayacaksınız – siz sadece bir kurbansınız ve bu yüzden “anlamak” yerine “hissediyorsunuz”. Bunu gerçekten hak ettiğinizi düşünürsünüz. Onsuz bir hiçsinizdir. Kıskanç, delirmiş, muhtaç, bağımlısınız, herşey sizin hatanızdır.

 İnkar

Bu tipik olarak, psikopat “mutlu” hayatını suratınıza vurduğu zaman başlar. Başka bir kadınla çekip gittiğini görürsünüz ya da hayatının ne kadar muhteşem olduğunu söyler (genelde sosyal medyada).  Diğer kadına kızmazsınız çünkü bu ihanetin ne zamandır sürdüğünün farkında değilsinizdir. Sadece ne kadar iyi olduğunuzu ispat etmeye ve psikopatın yaptığı gibi züppelik yapmaya ihtiyaç duyarsınız çünkü belki böylece sizi geri isteyebilir. İşinizi, arkadaşlarınızı değiştirirsiniz, psikopat hariç herkese ve herşeye karşı ani çıkışlar yaparsınız. Hem kendinizi hem onu ikna etmek için müthiş bir çabayla dışarı çıkıp eğlenir, içer, seks yaparsınız. Dürtüsel davranmaya, para harcamaya ve akıl dışı düşünmeye başlarsınız. Başka insanlarla psikopatla kurduğunuz dinamiğin aynısını kurmaya çalışırsınız; cinselliğin başka biriyle o kadar iyi olmadığını görünce ve psikopatın size yaptığı gibi aşk bombalarına tutulmayınca hayal kırıklığına uğrarsınız.

 Bilgilenme ve Kendinden Şüphe Etme

Bir şekilde psikopatiyle (ya da narsisizm, sosyopati vb) karşı karşıya gelirsiniz. İnternet araştırması ya da bir terapist aracılığıyla, içinizde bir yerde birşeylerin çok derinden kırılmış olduğunu keşfedersiniz. Her ne kadar mutlu olduğunuzu ispat etmeye uğraşsanız da, aynı zamanda ne olup bittiğini anlamak istersiniz. Psikopatinin bütün kırmızı bayraklarını okuduğunuz zaman müthiş bir kuşkuya düşersiniz. Kendinizi suçlamaya devam edersiniz ve acaba ilişkiyi mahvettiğiniz “gerçeğiyle” mi başa çıkamadığınız için onu psikopat olarak etiketlediğinizi merak edersiniz. Sizi göklere çıkarmış ve aynı şekilde indirmiş adamla ilgili ileri geri salınıp durursunuz. Size bu kadar hayran olduğunu söylemiş biri nasıl olur da sizden bu kadar nefret etmiş olabilir? Nasıl olur da göz açıp kapayıncaya kadar tutkulu bir aşıktan, aşağılayan bir adama dönüşebilir? Bu mümkün değil. Bir psikopatla birlikte olmuş olamazsınız. Sizi sevdi, öyle değil mi?

Psikopatı Anlamak

Bu aşamalardan birinde yer almıyor ama iyileşme süreciniz içinde en önemli olanı. Bilgilenme sizi ancak bir yere kadar götürür. Onların ne hissettiğini bilmelisiniz. Çoğu kurban tutku ve aşk yaşar, bu da psikopatla empati kurmayı neredeyse imkansız hale getirir. Aslında tam da bu yüzden yaptıklarından kurtulmayı becerirler. Çünkü normal insanlar otomatik olarak bilinçlerini bir başkasının üzerine yansıtırlar. Fakat er ya da geç, psikopati tarafından tüketildiğiniz için, bilinçlerinin nasıl çalıştığını anlamaya başlarsınız. Onun bütün davranışlarını bir psikopat perspektifi üzerine koyduğunuzda birdenbire herşey yerine oturur. Daha önce hiç öyle değilken artık herşey anlam kazanıyordur. “Aynalama”dan (mirroring) aşk bombalarına, sonradan başlayan eleştirilerden nihayet değer düşürme ve gözden çıkarmaya kadar. Mideniz bulanır. Hiçbir zaman sevilmediğinizi fark edersiniz; sonsuz bir döngüde sadece hedeflerden birisinizdir. Başka hiçbir ilişkide böyle davranışlarınızın olmadığını görürsünüz. Geriye dönüp baktığınızda paranoya yapıyorum sandığınız olayların hepsinin gerçekten hesaplı-kitaplı ve kasıtlı yapıldığını anlarsınız. Sonunda korkunç gerçeği görürsünüz: Güvendiğiniz insan faal olarak size karşı çalışmıştır.

Öfke

Psikopatiyi anladığınız anda mutlaka mideniz bulanacaktır. Kendinizden şüphe etme haliniz öfkeyle yer değiştirir. Gerçeği biliyorsunuzdur. Nasıl kullanıldığınızı, manipüle edildiğinizi ve beyninizin yıkandığını görürsünüz. Öfkenin de ötesindesinizdir. Onu öldürmek istersiniz. Hayatındaki herkesle irtibata geçip onun neler yaptığını anlatmak istersiniz. Ona bir mektup yazıp cehennemde yanmasını söylemek istersiniz (sakın yapmayın). Takıntılı bir şekilde arkadaşlarınıza ve ailenize bunun hakkında konuşursunuz, hikayenizin ifşa olmasına ihtiyacınız vardır. O kadar uzun süredir susturulmuş ve küçümsenmişsinizdir ki, nihayet sesiniz özgürdür. İlişki boyunca su yüzüne çıkmasına izin verilmeyen bütün duygularınızı hissetmeye başlarsınız. Onu ne zaman aldatmakla ya da yalan söylemekle itham etmişseniz, konuyu size çevirmiş, sizi suçlamış ve kendinizi kızgın değil kötü hissetmenizi sağlamıştır. Bu davranış bozukluğu dehşet bir öfkenin yer değiştirmesine neden olmuştur. Artık aldatmanın ne kadar süredir devam ettiğini ve o kadına yağ çekmek için sizin ne kadar katlanılmaz biri olduğunuzu söylediğini bildiğiniz için gecikmiş kıskançlıklarınızı yaşarsınız. Karalama kampanyası size kendinizi ispat etme ihtiyacı hissettirir. Psikopatik bir ilişkiden sonra bu gecikmiş öfke kesinlikle ortaya çıkacaktır. Aylar hatta yıllar alabilir. Lütfen, eğer mümkünse öfkenizle harekete geçmeyin. Bu sadece psikopatın haklılığını kanıtlamaya yarar. Yapabileceğiniz en iyi şey sakin ve itidalli kalmaktır. Bu onu deliye döndürür. O sizin öfkelenmenizi ister ki herkese sizin ne kadar aklını kaçırmış olduğunuzu ve hala ona aşık olduğunuzu gösterebilsin.

 Depresyon

Çok uzun bir süre depresyon ve öfke arasında gidip geleceksiniz. İyi ve kötü günleriniz olacak. Bir gün artık devam edebileceğinizi hissedersiniz -sonrasında, kızgın ve çığlıklar atarak uyanırsınız. Delirmek, kızmak istemezsiniz. Bunu hak etmiyorsunuzdur. Sizin bütün hatanız aşık olmaktı. Kendinizi izole edersiniz, çevrenizi sizi anlayan insanlarla çevreler ve tartışma forumlarına katılırsınız. Takıntılı ve birbiriyle yarışan düşünceleriniz olur. En ufacık şey sizi etkiler. Sınırlarınız geri gelir (ya da belki ilk zamanlar için şekillenir) ve kendinizi nasıl bu kadar aşağı çektiğinize inanamazsınız. Ne kadar çok şey kaybettiğinizi fark edersiniz. Sadece arkadaşlar da değil, para, hayat deneyimi vb.. ama en çok da masumiyetiniz. Dünyaya yumuşak bakışınız param parça olmuştur. İnsanlara karşılıksız güven vermek yerine birdenbire artık güven sorunuyla boğuşuyorsunuzdur. Kalbinizde bitmek bilmeyen korkunç ve boğucu duygular yaşarsınız.

İyileşme

Sorular sormaya başlıyorsunuz. Bu neden oldu? Benim zaaflarım nelerdi? Elbette bu zaaflar sizin suçunuz değil, ama nasıl sömürülebilmiş olduğunuzu anlamak önemlidir. Sizinle benzer deneyimlerden geçmiş insanlarla zaman geçirirsiniz ve böylece biraz umut ve neşe bulmak istersiniz. Sizi sık sık öfke ve depresyon arasında tetikleyen, düşüncenin de ötesinde artık elinizde tasdiklenmiş şeyler vardır, fakat bu duygular sağlıklıdır. Nihayet bütün ilişki boyunca hissetmeniz gereken duyguların neler olduğunun farkındasınızdır. Herşey yerine oturur ve artık neler olduğunu, neyi atlattığınızı sakin ve tutarlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Değer düşürme-gözden çıkarma terimlerini artık hissetmez, bunlardan sanki bilimsel terimlermiş gibi bahsedersiniz. Yeni arkadaşlarınız vardır ve artık nihayet başa çıkabilmeye başladığınızı anlarsınız. Tünelin sonunda ışık vardır her ne kadar oraya ulaşmak biraz zaman alacak olsa da.

 Kendini Keşfetmek

Güçlerinizi keşfetmeye başlarsınız. Bunların çoğu daha önce de sahip olduğunuz ama değerlendirmeyi bilmediğiniz güçlerdir. Şefkatinizin, empatinizin ve sevginizin zayıflık olmadığının farkına varırsınız. Bunlar doğru insana yönlendirildiğinde dünyadaki en kıymetli hasletlerdir. Özsaygınız kendiliğinden vardır artık, başkalarının sizin güvensizliklerinizi değerlendirmesine ihtiyacınız yoktur. Kim olduğunuzu ve varlığınızın ne anlama geldiğini anlamaya başlarsınız. Kendinizi hiç olmak istemeyeceğiniz biri gibi görmeniz, psikopatın yarattığı kirli oyunun eseridir. Onun “sen de aynen benim gibisin” gibi sözlerine gülersiniz, çünkü tam da tersi olduğunu fark edersiniz. Yaratıcı yönünüzü keşfeder ve başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü umursamayı bırakırsınız. Siz nasıl değişiyorsanız eski arkadaşlıklarınız da değişime uğrar ve daha da sağlamlaşır. Yeni kendinizi kucaklayın ve kalbinizi tekrar sevgiye açın. Artık özgürsünüz. Kendinizle inanılmaz derecede gurur duymalısınız. Başardınız ve hayat yolunuz artık sonsuza kadar daha iyiye doğru yön buldu.

http://www.psychopathfree.com/content.php?138-Stages-of-Grief-from-a-Psychopathic-Relationship