Psikolojik Şiddetin İşaretleri

Şiddet, güç ve baskı uygulayarak insanların bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmesine neden olan bireysel veya toplu hareketlerin tümüdür. Şiddet sadece fiziksel değildir. Psikolojik, ekonomik ve cinsel olabilir. Psikolojik şiddet özellikle kadın erkek ilişkilerinde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Sürekli eleştiri, suçlama, tehdit ve zorbalık davranışlarını kapsayan duygusal şiddette aşağılama, utandırma davranışları kendi çıkarlarına uygun olacak şekilde çarpıtma gibi ince ve farkedilmesi zor şidet taktikleri vardır. Psikolojik şiddete uğrayan kişinin özgüvenini yok eden, yaşam direncini kıran, kişisi sosyal yaşantısından izole eden, iş yaşamını, arkadaş ilişkilerini allak bullak eden, verimlilik ve üretkenliği ciddi anlamda azaltan ve neticesinde depresyondan kaygı bozukluklarına kadar bir çok ruhsal hastalığa sebep olabilen davranış ve tutumlardır. Psikolojik şiddete maruz kalan bireylerin benliklerinde açılan derin yaralar dışarıdan gözlenebilir ölçüde olabilir. Ağlamaya meyilli, çekingen, sessiz, sürekli suçluluk duyguları içerisinde olup, sürekli hata yapacağını düşünen ve sık sık özür dileyen insanları çevremizde görmek mümkündür. Bunun bir ileri aşaması depresyondan, travma sonrası stres bozukluğuna dek uzanan ağır psikiyatrik sorunlardır.

Kimler psikolojik şiddet uygular?

Psikolojik şiddet uygulayan kişilerin narsistik kişilik bozukluğu, sınır kişilik bozukluğu, antisosyal kişilik bozukluğu  ve sosyopatik özellikleri olabilir. Psikolojik şiddeti insanlar karşısındaki kişileri kontrol etmek ve onların üzerinde egemenlik kurmak için kullanırlar. Psikolojik şiddeti uygulayan kişilerin çoğunun öyküsünde çocukluk travmaları ve herhangi bir şiddetin mağduru olduğu bilgisi vardır.

Çoğu zaman psikolojik yani duygusal şiddete uğrayan kişi, bu durumu zorbalık olarak algılayamaz. Bunun nedeni şiddetin yarattığı stres ile baş edebilmek için geliştirmiş olduğu savunma mekanizmalarıdır. Savunma mekanizmaları, kişide rahatsızlık hissi uyandıran kızgınlık, üzüntü, suçluluk gibi duyguların kabul edilebilir hale getirilmesinde rol alır. Psikolojik şiddete uğrayan kişi, karşısındaki kişinin haklı olabileceğine dair düşünceler üretebilir, gerçekten beceriksiz olduğunu, aşırı duygusal olduğunu, başkalarının veya şiddet uygulayan kişinin kendisinden daha üstün veya zeki olduğunu, aslında tüm bunları onun iyiliği için yaptığını düşünebilirler.

Psikolojik şiddete uğrayan kişilerin bazı özellikleri bu duruma zemin hazırlayabilir. Başka insanları memnun etmeye çok fazla önem veren, başkalarından onay ve kabul görmeye gereğinden fazla önem veren, hayır demekte zorlanan, düşük özgüven, kontrolü başkalarından bekleyen, naif, aşırı vicdanlı, bağımlı kişilik özellikleri gösteren kişiler. Sosyopatların, bu özellikte kişileri diğerlerinden hızla ayırd edebildiği ve seçebildiği pek çok çalışmada gösterilmiştir.

Partnerinizin psikolojik şiddet uyguladığının işaretleri;

 

 • Partneriniz sürekli sizi diğer insanların (aileniz, arkadaşlarınız hatta hiç tanımadığınız insanlar dahi olabilir) yanında utandırır.
 • Yaptığınız her şeyi eleştirir ve sizi hiçbir şeyi doğru yapamayacağınıza inandırmaya çalışır!
 • Size ya da sizin üzerinizden kırıcı, hoş olmayan şakalar yapar. Eğer ciddiye alırsanız fazla alıngan olmakla ya da şakadan anlamamakla suçlanırsınız.
 • Yaptığınız her hareketi ve söylediğiniz her sözü kontrol altında tutmaya çalışır.
 • Yardımcı olmak yerine sürekli size yaptığınız hataları ve kusurlarınızı hatırlatır.
 • Duygularınızı önemsemez, aşırı duygusal olduğunuzu ya da yanlış düşündüğünüzü savunur.
 • Bazen onunla yalnız kalmaktan rahatsızlık duyarsınız. Tek başına kalmamak için, sürekli birileriyle etkinlik yapmaya çalışırsınız.
 • Size sevgi göstermez, yaptığınız herhangi bir şeyi cezalandırmak için sevgisiz ve ilgisiz davranıp ders vermeye çalışır.
 • Hayallerinizi ve hedeflerinizi küçümser, aptalca ve anlamsız olduklarını savunur.
 • Başkalarının bilmesini istemeyeceğinizi bildiği halde sırlarınızı ve kendinize saklamak istediğiniz özel anlarınızı diğer insanlarla paylaşır.
 • Çoğu konuda yetersiz olduğunuzu ve sizin için en iyi olanı kendisinin bildiğine inanır.
 • Kendi problemleri ve mutsuzluğu için sizi suçlar.
 • Yapılan hatalara gülmeyi bilmez, kendi yaptığı bir hataya başkası gülerse aşırı derecede sinirlenir.
 • Tek başınıza bir yere gittiğiniz için ya da arkadaşlarınızla ve ailenizle vakit geçirmek istediğiniz için kendinizi suçlu hissetmenizi sağlar.
 • Israrla her zaman kendisinin haklı olduğunu savunur ve hatta “kanıtlar” çünkü siz hep haksızsınızdır.
 • Sizi O‘nun için yeterli olmadığınıza inandırmaya çalışır. Her zaman sizden daha iyisini bulabileceğini dile getirir ve ilişkiniz için şükretmeniz gerektiğini savunur.
 • Yeri geldiğinde tehdit eder fakat bunun adına “tavsiyede bulunmak” der.
 • Parasal durumunuzu kontrol altında tutmaya çalışır. Neye ne kadar para harcadığınızı, aldığınız şeye ihtiyacınız olup olmadığını sorgular.
 • Telefonla, mesajla nerde, ne yapıyor olduğunuzu sorar hatta kendi gözleri ile görmek için haber vermeden gelir.
 • Yanlış anlamalara sebep olur ve sonrasında sizi aşkınızı ispat etmeye zorlar.
 • Tüm bunları yaparken, en acıtıcı olan, tümünde gerekçe olarak kullandıkları geleneksel kalıplar ve duygu sömürüleridir. “senin iyiliğin için söylüyorum” “kadın-adam- vd- gerektiği gibi gibi davransan böyle olmazdı” “yaptım ama niye yaptım, bir sor”

Psikolojik şiddete uğrayan kişi, bu duruma müsaade etmemeli ve en kısa zamanda uzman desteği almalıdır.

 

Kaynak: https://www.davidwolfe.com/20-signs-relationship-emotionally-abuse/

 

 

 

 

Yaşlılarda K vitamini Eksikliği Yatağa Bağımlılığı Arttırabilir.

Jean Mayer USDA İnsan Beslenme Araştırması tarafından yürütülen bir araştırmaya göre; “düşük K vitamini seviyeleri …

Erkeklerde Doğum Sonu Depresyon

 Aile Sorunları Dergisi’nde yayınlanan yeni bir UNLV çalışması, sadece annelerin değil babaların da doğum …

Babalar Çocuklarıyla Nasıl Zaman Geçirmeli ?

Aile Psikolojisi Dergisi’nde yayınlanan Geoffrey Brown tarafından yapılan çalışma, 1-3 yaşında çocuğu olan …