• Cum. Oca 21st, 2022

Online Terapiden daha iyi faydalanmak için ipuçları

Ara 17, 2021

Online Terapiden daha iyi faydalanmak için ipuçları

Yoğun iş temposu, pandemi, mali sorunlar, zaman sıkıntısı, ruhsal-fiziksel nedenlerle ulaşım engeli, randevu yoğunluğu gibi nedenler ruh sağlığı hizmetlerinden yararlanmanıza engel olmasın.

Video konferanslar ve online platformlardan alacağınız profesyonel ruh sağlığı hizmetleri gerçekten fayda sağlıyor. Peki nasıl daha iyi ve kaliteli hizmet alırsınız?

  1. Doğru uzmana ulaşmak: En önemli noktalardan biri sizin için doğru olan uzmanı bulmak. Çünkü internette yoğun bir bilgi kirliliği ve ne yazık ki kendini uzman olarak tanıtan kişilerle karşılaşmak mümkün. Bu nedenle mutlaka terapi alacağınız platformun güvenilirliği sorgulayın, ayrıca danışmanlık alacağınız uzmanın da uzmanlık belgelerini inceleyin.
  2. Gizlilik ve güvenlik: Kişisel verilerin korunmasına ilişkin kanun hakkında bilgi sahibi olun. Telepsikiyatri hizmeti alacağınız platformun veya sitenin kişisel bilgilerinizi kimlerle paylaştığını ve hangi bilgilerinizin paylaşılıp paylaşılmadığını inceleyin. Gizlilik ve güvenlik hakkında sorularınızı sormaktan, endişelerinizi ifade etmekten çekinmeyin. Bu endişelerin tedavinize engel olmasına izin vermeyin. Kendi bilgisayar, tablet veya telefonunuzun güvenliğini sağlamak için önlemler alın. Onam formları gibi karşılıklı imzalanan formları mutlaka dikkatlice okuyun.
  3. Önyargılı olmayın: Telepiskiyatri hizmeti size gerçekten fayda sağlayabilir. Özellikle dijital ölçekler ve yapay zeka teknolojisi ile artık tanı ve tedavi sistemi de gelişiyor. Uzmanlar bu konuda daha da bilgileniyor ve tecrübe sahibi oluyor. Telepsikiyatriyi sadece zaman kazanmak olarak düşünmeyin. Zamandan tasarruf ederken size en uygun uzmanı daha kolay bulabilir, daha uygun bütçeler ile tedavi hizmeti alabilir, daha verimli bir tedavi- danışmanlık süreci yaşayabilirsiniz. Üstelik size uygulanacak testler için ayrı seanslara ve randevulara da gerek yok.
  4. İnternet bağlantısı ve teknik hazırlık: Zaman kaybetmemek ve daha iyi bir iletişim sağlamak için cihazınız, internet bağlantı hızınız, şifre ve üyelik gibi işlemlerinizi önceden hazırlayın. Terapi için randevu saatinizden 15 dakika önce hazır olun. Sorularınızı ve şikayetlerinizi not alın. Her şeyi tek bir görüşmeye sığdırmak doğru oolmayabilir. Bu nedenle şikayetlerinizi ve sorularınızı öncelik sırasına koyarak hazırlanın. İlaç, reçete, tahlil sonuçları gibi gerekli olabilecek tanı ve tedaviye yönelik belgelerinizi hazır bulundurun. Bir not kağıdı ve kalem (not alınacak herhangi bir uygulama da olabilir) mutlaka yanınızda hazır olsun.
  5. Ortam: Çevresel koşullarınızı düzenleyin. Fazla gürültülü, çok soğuk veya sıcak ortamlar terapi sırasında sizi ve danışmanı rahatsız edebilir. Özellikle ev içinde kalabalık bir ortamda veya kafe gibi alanlarda terapi hizmeti almaya çalışmayın. Eviniz, belki de kendinizi en güvende hissettiğiniz ortamda terapi hizmeti almanın artı ve eksi yönleri var. Bunları avantaja çevirin.

 

Telepsikiyatri şu an için ilk seçeneğiniz olmasa bile unutmayın ki gerçekten iyi bir seçenek. Dünyada birçok insan ulaşım engeli, maddi sorunlar, ruhsal nedenler, randevu yoğunluğu, zaman sorunu, pandemi veya kronik hastalıklar gibi nedenlerle psikiyatri hizmeti alamıyor. Telepsikiyatri bu hizmetlerden herkesin eşit imkanlarla faydalanabilmesi adına oldukça önemli.