Hamilelik modu gerçek mi?

NEDEN HAMİLE KADINLARDA BİLİŞSEL GÜÇLÜKLER ARTIYOR?

Hamilelik kadın vücudunda önemli değişikliklerin olduğu bir dönemdir.  Hormonların etkisi ile hem fiziksel hem de ruhsal olarak meydana gelen değişiklikler anneliğe adaptasyonun artmasını sağlarken, majör depresyon riski ve bazı bilişsel süreçlerde azalmaya da neden olabiliyor.

Hamilelik sırasında anne adayının beyninde meydana gelen değişikliklerin incelenmesi, artan majör depresyon riskinin nedenlerinin belirlenmesi açısından önem taşıyor.
Psychoneuroendocrinology dergisinde 8 Ağustos 2021 de yayınlanan bir araştırmaya göre, Gebelikte medial prefrontal kortekste gri madde ve glukomat düzeyleri azalıyor. Bu durum bilişsel bazı fonksiyonlarda azalmaya neden oluyor.

Daha çok beyin korteksinde bulunan,beyincik, talamus, hipotalamus, bazal ganglia, beyin sapı ve omurilik kısımlarında daha az miktarda bulunan ve bilginin işlenmesinden sorumlu olan gri maddede azalma, Öğrenme ve hafıza işlevleri, motor fonksiyonları, sosyal beceriler, dil ve sorun çözme mekanizmalarının da bir miktar azalmasına neden oluyor.

Anne adaylarının sık şikayet ettiği, unutkanlık, dikkat dağınıklığı gibi sorunların temelinde bu süreçlerin etkili olduğu düşünülüyor. Ancak bilim insanları “önemli olan sadece doku miktarı değil” diyor. Memeli beyninin en çarpıcı özelliklerinden biri, yüzeyinde gri madde kıvrımlarına sahip olması ve ceviz benzeri bir görünüm kazanması. Bu kıvrımlar yüzey alanını artırıyor, hücreleri birbirine yaklaştırıyor ve daha hızlı iletişim kurmalarına imkân tanıyor.

Covid-19, diabet hastalığı, hareketsiz yaşam, aşırı kafein tüketimi, sağlıksız beslenme, düzensiz ve yetersiz uyku gri madde azalmasında etkili olduğundan, coronavirüsten korunma, gebelikte sık görülen diyabet hastalığından korunma, sağlıklı ve düzenli beslenme ve uyku düzeninin sağlanması sadece sağlıklı bir gebelik süreci için değil bilişsel fonksiyonların korunmasında da önem taşıyor.

KAYNAK: Sağlıklı Gebelerin Medial Prefrontal Korteksinde Glutamat Seviyeleri Gebe Olmayan Kontrollere Kıyasla – ScienceDirect

BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. Tanı ve tedavi için hekiminize danışınız