Hastaların koridorlarda çığlık attığı ya da çıkmak için duvarlara tırmandığı karanlık, pis psikiyatri koğuşlarının korkunç görüntülerini hepimiz görmüşüzdür. Ya da katilin, kurbanlarının derisini giysi olarak giyen, kılık değiştirmiş bir seri katil olduğu filmler.

 

Hemen hemen her korku filminde katil “deli” olarak tasvir edilir. İzleyicide yalnızca korku duygusu uyandırmakla kalmayan korku filmleri, aynı zamanda zihinsel sağlık sorunları olan birinin nasıl göründüğüne dair tehlikeli ve rahatsız edici bir tablo çizerler.

 

Livingston’daki West Essex Psikoloji Merkezi’nde adli ve klinik psikolog olan Barry Katz’a göre korku filmlerinde yansıtılan bu durumun gerçek yaşamda bazı gerçek sonuçları olabilir. Damgalanmaya bağlı bazı kurum ve kişiler bu durumdan zarar görebilir. Bu filmlere örnek vermek gerekirse 2016 yılında yayınlanan split filminde ana karakter çoklu kişilik bozukluğuna sahip. Ancak aynı zamanda bir canavar. 24 ayrı kişiliğe ek olarak ana karakterin canavar olarak kurgulanmış olması çoklu kişilik bozukluğu olanların şiddete yatkın, şeytani ve tehlikeli olduğunu izleyicilere empoze etmiş oluyor.  Gerçekte ise çoğu, çoklu kişilik bozukluğu olan hasta iş ve yaşamına devam eden, şiddetten uzak insanlar.

 

Akıl hastanelerinden kurgulanmış çok fazla film var. Örneğin Katil Michael Meyers, sadece kurbanlarını öldürmek için bir sanatoryumdan kaçar. 2018 filmi Unsane, akıl hastası olmayan ve psikiyatri hastanesinde kapana kısılan birinin hikayesini anlatır. Bu gibi filmler insanların yatarak tedavi almalarına engel olabilir. Birden fazla kurbanı olan ve bir tanesini elektrikli testereyle vahşice öldüren bir seri katil olan American Psycho (2000) filminin ana karakteri de antisosyal olarak tasvir edilir. Ancak antisosyal özellikler taşıyan birçok insan aynı zamanda şiddetten uzak, iş ve aile yaşamlarında gayet başarılı insanlar olabilirler.

 

Bazı filmler de akıl sağlığı sorunları ile baş etmenin zorluklarına gerçekçi bir bakış açısı getirir. Umut ışığı, siyah kuğu, benny ve joon bu filmlerden bir kaçıdır.