Kurbanlarını nasıl seçerler?

kaynak: gizlipsikopat

Sevimsiz bir tanım ama psikopatlar için “insan avcısı” dersek yanılmış olmayız; daima kurban arayışında etraflarını gözlerler.

Kurban seçimleri neyi amaçladıklarına göre değişir. Herkes, her an onların ağına düşebilir ama genellikle güçlerinin yetmeyeceği, faydalanamayacakları insanlarla doğrudan uğraşmazlar. Genel olarak empati gücü yüksek, merhametli, sadık, ahlaklı, besleyici insanları hedefe koyarlar. Bir psikopatın isteyeceği son şey kendi gibi vicdansız ve bencil insandır. Yine de çoğu kez psikopatlar hayatlarının bir köşesinde kendilerine benzer kişileri bulundurabilirler (bazen başka psikopatlar). Eğer bir psikopatla ilişkiniz varsa, başka toksik insanlar da hayatınıza dahil olacak demektir. Kişilik bozukluğu sahibi bu tip kişiler birbirleriyle ilişki içinde de aldatır, kullanır, zarar verirler.

Bir insanın dış görünümü psikopatlar için hemen hiç önem taşımaz; kurbanlarında sadece sömürebilecekleri karakter özellikleriyle ilgilenirler. Güzel/yakışıklı partnerler onlar için sosyal hayatta imaj yükseltmek ve başka kurbanları etkilemek için bir araçtır.

Psikopatların insanları tanıma yetenekleri ürkütücü derecede gelişmiştir. Pek çok kişi arasından en elverişli kurbanı seçerler. Onlar için insanlar neredeyse şeffaftır; kişilik yapımızı çok çabuk keşfederler.  Yaklaşmaya başladıkları anda güven kazanmak için uygun bir persona yaratırlar. Psikopat genellikle dürüst, mütevazı, kırılgan, şefkatli, yumuşak ve çok iyi bir dinleyici rolü oynar. Kurbanını araştırma sürecinde yeterli sabrı gösterir ve zaten yeni bir oyuncak edinmiş çocuk gibi heveslidir. Kurbanın zayıflıklarını, zaaflarını, kişilik yapısını etüt eder. Muhtemelen sizin bile farkında olmadığınız korkularınızı görür. Utanma duygusu olmadığı için rahatlıkla yanaşır, bolca iltifat edebilir ve ısrarcı olabilir. Çoğu insan bu derece değer görmekten hoşlanacaktır. Kurbanı tam olarak kontrolüne aldığını hissedene kadar bu süreci sürdürür. Başarısız olacağını düşündüğü anda vakit kaybetmeden başka kurbanlara yönelir.

Bir psikopatın ilk önceliği gizlenmek, ikincisi bu sayede rahatça avlanmaktır.Dolayısıyla genellikle güvenilir ve saygın yerlerde konumlanırlar. “Normal” görünmek onlar için çok önemlidir, genellikle hem bu yüzden, hem de bakılıp beslenecekleri, garantili ve sabit bir “üs”e ihtiyaçları olduğu için evlenir ve çocuk yaparlar. Çocuklarını da başkalarını etkilemek için bir araç olarak kullanırlar; iyi anne/baba rolünü gerektiği zaman, gerektiği kadar sürdürürler.

Dini ya da sivil cemaatler, siyasi partiler, sosyal yardım kuruluşları, bakım ve sığınma evleri, terapi ve rehabilitasyon grupları psikopatların çokça içinde bulunduğu oluşumlardır. Bu gibi yerlerde grup içinde ortak inanç, güven ve değer paylaşımı psikopatların gizlenmesi için idealdir. Oluşumlarda seslerini yükselterek takdir kazanabilir ve öncü ya da lider de olabilirler. Böylece “sözünü geçirme” arzularını da tatmin ederler. Geniş bir kurban skalası olacağı için rahatça avlanırlar; kurbanları tanıma, manipüle etme, kırılganlıklarını kullanma, bir suç işlediğinde ört bas edebilme açısından koşullar elverişlidir. Psikopat, kendi suçunu örtmek için gruptaki başka kişilere iftira atıp hedef şaşırtabilir ya da bir kurbanı tarafından ifşa edilme korkusuyla önceden karalama kampanyası yapabilir. Birkaç şahitlik olmazsa, çoğunlukla inandırıcı taraf psikopat olur. İfşa olursa ya da olma tehlikesi varsa ya kaçar ya da başka bir gruba dahil olur. Bu gibi durumlar için bir yedek planı veya hazırlığı vardır. Psikopatlar tipik olarak sık sık yer değiştirir, bir gruptan öbürüne atlarlar.

Genellikle psikopatlar için bir ya da birkaç “esas” kurban ve diğer kurbanlar vardır. Esas kurban onun hayati ihtiyaçlarını karşılayacak erzak kaynağıdır; iş, para, seks, itibar, konum, normal bir görünüm için kılıf, barınma, yemek, diğer avlar için yem… hepsi ya da herhangi biri… Diğer kurbanlar, herkes hatta başka bir psikopat bile olabilir.

 • Özgüveniniz azsa, utangaç ya da mütevazıysanız,

 • Hak etme duygunuz düşükse, kendinize yeteri kadar değer vermiyorsanız,

 • Her insanın mutlaka özünde iyi olduğuna inanıyorsanız; naifseniz,

 • Başkalarının rahatını kendinizden önde tutuyorsanız,

 • Başkalarını memnun etmek sizin için fazla önemliyse,

 • Emin olduğunuz bir konuda bile iddialı olamıyorsanız,

 • Başkaları sizin adınıza karar verebiliyorsa,

 • İsteklerinizi ya da şikayetlerinizi belirtemiyor, talep edemiyorsanız,

 • Pohpohlanmaktan, hayran olunmaktan hoşlanıyorsanız,

 • Hataya karşı toleransınız yüksekse,

 • Karşılıksız veren ve besleyici biriyseniz,

 • Biri pişman olduğunu söylediğinde, bunu ispat edecek bir davranışı olmamasına rağmen affetmeye meyilliyseniz,

 • Başkalarına zarar verici davranışlarda bulunmuş biri aynı şeyleri size asla yapmayacağını söylediğinde inanıyorsanız,
 • Görev duygunuz yüksekse, hasta biri sizden yardım istediğinde düşünmeden bakıcılık rolünü kabul ediyorsanız,

 • Size ihtiyaç duyulmasına çok ihtiyacınız varsa (sürekli bakıp besleyeceğiniz bir canavar, örneğin),

 • Kendinizi suçlamaya meyilli; tatsızlık, kavga çıkmaması için elinden geleni yapan biriyseniz,

 • Yumuşak prensiplere sahipseniz,

 • Kötülüğü iyileştirebileceğinizi ya da bir insanı “özüne” (bu bir psikopatsa başta size uydurduğu personaya) geri döndürebileceğinize inanıyorsanız,

 • Arkadaşınız/dostunuz/yoldaşınız/sevgiliniz/eşiniz/çocuğunuz için her türlü fedakarlığı yapacak ve iyi sır saklayacak biriyseniz,

 • Sürekli mağdur edilmenize rağmen karşınızdaki mağduru oynadığında hala üzülüyor; davranışlarına psikolojik özürler arıyor, geçerli bir sebep buluyor ve inkar etmeye devam ediyorsanız,

 • İnsanları ya da durumları terk etme, bırakma konusunda zorlanan biriyseniz,

 • Size ne kadar kötülüğü olmuş olursa olsun, o kişiye daima sadık kalıyorsanız, yardım istediğinde koşuyor, ağladığı zaman merhamet ediyorsanız,

 • Size ne kadar kötülüğü olmuş olursa olsun, o kişiye sevgi ve sadakat göstermeye devam ederseniz bir gün kıymetinizi anlayacağını düşüyorsanız,

 • Etiketler, ünvanlar sizin için önemliyse,

 • Çabuk güven duyan, sorgulamayan biriyseniz,

 • Kendinizi zayıf hissediyorsanız, korku ve endişe sizi yönetebilecek duygularsa…

 • Son olarak: “Hayır” demeyi bilmeyen biriyseniz işiniz çok çok çok zor…

Bunların hepsi ya da birkaçı sizi ideal bir psikopat kurbanı yapabilir. Psikopatın içeri sızmasını sağlayan zayıflıklarınızı güçlendirmezseniz psikopatiyi ya da başka bozuklukları öğrenmeniz çok işe yaramayacaktır. Bir psikopattan kurtulduktan ve yaralarınızı sarmak için kendinize yeterli izni verdikten sonra zayıflıklarınızı güçlendirmekle, kendinizi tanımakla uğraşmanızı tavsiye ederim. Toksik insanları içeri kabul etmemenin daha etkili bir yolu yok.

Yanı sıra psikopatlar mücadeleyi sever. Sahip olduğunuz olumlu kişilik özelliklerinden nefret edecek ve sizi kirletmek için kasıtlı oyunlar oynayacaktır. Psikopat “güzel”i tahrif etmekten zevk alır.

Endişeler içinde yaşayın, herkesten şüphe duyun, asla verici olmayın, kimseyi affetmeyin ya da şans vermeyin demek tüm bunlar. Psikopat ya da tacizkar insanlardan korunmak için önce hayattaki yerinizi kendinize hak görmeniz gerekiyor. Yeterli miktarda tedbir ve şüphe kötücül insanları tespit etmenizi sağlar; sizi dürten sezgilerinize kulak verin ve daima güvenin. Merhamet, sevgi, sadakat, yardımseverlik… hak eden insanlara gösterildiğinde ve karşılıklı olduğunda güzeldir.

Omega-3, Depresyon, Koroner Kalp Hastalığı Olan Hastalarda Fayda Göstermedi

Klinik Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan çalışma sonuçlarına göre, sertraline ek eikosapentaenoik asit (EPA) …

İleri yaşta baba olanların çocukları daha uzun telomerlere sahipler; İleri yaşta baba olanların çocukları daha uzun yaşayabilir !

MEHMET SALTUERK / THE INSTİTUTE FOR GENETİCS OF THE UNİVERSİTY OF COLOGNE Hepimiz uzun ve sağlık bir yaşam isteriz. …

Yapay zeka bir çocuğun konuşmasından depresyon ve kaygıyı tespit edebiliyor.

Bir makine öğrenmesi algoritması, küçük çocukların konuşma modellerinde kaygı ve depresyon belirtilerini algılayabilir. …