Kadın örgütlerine

kaynak: gizlipsikopat

Bu sitede, psikopatik bireyleri anlatırken cinsiyet ayrımı yapmamaya gayret ettim çünkü azımsanmayacak oranda kadın psikopat da var. Ancak aramızda yaşayan sosyalleşmiş erkek psikopatlar şüphesiz kadın olanlarına göre daha hayati tehlikeler taşıyor. Dışarıda normal hayatlarını sürdürürken suçlarını yakınları üzerinde, en çok da aile içinde ya da gönül ilişkilerinde işliyorlar.

 Toplumsal yapımız da düşünüldüğünde psikopatlar için en kolay av kadın ve çocuklar. Kadın zayıf, hakları yok, kadın kendini koruyamaz, erkek gönlü ne isterse yapar, hakkıdır… Psikopatlar için elverişli koşullar. Ayrıca kadının doğasında varolan besleyici özellikler de onları elverişli kurbanlar yapıyor: şefkat, sabır, bakıp kollama isteği gibi.

Şunu bilmekte fayda var: Sosyal konumu ne olursa olsun pek çok kadın, psikopatlar tarafından fiziksel, ruhsal şiddete maruz kalıyor. Yine sosyal konumu ne olursa olsun tehlike altında kalabiliyorlar, tıpkı benim gibi. Psikopat kurbanı kadın tecavüze uğramış ya da fiziksel şiddet görmüş olabilir ama bunun yanında bir o kadar ağır, ruhsal işkence sebebiyle ağır şekilde travmatize olmuştur.

Badire atlatmış pek çok kadın kurban öncelikle başlarına ne geldiği konusunda bilgilendirilmeli. Genel olarak psikopatlar kurbanlarını tamamen terk etmez ya da bırakmazlar. Özellikle terk edilen psikopat ömür boyu kurbanını kovalamaya, takip etmeye devam edebilir ve çok tehlikeli olabilir. Kadınlar en çok da ortak çocuk söz konusu olduğunda zarar görürler. Psikopat -aslında umrunda bile olmayan- çocuğun velayeti için acımasız bir savaşa girer. Ne yazık ki kandırma yeteneği ve akıl almayacak kirli oyunlar sayesinde, mahkemeyi hatta uzmanları bile aldatabilir, velayeti alma konusunda başarılı da olabilirler. Avukatların, savcıların, hakimlerin, ruh sağlığı uzmanlarının bu hastalığı tanımaları; karar verirken göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

Yanı sıra çocuk istismarı, tekrar eden tecavüz ve taciz suçlarının çoğu psikopatlar tarafından işleniyor. Çoğu zaman fiziksel şiddete de başvurabiliyorlar. Fakat, psikopatların hepsi bu tür suçlar işlemese de hepsi psikolojik şiddet uygular ve “görünmeyen kötülüğün” altından kalkmak bir o kadar zordur. Psikopatlar cinsel ya da psikolojik işkence uygulamaktan vazgeçmez, yaptıklarıyla gurur duyar ve zevk alırlar. Tükettikleri bir kurbandan diğerine geçerler ve tipik bir psikopat hayatı boyu pek çok insana ciddi zararlar verir. Psikopatların aynı zamanda finansal sömürü ve dolandırıcılık konusunda uzman olduğunu ve ailelerini, partnerlerini ağır maddi yıkımlara sokabildikleri de unutulmamalı.

Kadınlar için diğer bir tehlike, psikopatların kasıtlı ve farkında olarak cinsel hastalıklar yaymalarıdır. Gelişigüzel, bir dizi cinsel ilişkiye giren psikopatların hastalık taşıma ihtimalleri çok yüksektir. ABD’de yapılan bir araştırmada AIDS taşıyan psikopatların bilinçli olarak insanlarla ve özellikle eşleriyle korunmasız birlikteliğe devam ettikleri anlaşılmıştır.

Yine ABD’de pek çok sığınma, bakım evi ya da yardım kuruluşlarında, sonradan ortaya çıkan gerçeklere göre pek çok psikopatın çalıştığı görülmüştür. Benzer durumlarda Türkiye’de de böylesi bir sonuç çıkacaktır. Psikopatlar oldukları şeyin tam tersini sembolize eden etiketlere meraklıdır. Örtülü hayatlarında sürekli tecavüz suçu işleyen, misojin ve sadistik psikopatlar, kadın haklarını savunuyor gibi görünebilirler. Bu kişileri deşifre etmek epey güç fakat dikkatli olmak gerekir.

Psikopatlar çoğunlukla madde bağımlısı olduğu için davranışları madde bağımlılığı tezahürleriyle karıştırılabilir. Yanı sıra tedavi gören psikopatlar, etraflarını ve ailelerini “iyileşme” oyunuyla uzun süre kandırabilir, uzun vadede daha büyük zararlar verebilirler. Bu gibi insanların herhangi bir şekilde tedavi olmasının mümkün olmadığı bilgisi pek çok kadın için hayati önem taşıyor.

Ülkemizde kadını korumaya yönelik devlet politikaları utanç verici durumda. Kadınlar belayla tek başlarına mücadele ederken, sosyal baskı da görüyorlar. Yine de şunu söylemem gerekir, genellikle yasa ya da herhangi bir yasak psikopatların önünde engel değildir, özellikle de kaybedecek bir şeyi olmayan ve “cahil” psikopatlar için… ABD’de, uzaklaştırma emri çıkarıldıktan hemen sonra öldürülen kadınların katilleri üzerinde yapılan bir araştırmada, bu katillerin çoğunlukla psikopatik olduğu anlaşılmıştır. Yasaklar psikopatlar için kışkırtıcı bile olabilir.

Toplum içinde gizlenen daha zeki ve eğitimli psikopatlar korku duygusunu bir tek ifşa olacaklarında yaşarlar; bu yüzden de suçlarını ortada delil bırakmayacak şekilde işlerler. Hiçbir zaman bir psikopatı ifşa etmekle tehditi tavsiye etmem. Onların sadece kendi kuralları vardır ve hedeflerine ulaşmak için yanlarına kalacağını düşündükleri her şeyi yapabilirler. Kurbanları şahsi mülkiyettir ve hep öyle kalmalıdır. Dolayısıyla bir psikopatın sebep olduğu ruhsal, fiziksel yıkımlarla baş etmenin yolu her zaman yasal yollardan geçmez.

Psikopatlardan korunmanın ya da zararı azaltmanın yolları var. Özellikle kadınların hem kendilerini hem de çocukları korumak adına bu bozukluğu iyi tanımaları gerektiğini düşünüyorum.

Yaşlılarda K vitamini Eksikliği Yatağa Bağımlılığı Arttırabilir.

Jean Mayer USDA İnsan Beslenme Araştırması tarafından yürütülen bir araştırmaya göre; “düşük K vitamini seviyeleri …

Erkeklerde Doğum Sonu Depresyon

 Aile Sorunları Dergisi’nde yayınlanan yeni bir UNLV çalışması, sadece annelerin değil babaların da doğum …

Babalar Çocuklarıyla Nasıl Zaman Geçirmeli ?

Aile Psikolojisi Dergisi’nde yayınlanan Geoffrey Brown tarafından yapılan çalışma, 1-3 yaşında çocuğu olan …