İnsanları uyarmalı mısınız?

kaynak: gizlipsikopat

Bütün psikopat kurbanlarının en zor atlattığı durumdur: Verdiği onca zarara rağmen psikopat çoğu kez hiçbir bedel ödemeden insan içinde dolaşmaya ve aynı zararları vermeye devam eder. Hatta bazen takdir edilir, sevilir, “kazanır”. Hakkınızda yaptığı karalama kampanyası sayesinde sizi akıl sağlığı bozuk ya da saldırgan biri olarak tanıtır ve yine “kurban” rolünün konforunu yaşamaya devam eder. Oysa muhtemelen siz bütün enerjinizi onun saldırılarından korunmaya harcıyor olursunuz. Bir psikopatla baş ediyorsanız haksızlığın kelime anlamını yitirdiği yerdesiniz demektir…

Psikopatın bedel ödememesi bir yana bir başkasına zarar vereceğini bilmek, elinizin kolunuzun bağlı olmasına tahammül etmek zordur. Peki… Psikopat ifşa edilmeli mi?

 Bu sorunun cevabı elbette durumlara ve kişilere göre değişir fakat onu intikam almak için ifşa ediyorsanız durun, derim.

Neden?

Psikopatın ahlakı yani vicdanı yoktur; hiçbir belirli içsel-dışsal kural tanımaz. Dolayısıyla yapabileceği alçaklığın limiti yoktur. Siz vicdanı olan bir insansanız, sınırlarınız olacağı için bu savaşı kaybetmeye mahkumsunuz; o size denk bir varlık değil. Zarar görmeden bu savaşı veremezsiniz ve sizin bu kişiden uzaklaşıp sağlığınıza kavuşmanız en önemli şeydir. Psikopat muhtemelen sizi kasıtlı olarak tahrif etmek istemiş ve içinizden bir canavar çıkarmak için elinden geleni yapmıştır. İleride pişman olacağınız davranışlarda bulunmamaya dikkat etmelisiniz. Onu haklı çıkarmayın. Bir psikopat, özsaygınızı ve insanlığınızı kaybetmeye değmez.

 Bedel ödetmeyi istiyorsanız şunu kabul etmelisiniz: Psikopatların incinecek duyguları yoktur. Onu utandırmak, üzmek, aşağılamak, korkutmak, pişman etmek gibi şeyler yapamazsınız. Gururuyla da oynayamazsınız çünkü zaten yoktur. Psikopatları çileden çıkaran tek şey ciddiye alınmamak ve alay edilmektir (Bunu yaparak bir psikopatı kışkırtmayın). Ona bedel ödetmek için yapacağınız her hareket, ne kadar zarar verici olursa olsun, ciddiye alınma anlamına geleceği için onları tatmin eder.

İntikam duygusunu bir kenara bıraktığınızda, özverili davranarak başka insanların zarar görmesini engellemek için hareket edecekseniz şunları gözden geçirin:

1- Uyarmayı düşündüğünüz insanlar çoktan manipüle edilmiş olacaklardır. Psikopatlar genellikle çevre tarafından sevilen insanlardır. Eğlenceli, güleryüzlü, arkadaş canlısı görünürler. Genellikle kavgacı değildirler, çekingen ve uzlaşmacı davranırlar. Kolayca ağlar ve kendilerini acındırırlar. Böyle bir insan profilinin yanında eli ayağı titreyen, öfkeli biri onun canavar olduğunu iddia ediyor. Kim daha “inandırıcı” görünür?

2- Psikopatlar daima karalama kampanyası yapar; sizi deli, çirkef, kıskanç, nefret dolu vb tanıtmıştır. Başkalarını uyarırken muhtemelen tam da böyle görüneceksiniz. İhtiyacınız olan son şey bir de başkaları tarafından haksız yere yargılanmak. Zararın daha ötesine izin vermeyin.

3- Çoğu insanın psikopatiden ve diğer kişilik bozukluklarından haberi yok. Olsa bile bunun kanlı canlı bir örneğinin en yakınlarındaki kişi olabileceğine inanmazlar. Kendi örneğimde, psikopatiyi ve bana akıl almaz kötülükler yapmış psikopatı anlattığım insanlar bile, onunla karşılaştıklarında büyük şaşkınlık yaşadılar “normal bir insan gibi görünüyor”. Elbette normal görünüyor; elinde baltayla dolaşsa siz de ilişki kurmazdınız.

4- Hayatınıza girmiş bu kişinin cazibesini, sevimliliğini, cana yakın, düşünceli hallerini düşünün. Böylece uzun süre kandırıldınız. Başka insanlar da böyle kandırılacaktır çünkü bir psikopat sizden daha iyi bir insan gibi görünmekte çok başarılıdır. Çoğu kez acınası, zavallı ve zaaflı görünür. Gururu olmadığı için bunu rahatlıkla yapar, siz yapamazsınız. İnsanlar, kişilerarası ilişkilerde mağdur gördüklerinin tarafını tutar.

5- “İnkar” çok kuvvetli bir savunmadır. Muhtemelen siz de bu kişiden kayda değer zararlar görmeden önce inkar ediyordunuz; gördüğünüz boşlukları ört bas etmesine izin veriyordunuz. Normal insan ilişkilerinde iyi ve kötü zamanlar olur. İnsanlar bazen canavarlaşabilir de, fakat ilişkide olduğunuz kişinin hem iyi hem kötü zamanlarda sadece bir canavar olduğunu kabul etmek cesaret ister. Pek çok insan kandırılmış, kullanılmış ve aşağılanmış olduğu gerçeğini kabul etmektense inkar etmeyi, hatta bu durumla yüzleştirildiklerinde kendilerini taciz eden kişiye daha da sıkı bağlanmayı tercih eder.Bu durumda psikopatın çok da çaba harcamasına gerek kalmadan ters ve şiddetli tepkilerle karşılaşabilirsiniz.

5-  Psikopat insanları birbirine düşman etme konusunda incelikli bir oyun sürdürür. Hem insanların arasındaki düşmanlıktan zevk aldığı için hem de elini kirletmeden dolaylı zarar vermek için. Uyaracağınız kişiler muhtemelen sizinle ilgili çarpık bir yargıya sahiptir ve size karşı temkinlidirler. Psikopatın yalan söyleme ve çarpıtma boyutlarını gördüğünüz için hakkınızda neler anlatıldığını, bunun ne kadar “incelikli” yapıldığını tahmin edebilirsiniz.

6- Pek çok insan gerçekleri duymaktan rahatsız olur. Bu yüzden genellikle ve özellikle bizim toplumumuzda, örneğin hırsızlık yapmış birinin hırsızlığını afişe ederseniz siz ayıplanırsınız, hırsız değil. İnsanlar gerçeği kabul ettikleri zaman sorumluluk almak ve bir şey yapmak zorundadır oysa pek çoğu bu sorumluluğu almak istemez.

7- Bir psikopattan alabileceğiniz en büyük intikam o yokmuş gibi, iyi yaşamaya devam etmektir. Bunu da onu herhangi bir sebeple hayatınızda tutarak yapamazsınız. Başkalarını uyararak onu tekrar hayatınıza sokmak büyük risktir. İyileşme sürecinizi baltalamış, oyuna geri dönmüş olursunuz. Oyun, her zaman psikopata aittir; hiçbir şekilde sürdürmesine izin vermemelisiniz.

8- Geriye dönüp empati yapın: Bu mükemmel, sizi çok seven insanı kötüleseler inanır mıydınız? Her yetişkin kendi yolculuğunu yaşar. Siz kendi iyileşmenize ve güvenliğinize bakın.

9- Ne kadar aklı başında, makul davranırsanız davranın, bir psikopat her sözünüzü/hareketinizi çarpıtmayı ve size karşı döndürmeyi başarabilir. Onun eline kullanabileceği malzemeler vermemelisiniz.

Bunların yanında, eğer zarar görme riskini göze alıyorsanız ve elinizde elle tutulur deliller varsa insanları uyarın. Hazırlığınızı iyi yapmanızı ve tek başına hareket etmemenizi öneririm. Genellikle ifşa olmuş çoğu psikopatın çevresinde şaşılacak kadar çok insanın onun gerçek kimliğini bildiği fakat susmayı tercih ettiği anlaşılır. İnsanlar belki tacizden korktukları, belki psikopatın onları düşürdüğü durumdan utandıkları, belki ifşa etmeyi kendilerine yakıştıramadıkları ya da karşılaşabilecekleri çirkinliklerden kaçmak için susmuşlardır (çok da haklıdırlar). Sizin üzerinizde delil bırakmadan suç işlemiş bir psikopat, bir gün yanlış bir kurbana denk gelirse, o kurbana destek verin. Önünde sonunda çoğu bir gün tökezler.

Kendiniz için yapabileceğiniz en sağlıklı şey, bu korkunç deneyimden aldığınız dersleri kazanıma çevirmek, güçlenmek ve bir daha arkanıza bile bakmamak.

Omega-3, Depresyon, Koroner Kalp Hastalığı Olan Hastalarda Fayda Göstermedi

Klinik Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan çalışma sonuçlarına göre, sertraline ek eikosapentaenoik asit (EPA) …

İleri yaşta baba olanların çocukları daha uzun telomerlere sahipler; İleri yaşta baba olanların çocukları daha uzun yaşayabilir !

MEHMET SALTUERK / THE INSTİTUTE FOR GENETİCS OF THE UNİVERSİTY OF COLOGNE Hepimiz uzun ve sağlık bir yaşam isteriz. …

Yapay zeka bir çocuğun konuşmasından depresyon ve kaygıyı tespit edebiliyor.

Bir makine öğrenmesi algoritması, küçük çocukların konuşma modellerinde kaygı ve depresyon belirtilerini algılayabilir. …