Günlük yaşamda sosyopatlarla başa çıkmanın 13 kuralı

kaynak: gizlipsikopat

(“Yanı Başınızdaki Sosyopat” adlı kitaptan redaksiyon ve derleme gizlipsikopat.com’a aittir)

Martha Stout


 1. İlk kural, bazı insanların gerçek anlamda hiç vicdanları olmadığı acı gerçeğini kabullenmektir:

Bu insanlar çoğunlukla Charles Manson veya Ferengi barmeni gibi görünmezler. Bizim gibi görünürler.

2. İçgüdüleriniz ve bir insanın takındığı roller (eğitimci, doktor, lider, hayvansever, hümanist, ebeveyn vb) arasındaki bir çelişkide içgüdülerinizi takip edin:

İzlenimleriniz, tuhaf veya alarm veriyor olsa da, eğer onlara izin verirseniz size yardımcı olurlar. Kulağa etkileyici ve ahlaklı gelen etiketler, vicdanı olmayan birini vicdan sahibi yapmaz.

3. Herhangi bir türde yeni bir ilişkiyi düşünürken, bir insanın iddialarını, verdiği sözleri ve sorumluluklarını göz önünde bulundurarak ÜÇLERİN KURALI’nı uygulayın. Bunu hayat politikanız yapın:

Bir yalan, tutulmayan bir söz veya görmezden gelinmiş tek bir sorumluluk, yanlış anlamadan ibaret olabilir. İki tanesi ciddi bir yanlışlık olur. Ama üç yalan, sizin bir yalancıyla karşı karşıya olduğunuzu gösterir ve aldatma sosyopat davranışın temel taşıdır. Zarara son verin ve oradan olabildiğince hızlı şekilde çıkıp gidin. Çıkıp gitmek, zor olsa da şimdi yapmak ileride yapmaktan daha kolay ve daha bedelsiz olacaktır.

 4. Otoriteyi sorgulayın:

Bir kez daha -içgüdülerinize ve kaygılarınıza güvenin. Bunu, özellikle ve özellikle etrafınızdaki herkes sizin otoriteyi sorgulamanızı engellediğinde yapın. 

5. Dalkavukluktan şüphe edin:

İltifatlar sevimlidir, özellikle de içten olduklarında. Tam tersine dalkavukluk aşırıdır ve egolarımıza gerçekçi olmayan yollarla hitap eder. Sahte cazibenin malzemesidir ve neredeyse her zaman kötüye kullanma niyeti taşır. Bazen zararsızdır, bazen de tekinsiz.

6. Eğer gerekirse saygı kavramınızı gözden geçirin:

Sıklıkla korkuyu saygıyla karıştırırız ve birinden ne kadar korkarsak o kadar saygıya layık buluruz.

Mükemmel bir dünyada saygı, sadece güçlü, nazik ve ahlaki açıdan cesur davranan insanlara verilen bir tepki olurdu. Sizi korkutarak kazanç sağlayan biri bunlardan hiçbirine dahil değildir.

7. Oyuna katılmayın:

Ayartmak sosyopatın aracıdır. Baştan çıkarıcı bir sosyopatla yarışmanın cazibesine dayanın…

8. Kendinizi bir sosyopattan korumanın en iyi yolu onu görmezden gelmek, onunla her türlü teması ve irtibatı reddetmektir:

Psikologlar genelde kaçınmayı önermezler ama bu durumda kasti bir istisna yapıyorum. Tespit ettiğiniz bir sosyopatla başa çıkmanın en etkili metodu, onu hayatınızdan toptan men etmektir. Sosyopatlar toplumsal sözleşmenin tamamen dışında yaşarlar ve bu yüzden onları ilişkilere veya diğer toplumsal düzenlemelere dahil etmek tehlikelidir. Kendi ilişkileriniz ve sosyal yaşamınız bağlamında onları dışlayın. Kimsenin hislerini incitmeyeceksiniz. Garip gelebilir ama öyleymiş gibi davranmaya kalksalar da sosyopatların incinecek hisleri yoktur.

Ailenize ve arkadaşlarınıza o belirli bireyi neden dışladığınızı anlatamayabilirsiniz. Sosyopatlığı görmek şaşırtıcı derecede zor, açıklaması daha da zordur. Ondan her şekilde kaçının.

9. Kolay acıma eğiliminizi sorgulayın:

Saygı, nazik ve ahlaklı olanlara verilmelidir. Acımak, toplumsal açıdan değerli diğer bir karşılıktır ve gerçekten acı içinde veya talihsizliğe uğramış masum insanlara ayrılmalıdır. Aksine eğer kendinizi sürekli olarak sizi ve başkalarını inciten ve etkin bir şekilde sempatinizi kışkırtan birine acırken buluyorsanız yüzde 100 ihtimalle bir sosyopatla karşı karşıyasınız demektir.

Buna bağlı olarak her durumda nazik davranma ihtiyacınızla baş etmenizi öneririm. Bizim kültürümüzdeki normal yetişkinlerde “uygar” olmak diye adlandırdığımız şey refleks gibidir ve birisi bizi çileden çıkardığında, sürekli yalan söylediğinde veya mecazi olarak sırtımızdan bıçakladığında çoğu kez otomatik olarak ağırbaşlı davranırız. Sosyopatlar, çıkarlarına hizmet eden durumlarda bu otomatik nezaketten çok büyük avantaj sağlarlar.

 10. Kurtarılamayacakları kurtarmaya çalışmayın:

İkinci (üçüncü, dördüncü ve beşinci) şanslar vicdanı olan insanlar içindir. Eğer vicdanı olmayan biriyle karşı karşıyaysanız, zor olanı kabullenin ve kayıplarınızı önleyin.

Eğer (…) insanlara yardım etmek istiyorsanız, o zaman gerçekten yardım isteyenlere yardım edin.

Sosyopatın davranışı sizin hatanız değil, hem de her ne olmuş olursa olsun. Ayrıca sizin göreviniz de değil. Sizin göreviniz bizzat kendi hayatınız.

 11. Bir sosyopatla, acımadan veya başka bir nedenden dolayı, onun gerçek karakterini saklama konusunda anlaşmayın:

Genelde gözyaşları içinde ve dişler gıcırdatılarak söylenen “lütfen kimseye anlatma”, hırsızların, çocuk tacizcilerinin -ve sosyopatların- bahanelerinin markasıdır. Başka insanlar uyarılmayı, sizin sırını sakladığınız bir sosyopattan daha çok hak ediyorlar.

Eğer vicdanı olmayan biri ona “borçlu” olduğunuzda ısrar ediyorsa, hatırlayın: “Bana borçlusun” binlerce yıldır, tam manasıyla sosyopatların standart sözü olmuştur ve hala öyledir.

Dinlemeyin. Ayrıca “sen de aynen benim gibisin” diyen birini görmezden gelin. Aynı değilsiniz.

 12. Ruhunuzu koruyun:

Vicdanı olmayan birinin sizi insanlık için bir fiyasko olduğunuza ikna etmesine izin vermeyin. Çoğu insan vicdan sahibidir. Çoğu insan sevebilir.

 13. İYİ YAŞAMAK EN İYİ İNTİKAMDIR.

Omega-3, Depresyon, Koroner Kalp Hastalığı Olan Hastalarda Fayda Göstermedi

Klinik Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan çalışma sonuçlarına göre, sertraline ek eikosapentaenoik asit (EPA) …

İleri yaşta baba olanların çocukları daha uzun telomerlere sahipler; İleri yaşta baba olanların çocukları daha uzun yaşayabilir !

MEHMET SALTUERK / THE INSTİTUTE FOR GENETİCS OF THE UNİVERSİTY OF COLOGNE Hepimiz uzun ve sağlık bir yaşam isteriz. …

Yapay zeka bir çocuğun konuşmasından depresyon ve kaygıyı tespit edebiliyor.

Bir makine öğrenmesi algoritması, küçük çocukların konuşma modellerinde kaygı ve depresyon belirtilerini algılayabilir. …