UMUMİ TUVALETLERDE COVİD-19 ENFEKSİYONU RİSKİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN SİFONU ÇEKERKEN KLOZET KAPAĞINI KAPALI TUTUN!

Aerosoller özellikle ıslak- sıvı bir yüzey üzerinden geçen hava akımı ile oluşabilen, hava içinde çözünmüş çok ince katı veya sıvı parçacıklar ile meydana gelen bir çeşit karışımdır. Aerosoller öyle küçüktür ki yer çekimine karşı uzun süre havada asılı halde kalabilirler.

Physics of Fluids’de yayınlanan bir makaleye göre bir tuvaletin yıkanması, sifonun çekilmesi sırasında su basıncına veya yıkama gücüne bağlı olarak büyük miktarlarda mikrop içeren aerosoller oluşabilir bu durum ve COVİD-19 bulaş riskini arttırabilir. Umumi tuvaletler özellikle COVID-19 ve daha birçok önemli hastalığın bulaşması için uygun ortamlardır.

Florida Atlantic Üniversitesi Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Koleji’nden bilim insanlarından oluşan bir ekip, normal havalandırma koşullarında umumi tuvalette tuvalet ve pisuarın yıkanması sonucu oluşan damlacıkları araştırmak için sıvı fiziğini test etti. Araştırmacılar yaklaşık üç saatlik testlerden sonra, tuvaletlerin yıkanması veya sifonun çekilmesi sırasında havada uzun süre asılı kalabilen ve hastalığa neden olabilecek yoğunlukta mikroorganizmaların tespit edildiğini, bu damlacıkların yıkama veya sifon çekme işlemi ile birlikte 20 saniye gibi bir süre zarfında 1,5 metreye kadar yüksekliklere ulaşabildiğini ve uzun süre havada asılı şekilde kalabildiklerini belirtti.

NELER YAPILABİLİR?

Bu doğrultuda alabileceğiniz bazı önlemler mevcut. Öncelikle mecbur kalınmadıkça umumi tuvaletler kullanılmamalı. Özellikle kalabalık, halka açık tuvaletlerde sadece Covid-19 değil daha birçok hastalığın bulaşma riski zaten yüksek. Eğer bu tuvaletleri kullanmak zorunda kalırsanız, öncelikle maskenizin takılı olmasına dikkat ediniz. Kapı kolu, musluk, sifon düğmesi- kolu gibi nesnelere mümkün oldukça temiz bir peçete veya mendil ile dokunun. Sifonu çekerken eğer var ise klozet kapağını kapalı tutun ve mutlaka havalandırmanın iyi olmasına özen gösterin. Mümkün sifonu çektikten sonra en az 1 dakika dışarıda bekleyin. El temizliği ve hijyen kurallarına dikkat edin.

Bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için lütfen hekiminize danışınız.