Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yayınlanan araştırmaya göre, hamilelikleri hakkında endişe duyan kadınlar, kaygısız olan gebelere göre daha erken doğum yapıyorlar.

Hamilelik uzunluğu ve farklı anksiyete ölçümleri arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışma dört hamile kadından birinin klinik olarak yüksek anksiyete semptomlarına sahip olduğunu ve anksiyetenin erken doğum veya 37 haftalık hamilelikten önce doğum için bir risk faktörü olabileceğini bulmuştur.

Araştırma sonuçlarına göre üçüncü trimesterde hamilelikle ilgili kaygının erken doğumlarla en güçlü şekilde ilişkili olduğu, ilk trimesterdeki genel kaygının da erken doğum riskine katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur.

Araştırmacılara göre, hamileliğin erken dönemlerinde genel kaygı, kadınları hamileliğin ilerleyen dönemlerinde tıbbi riskler, bebek, doğum ve ebeveynlik gibi konularda endişeli olmaya yatkın hale getiriyor.

Sonuçlar, doktorların hamileliğin erken dönemlerinde kadınları genel kaygı için taramaları gerektiğini öne sürüyor.

Eylül 26, 2022

Kaynak: Amerikan Psikoloji Derneği

Hamilelik sırasında anksiyete erken doğumlara yol açabilir, çalışma bulguları: Sonuçlar, doktorların birinci ve üçüncü trimesterde kaygı taraması gerektiğini göstermektedir – ScienceDaily