30 kırmızı bayrak

Kaynak : www.gizlipsikopat.com

30 red flags

(Türkçe’ye çeviri gizlipsikopat.com’a aittir)

Peace,

 

Psikopatların karakterleri ve belirtileriyle ilgili hayret verecek kadar çok sayıda çalışma var. Profesyonel araştırma için, Cleckley’in kriterlerine ve Hare’in psikopati kontrol listesine bakınız. Burada yazılan kırmızı bayraklar onlara katkıda bulunma niyeti taşır.

Peki bu listenin farkı ne? İlk olarak özellikle ilişkiler üzerine yazıldı. Ama ayrıca SİZinle ilgili. Her noktası içgözlem ve farkındalığı gerektiriyor. Çünkü eğer toksik insanları tanımlamak istiyorsanız, sadece onların davranışlarına odaklanamazsınız -bu savaşın yalnızca yarısıdır.

 Aynı zamanda içinizde bir yerde gördüğünüz belli belirsiz kırmızı bayrakları da tanımak zorundasınız. Böylece herşey için hazır olacaksınız.

1. Bu insanın yanında kendinizi kenara atılmış hissediyorsunuz fakat hala sizden hoşlanmasını istiyorsunuz. Kendinizi onun kazara ya da duygusuzca yaptığı davranışların hesabını kaparken buluyorsunuz çünkü sürekli olarak dikkatini ve takdirini kazanmak için diğerleriyle yarış halindesiniz. Yanından ayrılmanızı umursamıyor görünüyor -bir sonraki enerji kaynağına kolayca geçebilir.

2. Kontrol aracı olarak seksi kullanıyor. Sizi cinsel pohpohlamalar ve takdirlerle ele geçirdikten sonra birden bire münzevi ve ilgisiz görünmeye başladı. Kendinizi çaresiz hissettiriyor, fiziksel yakınlığı sürekli sizin başlatmanızı sağlıyor. Ve bu durumu kanıtlarcasına size “o..pu”, “sür..k” gibi hakaret içeren isimler kullanıyor. Azalan seks isteğiyle ilgili açıkça yorumda da bulunabilir.

3. Sosyal medyada size ait alanları iltifatlar, pohpohlamalar, şarkılar ve şiirlerle donatıyor. Her gün düzinelerce belki yüzlerce mesaj atıyor. Bu aşırı iletişimi bir güven kaynağı olarak görerek rahatlıyorsunuz.

4. Çabucak sizi ruh ikizi ilan ediyor. Ve bir şekilde siz de bunu ürkütücü bulmuyorsunuz. Ortak ne kadar çok noktanız olduğunu söylüyor. İlk birkaç buluşmada en çok siz konuşuyorsunuz ve sizin onun için ne kadar mükemmel olduğunuza inanamıyor.

5. Sizi hayatındaki diğerleriyle kıyaslıyor. Eski sevgililer, arkadaşlar, aile üyeleri ve ileride yerinizi alacak diğeriyle. İdealizasyon safhasında bütün bu insanlardan ne kadar daha iyi olduğunuzu söyleyerek kendinizi özel hissettirir. Değeriniz düşmeye başladığında, bu karşılaştırmaları sizi incitmek için kullanır.

6. Yalanlar ve özürler. Her zaman herşey için bir özür vardır, hatta özür gerektirmeyen şeyler için bile. Sizin onu sorgulamanızdan çok daha hızlı yalan uydurur. Daima başkalarını suçlayacaktır -asla onun hatası değildir. Davranışını rasyonalize etmeye, düzeltmeye çalışmaktan daha çok zaman harcar.

7. Şaşırmadan yanıtlıyor. Olması gerektiği zaman bile tam bir endişe, korku ve kaygı yokluğu vardır. Ayrıca kendine benzer davranışlardan kolayca sıkılır. Bu sakin ve cool davranış yüzünden kendinizi çoğunlukla ezik, aşırı hassas hissedersiniz çünkü normal insani duygularınız vardır.

8. Üstten bakan ve şakacı bir tavırla size hakaret ediyor. Kendinizi ifade etmeye çalıştığınızda yılışık yılışık gülümser. Sataşmak ilişkinizin birincil unsuru haline gelir. Çaktırmadan zekanızı ve başarılarınızı küçümser. Buna dikkat çekmek isterseniz size aşırı hassas ya da deli diyecektir.

9. Sosyal paylaşım alanlarını kıskançlık yaratmak ve masumiyet maskesini korurken rekabet yaratmak için kullanır. Önce bütün dikkati sizin üzerinizdeydi fakat şimdi onun kalbindeki yerinizden şüphe ettirecek belirsiz videolar yolluyor ve “durum”lar yazıyor. Daha önce itham ettiği eski sevgililerine eski şarkılar ve özel şakalarla yem atıyor. Onların etkinliklerine katılıyor ama sizinkileri görmezden geliyor.

10. Kendinizi dedektifçilik oynarken buluyorsunuz. Daha önce hiçbir ilişkinizde başınıza gelmedi fakat birden bire Facebook sayfasının yıllar öncesine ve albümlerine bakıyorsunuz. Eski sevgililerinkine de. Anlamlandıramadığınız bir duyguya yanıt arıyorsunuz.

11. Etrafını eski ya da potansiyel sevgilileriyle donatıyor. Onların onunla birlikte olmak istemeleriyle böbürleniyor fakat size endişelenecek hiçbir şey olmadığı konusunda garanti veriyor. Bu insanlar size kendinizi kıskanç hissettirir ve kendisine çok talep varmış gibi bir algı oluşturur.

12. Hiçbirini hissetmezken duyguları çok abartılı yaşıyor gibi görünür. Tamamen robotik bir sesle “hayatımda hiç bu kadar mutlu hissetmedim” gibi tutkulu açıklamalar yapar. Bu sanki bir uzaylının, insanların duyguları nasıl yaşıyor olabileceklerini açıklaması gibidir.

13. Onun gerçek yüzünü gören tek kişi sizsiniz. Diğer insanları para, kaynak ya da dikkat çekme iştahını doyurmak için kullanılsa bile onlar onu dünyanın en iyi insanı olarak göreceklerdir. Dikkatlerini dağıtmak için stratejik olarak yüzeysel övgüler düzer (özellikle sosyal paylaşım aracılığıyla). Psikopatlar yüzeysel arkadaşlıkları sürdürmekte ilişkilerini sürdürmekten çok daha başarılılardır.

14. Kasıtlı olarak provoke ettiği duygularınız yüzünden sizi suçlar. Bütün dünyanın önünde göz göre göre eski sevgilisiyle flört etmesine rağmen size “kıskanç” der. Üç tam gün boyunca sizi tamamen yok saymasına rağmen, bunu söylediğinizde size “muhtaç” diyecektir.

15. Kendini bu sebeple sizin ya da başka hiç kimsenin yerine koyamaz. Kendinizi çaresizce siz ona böyle davransaydınız o nasıl hissederdiyi açıklamaya çalışırken bulursunuz ve o size sizi hiç duymuyormuş gibi bakar.

16. Sürekli eski sevgilisiyle ilgili konuşmalara mecbur oluyorsunuz. Onun adını ve ilişkileriyle ilgili herşeyi biliyorsunuz -en azından onun anlattığı versiyonunu. İlişkinizde en çok konuşulan konu haline gelir.

17. Tamamen yetişkin bir insana temel insani saygı kurallarını öğretmeye çalışıyorsunuz. Normal insanlar dürüstlüğün ve nezaketin temel kavramını anlar. Hiçbir yetişkin insanın başkalarına nasıl hissettirdiğinin söylenmesine ihtiyacı yoktur.

18. Kendi hatalarınıza odaklanıyor ve onunkileri görmezden geliyorsunuz. Eğer iki saat geç geldiyse unutmayın ki siz de ilk randevunuza 5 dakika geç kalmıştınız. Eğer hatalarına işaret ederseniz konuyu size döndürmekte müthiş hızlı davranacaktır.

19. Sizden birden bire ve tamamen sıkıldı. Sessizlik cezası vermeye başlar ve  kendi yarattığı tutkulu ilişkiyi sürdürmek istemenizden sıkılır. Onun için artık angaryasınız.

20. Aşırı ikiyüzlü. Sadakat, saygı ve hayranlık konusunda fevkalade yüksek beklentileri vardır. İdealizasyon safhasından sonra, bunların hiçbir karşılığını vermeyecektir. Aldatacak, yalan söyleyecek, hakaret edecek ve aşağılayacaktır. Fakat siz hala mükemmel kalmayı beklersiniz.

21. Bazen sizin yanınızda hangi kimliğini göstereceğini unutuyor gibidir. Farklı insanlar için farklı maskeleri vardır -çeşitli izleyiciler karşısında sürekli kimliğini değiştirir. Faka basıp yanlışlıkla size başka bir maske göstermesi her zaman çok ürkütücüdür. Kişiliğinde uymayan bir şeyler olduğunu hissetmeye başlarsınız.

22. Geçmişinde alışılmadık miktarda “deli” insan vardır. Ona yüz vermeyen herhangi bir eski sevgili ya da arkadaş kıskanç, bipolar, alkolik ya da başka çirkin karalamalarla yaftalanır. Bir sonraki kurbanına da sizin hakkınızda böyle konuşacak.

23. En derin güvensizliklerinizi pohpohlar. Görünümünüzle ilgili özgüven sahibiyseniz size dünyanın en seksi kadını olduğunuzu söyler. Eğer eğlenceli olma ihtiyacınız varsa, tanıdığı en komik insan olduğunuzu söyleyecektir. Ayrıca kalbinizi kazanmak için hangi rol gerekiyorsa, en derin fantezilerinizi keşfedecek ve yansıtma yapacaktır.

24. Sık sık nasıl göründüğünüzle ya da ne giydiğinizle ilgili yorum yapar. Sizi hizaya sokmaya çalışır. Görünümünüzle ilgili takıntılı hale gelirsiniz, olmayan kusurlarınızı fark edersiniz. İlişki boyunca ya da sonrasında ayna önünde kayda değer zaman harcarsınız.

25. Her kavganın son olacağından korkarsınız. Normal çiftler meseleleri çözmek için tartışır ancak psikopatlar özellikle de onların davranışlarıyla ilgiliyse, herhangi bir negatif konuşmanın ilişkiyi riske atacağını açıkça belirtir. Derhal özür diler ve çabucak unutursunuz yoksa size olan ilgisini kaybedeceğini bilirsiniz.

26. Neşeli, başarılı ve nazik insanları aşağılamaya takıntılıdır. Arkadaşlıkların ya da evliliklerin yıkılması fikriyle keyiflenir. Eğer insanlarla ilişkilerinizi iyi tutmak için çaba harcıyorsanız, hepsini birden kökünden söküp atmayı görev edinecektir.

27. Gazışığı (Gaslighting). Manipülatif davranışlarını göz göre göre reddeder ve yüzleştirildiği kanıtları yok sayar. Eğer gerçekleri görme konusundaki hilelerini kanıtlamaya kalkarsanız sinirlenecektir.

28. Onun aklını okumanızı bekler. Eğer birkaç gün sizinle iletişimi kestiyse, size hiç bahsetmediği planlarından habersiz olmak sizin suçunuzdur. Bunu geçiştirmek için daima kurban rolü oynarlar.

29. Bencillik ve dikkat çekme açlığı. Sizden enerji sömürür ve bütün hayatınızı ziyan eder. Hayranlık beklentisi tekinsizdir. Daha önce onu mutlu edebilecek tek kişinin siz olduğunuzu düşünüyordunuz fakat şimdi sanki nabzı atan herhangi biri bu rolü kapabilir. Yine de gerçek şudur: hiç kimse psikopatın ruhundaki boşluğu dolduramaz.

30. Sizin duygularınız. Bir psikopat ile çarpıştıktan sonra, delirmiş, tükenmiş, emilip bitmiş, şoka uğramış, intihara meyilli ve bomboş hissedersiniz. Bütün hayatınızı parçalayacaksınız -para harcayarak, arkadaşlıkları bitirerek ve bütün bunların arkasında bir neden arayarak.

Normal ve sevgi dolu hiç kimsenin bu bayrakları taşımadığını anlayacaksınız. Bir psikopatın kurbanı olduktan sonra hayatta kalmayı başaran çoğu insan, aşırı uyanık olma mücadelesiyle karşı karşıya kalır: gerçekten kime güvenebiliriz? Sayacınız sıfırlanacak ve bir süre geçici bir sarkaç gibi yol alacaksınız. Gerçekten tamamen delirip delirmediğinizi merak edeceksiniz, eski bir arkadaşın ya da yeni bir flörtün içlerindeki iyiliğe inanmak isteyeceksiniz, fakat onlarla vakit geçirirken midenize yumruk yiyor gibi hissedeceksiniz.

Sezgilerinizi güçlendirmek kişisel bir süreçtir ama size şunu söyleyerek ayrılıyorum: Dünya çoğunlukla iyi insanlarla dolu ve incindiğiniz için onlardan mahrum kalmayı istemezsiniz. Duygularınızla baş başa biraz zaman geçirin.

Ayar yapmaya devam edin ta ki dengeli ve bilinçli bir rahatlık ve güven bulana dek. İçinize bakın ve neden böyle hissettiğinizi anlamaya çalışın. Pek çok eski ilişkinizi gözden geçirmeniz gerektiğini fark edeceksiniz. Toksik insanları bir kez terk etmeye başladınız mı, sağlıklılar kaçınılmaz olarak onların yerini alacaktır.

Eski bir arkadaştan alıntı: “benden hoşlanıyorlar mı?” diye sormayı bırakacak ve “ben onlardan hoşlanıyor muyum?” diye sormaya başlayacaksınız.

(“Psychopath Free” kitabından alıntıdır)           http://www.psychopathfree.com/content.php?212-30-Red-Flags

Omega-3, Depresyon, Koroner Kalp Hastalığı Olan Hastalarda Fayda Göstermedi

Klinik Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan çalışma sonuçlarına göre, sertraline ek eikosapentaenoik asit (EPA) …

İleri yaşta baba olanların çocukları daha uzun telomerlere sahipler; İleri yaşta baba olanların çocukları daha uzun yaşayabilir !

MEHMET SALTUERK / THE INSTİTUTE FOR GENETİCS OF THE UNİVERSİTY OF COLOGNE Hepimiz uzun ve sağlık bir yaşam isteriz. …

Yapay zeka bir çocuğun konuşmasından depresyon ve kaygıyı tespit edebiliyor.

Bir makine öğrenmesi algoritması, küçük çocukların konuşma modellerinde kaygı ve depresyon belirtilerini algılayabilir. …